Mit jelent, hogy összeomlik a gravitációja alatt?
A Tanulom Magam csatornán hallottam, hogy a csillag úgy keletkezik, hogy a por és gáz felhő gravitációja összeomlik, és elkezdi vonzani befele az anyagokat(...).
Mit jelent a gravitációs összeomlás? Az nem a csillag halálának végénél van?
Elmagyarázná valaki, kérem szépen?
Ez azt írja, hogy a kollapszus tényleg a keletkezéskor van, úgy értelmezem, hogy összegyűlik elég anyag egy felhőszerű alakzatba, aztán összevonzzák egymást, és csillaggá tömörülnek. Szóval nem maga a gravitáció omlik össze, csak az "anyag". Szóval nem szállingóznak el onnan, hanem összeállnak.
Na most a magyar wikipedia oldal viszont lehet hibás ezek szerint:
Mert ezt angolban kompressziónak nevezik:
A gravitációs kollapszust rendesen a relativitáselmélet vizsgálja, de az úgy nem igaz, hogy a csillagok A gravitációs kollapszus révén létrejövő objektumok.
A csillagok olyan objektumok, melyekben a gravitációs kollapszus során az anyag az objektum belsejében elég nagy hőmérsékleten és nyomáson van, hogy meginduljon a fúzió. A fúzióból eredő sugárnyomás tart egyensúlyt a gravitációs erőtérből eredő nyomással, enélkül a sugárnyomás nélkül a kollapszus folytatódna. Oké, következő kérdés, akkor miért vannak fekete lyukak? Azért, mert csak kis atommagok fúziójából származik "többletenergia", a vastól kezdve a nehéz atommagok fúziója során már energiabefektetésre van szükség.
Mivel a garvitáció révén minden vonz mindent, az összes tárgy igyekszik összeroppanni, viszont a gravitáció egy nagyon gyenge erő, a testek sokféleképpen ellenálhatnak neki. Ráadásul a távolság négyzetével arányos (fordítottan) így a távolság révén gyorsan gyengül. Vagyis a sűrűségtől is erősen függ.
Egy ritka gázfelhőben így például a gázrészecskék időnkénti ütközése elég ahhoz, hogy ellenáljon.
Az óceánok méllyén a részekkék folyamatos érintkezése, az így kialakuló elektrsztatikus kölcsönhatás tart ellen.
A neutron csillagokban, vagy azok keletkezésekor akkora a nyomás, hogy az elektronokat bepréseli az atommagba, de még így is képes ellenálni a képződő anyag a gravitációnak.
A csillagok keletkezésekor kb. csak az elsőnek említett gázokban lévő ellenállást győzi le a gravitáció.
Persze hozzá kell tennem, hogy ilyen hőmérsékleten és nyomáson a gáz és a folyadék határai elmosódnak. Ebben az anyagban a részecskék minden erejükk azon vannak, hogy szétlökjék egymást, mint egy gázban, mégis olyan közel nyomódnak egymáshoz, mint ahogy földi körülmények között csak folyadékoknál/szilárd anyagoknál tapasztaljuk. (Bár gyanítom, nem is léteznek ilyen sűrű anyagok.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!