A SETI kutatásai tudományos paradoxont eredményez!?
Az rendben van, hogy akik már fejlettebbek azok elhagyják ezeket a kommunikációs lehetőségeket, de fejlődésük egy szakaszán igenis használniuk kellett és annak lenne jele. Mindenki kijárja az általános iskolát. Senki sem születik zseninek. Az ott használt folyamatokat használja minden faj szerte a világon. Rádiózniuk kellene egy ideig. Ennek a rádiózásnak jelen kellene lennie az univerzumban. Ha egy később születű faj létrejön, akkor ők is hallani fogják a mi adásainkat a galaxis másik részén. Eközben mi lehet már UFO-kkal fogunk járkálni. De egy korai szakaszban kihagyhatatlannak kell lennie ennek a kommunikációs formának. Tele kellene lennie a galaxisunknak ilyen rádióadásokkal, mint egy konyhai menzában a különböző fogások illatának. Mindezekkel szemben mégsem találtunk még egyetlen egy ilyen adást sem. Ez nem normális. Észre kell venni, hogy ez egy elzárt világot jelent számunkra. Aztán hogy egy másik faj tervezőasztalon hozott létre minket vagy egy börtön téridő ez, az már más kérdés, de a lényeg hogy nem egy normális világban élünk
Az élet nem egy kitüntetett lét. Mindenhol megjelenik a Földön ahol a lehetőségek pl víz jelen vannak. Rengeteg helyen találtak vizet a Naprendszerben, más naprendszerek bolygóin. Életnek létre kellene jönni szerte a világban mindenhol. Idő elteltével másfajta helyi állatfajtából kialakulnak fejlett, értelmes lények mint mi, akiknek korai fejlődési szakaszában rádiózni kellene. Az univerzumnak egy élő levesnek kellene lennie és mégsem találtunk egyetlen életjelet sem. Vajon egy abnormális/szimulált világban élünk?
"Ez nem normális."
A drake egyenlet igyekszik előrejelezni az általunk látható civilizációk számát. 7 faktort használ, ennek legalább a felét még csak becsülni is alig tudjuk. Nem tudjuk még megítélni, hogy mennyire normális amit látunk.
"Észre kell venni, hogy ez egy elzárt világot jelent számunkra."
A fermi paradoxonnak sokféle hipotetikus feloldása létezik. Az általad említtett állatkert/szimuláció megoldáson kívül van sok másik is.
Ahhoz, hogy a SETI sikeres legyen a következő dolgoknak egyezni kell:
Legyen:
-velünk egy időben
-"Hallótávolságon" belül
-inteligens élet
-amely rádiót használ kommunikációra, azon a frekvenciasávon, amit figyelünk
Ez nagyon sok szűkítő feltétel. Teljesen elképzelhetőnek tartom, hogy egy másik humanoid faj nem rádiót használ távközlésre, hanem valami egészen más technikát.
Ha kicsit távolabb lépünk, lehet, hogy azért nem találjuk meg a rádiójeleiket, mert vagy sokkal gyorsabban, vagy sokkal lassabban élnek, mint mi (a földön mondjuk az egér vagy elefánt). Csillagászati mértékben sokkal nagyobbak lehetnek a különbségek.
A nagy távolságok miatt nyugodtan lehet végtelenül sok olyan rádiót használó civilizáció, amelyik nem látja egymást, mart annyira távol vannak egymástól, hogy a rádiójeleik beleolvadnak a háttérzajba. (mondjuk galaxisonként van egy)
Hirtelen ezek jutottak eszembe
Még egy szempont:
A földön van kutya,macska, katicabogár, gekkó
Ebből a kutyával, macskával valamennyire tudunk kommunikálni. A rovarokkal, hüllőkkel egyáltalán nem.
A hüllőket azért hoztam fel, mert egy idegen civilizáció jobban fog különbözni tőlünk, mint a hüllők és rovarok. A rovarok erősen illatokkal kommunikálnak. Vajon hány olyan kommunikációs megoldás van, amit mi nem használunk, nem ismerünk. Vannak jelek, hogy a növények is kommunikálnak valahogy (vagy nem). Nem tudjuk, mert nincs olyan érzékszervünk, amivel ellenőrizzük.
@24
A párhuzamod ott sántít kissé, hogy a hüllők és rovarok intelligenciája nem vethető össze az emberével, ezért nem várható el a velük való kommunikáció. Persze lehet mondani, hogy egy ide ellátogatni képes technológiai fejlettséggel rendelkező civilizáció nálunk sokkal intelligensebb kell legyen, de a lényeg az, hogy mind ők, mind pedig mi rendelkezünk magas szintű tudattal és az absztrakt gondolkodás képességével (ellentétben a rovarokkal és hüllőkkel). Ennyi elég lehet ahhoz, hogy tudjunk kommunikálni. Lásd pl. a Kapcsolat című könyvet/filmet.
A párhuzamot rosszul fejtettem ki.
A kutya és macska kevésbé "szóban" inkább testbeszéddel és illatokkal (jelölés) kommunikál. A rovarok még erősebben használják az illatokat, ferromonokat.
A halak színeket, mintákat is használnak.
Vajon hány olyan kommunikációs forma van, amit nem kutatták még meg?
#26
Teljesen mindegy a kommunikációs csatorna. Ha képesek vagyunk érzékelni, akkor feltehetőleg megtanulhatunk velük kommunikálni is. Megintcsak egy példa az Érkezés című film, amiben körszerű bonyolult ábrákkal kommunikáltak absztrakt fogalmakat az idegenek. Ehhez képest csupán egy-egy illat vagy szín sokkal kevesebb információt kódol, azok legfeljebb jelzéseknek tekinthetők, nem üzeneteknek, és nem is absztrakt információ átadására valók.
"Rádiózniuk kellene egy ideig. Ennek a rádiózásnak jelen kellene lennie az univerzumban. Ha egy később születű faj létrejön, akkor ők is hallani fogják a mi adásainkat a galaxis másik részén. "
Nem fogják, mert szükségtelen nagy energiájú adásokat küldeni, ha csak helyi használatra szánjuk őket és ugyanez van fordítva is.
"Tele kellene lennie a galaxisunknak ilyen rádióadásokkal, mint egy konyhai menzában a különböző fogások illatának."
Ez az, a menzán érzed az étel illatát, de azt bajosan fogod megszimatolni, hogy mit főznek a francia séfek a párizsi vendéglőkben...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!