Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Csernobili katasztrófáról...

A Csernobili katasztrófáról készült HBO minisorozat mikben volt pontatlan a valósághoz képest?

Figyelt kérdés

Ezzel nem a sorozatot szeretném lehúzni, szerintem nagyon jól sikerült és jó, hogy foglalkoztak ezzel a témával, mert fontos téma és igényes kis minisorozat lett, sokakat ez ismertette meg a témával... DE. Nem elhanyagolható tény, hogy azért volt benne jónéhány pontatlanság, amit szerintem többnyire akkor is csinálhattak volna jól, hogy lekorlátozta őket az 5 rész és az, hogy fontos, hogy drámai hatást adjon.


Sorolom azokat, amiket én tudok:


1. Az A3-5 "gomb" valójában nem gomb volt, hanem egy kétállású kapcsoló, és nem Akimov nyomta meg (mint a sorozatban) hanem Toptunov, még Dyatlov is úgy nyilatkozott róla. Ezen kívül pedig a gomb megnyomásának már sok jelentősége nem volt egyébként sem, mert addigra már megszaladt a reaktor, tehát ígyis úgyis megtörtént volna a katasztrófa.


2. A "Xenon mérgezés"-nek messze nem volt akkora jelentősége, mint amekkorát a sorozatban tulajdonítottak neki. Xe-135, ami egy neutron elnyelő gáz, felhalmozódik akkor, amikor csökkentik a reaktor teljesítményét. Ha ezt túl gyorsan csinálják, ahogy ez történt akkor, a gáz felhalmozódása további reaktivitás csökkenést hoz magával és ezért csökkent le 200 megawattra a teljesítménye, holott a szabály úgy szól, hogy a kísérletkor annak 700 és 1000 megawatt között kell lennie. Ugyanakkor a szabályzórudakkal ellentétben, ez a gáz elfogy és nem tudta volna visszafogni, csak korlátozott ideig a reaktort és ugyanúgy megszaladhatott volna, ha ugyanolyan állapotba hozzák a reaktort mint ahogy tették aznap, csak mellete nem elsietve, figyelve a Xenon szintre. Ez valóban szabálytalanság volt, mert sürgették aznapra a kísérletet, (mivel a kísérletet is végül az előírt teljesítmény mellett kezdték meg) de nem ez okozta a katasztrófát, csak ez is egy olyan szabály volt a sok közül amit megszegtek és ennek is lehetett adni egy drámai bemutatást.


3. A sugárzás közvetlen következtében senki sem vérzett, ilyet a sugárzás nem csinál. A tűzoltónak sem éghet le a kezéről a bőr miután megfogja a grafitot, maximum a hőtől, de a sugárzástól magától nem. Napokkal, hetekkel később azonban valóban lehet ebolás fertőzéshez hasonló vérzés bőrön keresztül, de percekkel, órákkal utána semmiképp.


(Azt direkt nem említem, hogy a nő valójában fiktív személy, mert egymagában képviselt sok sok atomfizikust de ez érthető és a sorozat végén is említik)


Vannak még ilyenek?



2023. ápr. 7. 13:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Ez ugye film volt, összességében elég jó. A filmekben/regényekben mindig vannak drámai hatást növelő elemek, az eseményeket szikáran bemutató film jó részben unalmas lenne. Ha ezek szemet szúrnak, akkor be kell szerezni egy hivatalos jelentést a balesetről, ott biztosan jó xenon szinten írtak le.
2023. ápr. 7. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Marci71 ***** válasza:
100%

Például a helikopter baleset ami jóval később, a szarkofág építése közben történt, és azért mert belegabalyodott egy kábelbe nem azért mert a reaktor fölé repült.

A reaktor fölött látható fényoszlop is csak a filmben van egyetlen korabeli felvételen sem látható.

A szabályzórudak végén lévő grafit sem spórolásból volt ott hanem mert ez kellett a reaktor optimàlis működéséhez. A grafit nem ugyanazt a feladatot látja el mint a bór amiből a szabályzórudak vannak. A grafit lassítja a bór elnyeli a neutronokat. És a grafit nem olcsóbb mint a bór. A reaktor optimàlis működéséhez kellett a grafit, hogy kiszorítsa a vizet a csőből amibe a szabályzórudat benyomták.

És az Ignalinai esetet sem titkolták el , persze az egyetem könyvtárában valószínűleg nem volt róla információ (ahol a filmben keresgélik ) de az erőmű kapott róla tájékoztatást, és egy utasítást amiben például korlátozva volt hogy hány szabályzórudat stabad kihúzni a reaktorból. Nem emlékszem a számokra de a baleset elött természetesen sokkal többet kihúztak mint amennyit az utasítàs szerint szabad lett volna.

Most hirtelen ennyi jutott eszembe de van még az biztos... Rég láttam a sorozatot.

2023. ápr. 7. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
77%

A sugárzástól a munkások zseblámpái tönkrementek, amikor az elárasztott alagsorban azt a szelepet keresték.

De az egyszerű elektinikai eszközök (elem, kapcsoló,ízzó) egyáltalán nem érzékenyek a sugárzásra.


Vagy hogy a tűzoltó felesége elvetél, mert "a magzat magábaszívta a sugárzást".


Tudtommal nem voltak csernobil kapcsán olyan szétfolyó emberek, mint a sorozat korházas jeleneteiben volt, habár nem példátlan, hogy valami hasonló történjen egy durva balaset után.

2023. ápr. 7. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

"Tudtommal nem voltak csernobil kapcsán olyan szétfolyó emberek, mint a sorozat korházas jeleneteiben volt, habár nem példátlan, hogy valami hasonló történjen egy durva balaset után."


Hát pedig a sorozat még nem vitte a dolgot túlzásba. Szvetlana Ajekszejevics regényében sokkal részletesebben mutatják be a sugárbetegség tüneteit, és brutális dolgokat írt le benne az írónő. Emellett ott van a japán eset, amikor a reaktordolgozó 17 sievertnyi sugárzást kapott, elég részletesen feljegyezték halál tusáját. Ha nem is "szétfolyás", de ilyen "szétrohadás" következik be ilyen szinten.

2023. ápr. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim válasza:
100%
Az azért tudvalevő, hogy a magzatot erősen károsíthatja a sugárzás. Egy mezei tüdőszűrést sem csinálnak meg, ha valaki terhes. Van ahol megcsinálják, de ott adnak a hasra ólomköpenyt. És az csak egy tüdőröntgen.
jan. 18. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:
100%
Természetesen a drámai hatás előidézése érdekében a karaktereket is "eltűlozva" írták meg. Aki "jó", az nagyon jó, aki "rossz", az nagyon rossz.
jan. 19. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Igen, pl aki látta az interjút Dyatlovról, meg nyilatkozatokat róla mások által, azoknak az jött le többnyire, hogy egy jólelkű, de határozott, karakán ember volt, aki a végére teljesen megtört. Tök feleslegesen hurcolták meg, inkább csak egy bűnbak volt, akit ki akartak kiáltani annak. Valóban hibázott, de messze nem ő volt a legnagyobb ludas ott.
jan. 19. 20:57
 8/16 anonim ***** válasza:
7: Azért Dyatlov nem kicsit volt sáros a történetben.
jún. 17. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

#7

Anatolij Dyatlov kétségtelenül az akkori Szovjetunió egyik legjobb reaktormérnöke volt, lehet még Nyugaton is megállta volna a helyét. Viszont keményvonalas kommunista volt, aki számára a parancs szent volt. A baleset előtt már órákkal jelentkeztek a rendellenességek, az meg hogy alacsony teljesítmény alatt is erőltette a kísérletet, végzetes hiba volt. Jogában állt volna felfüggeszteni a tesztet, de Akimovék aggodó véleményeit lesöpörte az asztalról. Persze ha akkor nincs a teszt, lehet, hogy máskor is megtörténik a baleset, ismerve az RBMK reaktorok hibáit. Az említett interjút én is láttam, valóban megtört embernek látszott. Nyilván nem akart rosszat 86-ban sem, de rugalmasabbnak kellett volna lennie.

jún. 17. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Úgy tudom, hogy amit leginkább hibázott Dyatlov az az, hogy a karrierjét helyezte előtérbe a biztonsággal szemben és a felsőbb utasításra erőltette azt a tesztet, amit az alatta lévők szakmailag kifogásoltak az adott körülményeket figyelembevéve.


Ami miatt mégis kevésbé tudom elítélni Dyatlov-ot, hogy tudtommal a baleset előtt Dyatlov kritikus információk hiányában hozta meg a döntést, (vagy annak hiányát, hogy nem tagadta meg a tesztet) és az akkori tudásával jó eséllyel nem lett volna baleset. Sajnos a kommunista szovjetúnió úgy működött akkor, hogy saját maguktól is elhallgattak információkat. Dyatlovnak sajnos fingja nem volt egy csomó dologról ami hozzávezetett a balesethez.


Én így tudom, de javítsatok ki, ha valamit nem jól tudok.

jún. 17. 20:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!