Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gyorsan terjed a...

Milyen gyorsan terjed a gravitációs hullám?

Figyelt kérdés

Tudtommal maga a gravitáció fénysebességgel terjed.

A Nap fénye 8.333 perc alatt éri el a Földet, a Plútót meg legtávolabbi pályáján úgy négyszáz perc alatt.

Ha a Nap eltűnne, akkor a gravitációs vonzása is ennyi idő múlva szűnne meg?

Na persze olyan nincs, hogy valami egyszerűen eltűnik, de mondjuk a Nap felrobbanva szupernóvává válhat, vagyis tömege jelentős részét elveszítve gravitációja csökken, ám az elvesztett tömeg fokozatosan távolodna a Naptól és közeledne a Nap körül keringő bolygókhoz, jóval lassabban a fénysebességnél.

Mivel a gravitációs vonzás a távolság négyzetével csökken, vagy nő, ezért a bolygók a hozzájuk egyre közeledő tömeg hatására először a Nap felé vonzódnának egyre gyorsuló ütemben, ahogy a leváló Napanyag tömege közeledne feléjük, majd ahogy eléri őket és távolodni kezd tőlük, a bolygók is egyre növekvő sebességgel távolodnának a Naptól? (Feltéve, hogy nem semmisülnének meg mindenestől)

Vagyis egy ilyen gravitációs hullám nem fénysebességgel, hanem csupán a szupernóvakitörés terjedési sebességével haladna?



2023. ápr. 16. 10:32
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

1: rosszul tudod.

Ha a Nap felrobbanna (szimmetrikusan), mindaddig semmi nem változna a gravitációban, míg az első anyagtömeg el nem érné bolygót.

Onnan kezdve csökkenne a gravitáció, + a lökéshullám is kifelé lökné a bolygót.


2: a gravitációs hullám fénysebességgel terjed. Amiről most te írsz, az a statikus gravitáció változása, ami úgy változik, ahogy leírtam.


3: a statikus gravitáció változás mellett nyugodtan felejtsd el a gravitációs hullámokat, mivel észrevehetetlenül gyöngék, főleg egy ilyen szimmetrikus esetben.

2023. ápr. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
45%

Egy érdekesség:

annak idején Eötvös - tudod, az ingájával - a Műegyetemen dolgozva cm pontossággal meg tudta mondani a Duna szintjét. Ennyire pontosan tudta mérni, 100 méterről, hogy mennyi víz van benne.


A gravitációs hullámoknál jelenleg azt tudjuk mérni, ha egy proton az átmérője negyedével odébb megy.

Azért ez kicsit másféle mérés. Ennyit már akkor is odébb megy, ha ránézel.

Ehhez az kell, hogy összeütközzön egy 30 és egy 25 naptömegű fekete lyuk, és egymás körül keringjenek legalább 1000 fordulatot.

2023. ápr. 16. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Gyorsan
2023. ápr. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
46%

A gravitációs hullámokról hallottam valami olyat is, hogy ha veszel egy 500 tonnás vashengert, és megforgatod a szélénél fogva (tehát nem szimmetrikusan) a szétszakadás határán, akkor kb. 10 nagyságrenddel marad alatta hatás, mint amit a közvetlenül mellé tett műszerrel érzékelni tudnál.

Tehát 10.000.000.000-szor ekkora hatás kellene, hogy mérni tudd.


Viszont a vonzását Eötvös-ingával már lehet mérni.

2023. ápr. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Az egyes ponttal nem értek egyet, a gravitáció a távolság négyzetével változik, ha jelentős anyagtömeg közeledne felénk, az óhatatlanul egyre nagyobb vonzással járna, tehát amíg a Napkitörés nem érne el bennünket, a bolygónak egyre jobban közelednie kell a Nap és a leváló anyagtömeg felé.

A többire közben rájöttem, a szupernóva robbanás folyamata maga lenne a hullám, aminek időben van felfutó, csúcson lévő és csillapodó formája, hiszen egy ilyen kozmikus esemény időben napokig is tarthat és ebből csak a csúcsponton keletkezne gravitációs hullám, a zöme az anyaggal együtt szétszóródna.

2023. ápr. 16. 12:13
 6/8 anonim ***** válasza:
81%

"Az egyes ponttal nem értek egyet"

Mert nem értesz a fizikához, vagy nem gondolkodsz.

Ha egy homogén gömb van alattad, annak a gravitációs hatása PONT OLYAN, mintha a középpontjában lenne az összes anyag, vagy pedig bárhol máshol, de szimmetrikusan.

Ezért mondtam, hogy amíg a kilökődő anyag - ami, ne felejtsd el, MINDEN IRÁNYBAN EGYFORMÁN megy - el nem ér téged, addig nem érzel változást.


"csak a csúcsponton keletkezne gravitációs hullám"

Gravitációs hullám mindig keletkezik, amikor anyag gyorsul. Csak ez általában nagyon gyönge.

2023. ápr. 16. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Oké, leesett, a kitörés kis része ugyan közeledik a bolygóhoz, de a nagyobb része meg távolodik, mivel a szupernóvarobbanás minden irányban terjed.

Kössz!

2023. ápr. 16. 12:24
 8/8 anonim ***** válasza:
81%

Pontosan!

Amikor majd 5 milliárd év múlva a Nap felfúvódik kb. a földpálya méretére, ez alapvetően nem befolyásolja a külső bolygók helyzetét. Valószínűleg még a Mars is a helyén marad.

A belső bolygók a súrlódás miatt fognak lelassulni, de még az is lehet, hogy túlélik. Az lesz, amit mondtam: a kilökődő anyag miatt kicsit távolodni fognak.


Mondjuk a Földnek ez nem sokat segít, mert víz és levegő az már nem lesz rajta a több ezer fok miatt, de attól még megmaradhat, mint bolygó.

2023. ápr. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!