Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem csak egy faj van a...

Miért nem csak egy faj van a Földön?

Figyelt kérdés

2023. márc. 25. 15:54
1 2 3
 11/24 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“ de a kérdés még mindig az, hogy miért nem létezhet egy ilyen tökéltesen generalista faj.”


Mert teljesen más szelekciós erők vannak más környezetekben. Ahhoz ,hogy mindenhol ugyan olyan jól teljesítsen ez a feltételes faj kb nem is lehetne biológiai lény, hanem valami isten aminek nincsenek igényei. Vagy vannak de a tűrőképessége olyan szinten végtelen ,hogy neki minden mindegy, bárhol túlél és szaporodik változás nélkül. Nem tudom ,hogy egyáltalán lehetséges-e ilyen faj létrejötte, szerintem nem. Legalább is ha lehetséges lenne akkor jó eséllyel létrejött volna és minden mást kiszorított volna az elmúlt cirka 3,8 milliárd év alatt. Persze az ,hogy eddig nem jött létre nem jelenti ,hogy ez után sem tudna. De na, elég valószínűtlen, túl elvont, elrugaszkodott amihez hasonlót se nagyon láttunk.

2023. márc. 25. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
100%

"Ezt én értem, de a kérdés még mindig az, hogy miért nem létezhet egy ilyen tökéltesen generalista faj."


Mert a generalistának mindenben jónak kell lenni, a specialistának meg csak egy kulcsfeladatban. A "minden" gyakran egymással ellentétes követelményeket jelent.

Pl. Generalista taktia: legyen kicsi az oxigénigény, akkor oxigénszegény vízben is meg lehet élni. Ellentétes specialista taktika: növeljük a fizikai teljesítőképesseget (és az oxigénigényt) és repüljünk.


De hasonló a erős(nehéz)/gyors, vizi/szárazföldi dilemma.

2023. márc. 25. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

"Legalább is ha lehetséges lenne akkor jó eséllyel létrejött volna és minden mást kiszorított volna az elmúlt cirka 3,8 milliárd év alatt."


Éppenséggel lehet, hogy létrejött, aztán kiszorított minden mást, majd önmagával kezdett vetekedni, ezzel tovább szélesítve az élet fenntartására alkalmas környezetet. Végülis a LUCA lehetett ilyen.

2023. márc. 25. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 TappancsMancs ***** válasza:

Na ja, a generalista faj az például a kis pimasz mosómedve, mindent megeszik ami csak van.

[link]


( [link] )

2023. márc. 25. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#13


“Éppenséggel lehet, hogy létrejött, aztán kiszorított minden mást, majd önmagával kezdett vetekedni, ezzel tovább szélesítve az élet fenntartására alkalmas környezetet. Végülis a LUCA lehetett ilyen.”


Ez egy nagyon jó gondolat. Viszont ha szigorúan vesszük akkor ő sem töltött be MINDEN területet (legalább is szárazföldeket aligha, de az óceánokban sem hiszem ,hogy szó szerint mindenhol felbukkant). Legalább is egy fajként nem. Az utódai már más tál tészta. Azok idővel mindenhova eljutottak, de szintén nem egy fajként.

2023. márc. 25. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 sadam87 ***** válasza:
100%

Tegyük fel, hogy csak egy faj lenne a Földön. Mivel a Föld elég nagy, elég könnyen kialakulhatnának olyan populációk, amelyek között nincs (vagy minimális) a génáramlás. Mutációk viszont mindig történnek - természetesen a két populációban eltérőek - így egyre több különbség lesz a két populáció genetikai összetételében. Előbb-utóbb akkora lesz a különbség, hogy két fajról beszélhetünk. (Ha ivarosan szaporodó fajokról van szó, akkor már nem tudnak egymással szaporodni a két populáció egyedei.) Erre természetesen alaposan rásegíthet a szelekció, ahogy már mások írták.

Szóval az evolúcióban kódolva van a fajképződés.


#3

"Ha csak egyetlen folytonos niche-tengelyt nézünk, akkor azon potenciálisan végtelenül sok eloszlást el lehet képzelni, tehát potenciálisan végtelenül sok 1-dimenziós niche léteuik"

Potenciálisan persze. De valósan nem létezhet. Egyrészt a fajok niche nem pontszerű, kiterjedése van. Másrészt a fajok tűrőképessége nem vehet fel akármilyen tartományt. Az abszolút nulla fok közelében, vagy több ezer °C-on nem nagyon élhetnek meg a földi élővilág fajai. Szóval nem létezhet végtelen féle niche (egyszerre).

2023. márc. 25. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Talán a legjobb generalista a technológiával felvértezett ember.


De ha elhagyjuk a földet, mi se sokáig maradunk egy faj.

2023. márc. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, nagyon érdekes olvasni őket.

Én kb. ezt így rakom össze magamban (különböző kommentekben ezek elhangzottak már):

- A biológiai populációknak exponenciális növekedési kényszere van

- Ez a növekedés mindig korlátokba ütközik, mivel a források véges mennyiségben állnak rendelkezésre

- Az egyedekben mutációk mennek végbe, ezért a populációban új változatok alakulnak ki

- Olyan változat nem lehet, ami minden forrást egyszerre azonos rátával fogyaszt, mivel trade-offok vannak (a vastag csőrű madár nem tudja a kis magokat kiszedni, a vékony csőrű nem tudja a nagyokat feltörni)

- A szelekció "favorizálni" fog bizonyos variánsokat, mivel akkor más forrás kiaknázása gyorsabban mehet végbe, jobban kihasználódik a populáció biotikus potenciálja

- Ezáltal csökken a kompetíció, mivel bekövetkezhet a források felosztása (niche szegregáció)

- Hosszú távon ez fajképződéshez vezethet (hogyan?? pl. itt jön be a magic trait)


És valóban ezáltal nem létezhet az a bizonyos "Darwini démon" nevű hipotetikus lény, amely minden forrást egyszerre azonos ütemben aknáz ki, az utód azonnal szaporodóképes.

És sajnos azzal is egyetértek, hogy jelenleg az ember áll a legközelebb ehhez a bizonyos hipotetikus lényhez, hiszen a technológia segítéségvel gyakorlatilag bármilyen forrást a Földön fel tud használni.

2023. márc. 25. 21:15
 19/24 Tevenyereggyarto ***** válasza:
76%

“Hosszú távon ez fajképződéshez vezethet (hogyan?? pl. itt jön be a magic trait)”


Nem kell hozzá mágia, csak a jól ismert evolúció. Ahhoz ,hogy egy nagy területen elterjedt populáció (ami legyen kezdetben egy faj) egy faj maradjon mindenki mindenkivel kell keveredjen. Így ha valahol megjelenik egy mutáció az mindenhova el tud jutni*. Ha nem tud mert nincs teljes keveredés akkor nem beszélhetünk egyetlen populációról. Ha több, egymással nem vagy csak alig keveredő populáció van akkor a köztük levő különbségek kezdenek felhalmozódni. Minden generációval egyre távolabb kerülnek egymástól mígnem már nem tekinthetőek egy fajnak.


*persze ehhez nem árt ha az a mutáció mindenhol ugyan olyan előnyös, különben nem tud terjedni, ugye. S ez megint olyan dolog ami nem igazán lehetséges.

2023. márc. 26. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 sadam87 ***** válasza:
100%

A "magic trait" alatt a kérdező nem mágiát ért, ezt a kifejezést használják az evolúcióbiológiában. (Bár bevallom, én sem ismertem korábban.) Olyan tulajdonságot jelent, ami divergens szelekciót okoz, és egyben nem-véletlenszerű párválasztáshoz vezet, így új fajok tudnak kialakulni (akár szimpatrikusan is).

[link]

Gyanítom, hogy a kérdező valóban jobban ért az evolúcióbiológiához, mint amennyire a kérdése sugallja. (Így visszanézve a kulcsszavai között ott van a #trade-off is, ami lényegében a válasz - legalábbis egy része - a kérdésre.)

2023. márc. 26. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!