Valóban kimondta a Maja sámán (vagy kicsoda), hogy nem lesz világvége? Ezt mivel magyarázta, esetleg bővebb leirást tudtok nekem küldeni?
Nem lesz világvége. Bolygó meg pláne nem jön. Az egész egy hülye film idióta kampánya hiszékeny majmoknak.
A maják nem jósoltak világvégét, hanem olyan számrendszert használtak, ami nem végtelen. Ilyen van, nézd meg pl a római számokat, abban sem tudod az 5000-et leírni, plána az 500000-et. A helyiérték egy viszonylag új találmány, szóval ami neked természetes, hogy a legnagyobb kétjegyú szám, a 99 után 100 jön (eggyel több a jegyek száma), 999 után 1000, 9999 után a 10000 azt a maják egyszerűen nem tudták leírni.
Nálunk is gondot okoz, hogyha a számjegyek számát nem lehet növelni, például a régi kocsikban a kilométer számláló ötjegyű, így 99999 után 00000 lesz, "átfordul". Mégse hiszi azt senki, hogy egy húszéves lepukkant trabantban 15 kilométer van, sőt, átforduláskor nem ugrik rá vissza a gyári fényezés sem.
Na ez a helyzet a majákkal, lejár a naptár, és átfordul. Ismét 0001 lesz, és nem történik semmi.
Azt mondd meg, hogy mi köze a maja naptárnak az aeurópaihoz? Vegyünk egy egyszerű esetet. Van két egymásról mit sem tudó ember. Felnéznek az egére, látnak egy üstököst. Az üstököst nyilván mind a ketten egyszerre látták, hiszen ugyanarról az egy üstöksöről beszélünk.
Az egyik (legyen a neve Alfréd) azt mondja, hogy akkor mostantól legyen az üstökös megjelenése az időszámítás kezdete. A másik (legyen mondjuk Bunyevác) azt mondja, hogy hogy teszek az üstökösre, legyen legyen az időszámítás kezdete a saját királyának a születésnapja. A király éppen akkor 30 éves, ezért náluk már az időszámítás szerint 30-at írnak.
Az egy év hossza az mindkettőnek ugyanannyi, azt ugyanis nem az emberek találták ki, hanem a Föld egy adott idő alatt tesz egy kört a Nap körül, azaz lesz tavasz nyár ősz tél.
Szóval 1210 tél, azaz 1210 évvel az üstökös után az Alfréd-naptárban az lesz, hogy "1210", mivel neki az üstökös volt a 0 pont. A másik (Bunyevác) naptárban ugyanekkor már 1240 lesz. Ha mondjuk most megint jönne egy üstökös, akkor az egyik azt írná, hogy 1210-ben láttuk a második üstököst, a másik pedig azt írná, hogy 1240-ban. De megint csak ugyanarról az üstökösről lenne szó.
Most tegyük fel, hogy kiderül, hogy a Bunyevác-naptárat valaki elszámolta, mert az uralkodó nem is 30, hanem csak 29 éves volt akkor régen, szóval most nem 1240, csak 1239 van. Változtat-e ez bármit azon, hogy az Alfréd-naptár szerint 1210 van, mert 1210 éve jött az első üstökös? Nyilván nem. Ez a kérdés föl se merülne, ha a két naptár ismerői nem találkoztak volna idő közben (hisz eredetileg ugye nem tudtak egymásról).
Szóval az, hogy a maja naptárban milyen év van most, abszolút nem befolyásolja azt, hogy nálunk mi van. Ha ők kitalálják, hogy mostantól legyen náluk 4213, akkor is marad nálunk a 2010, hiszen mi Jézus születésétől számoljuk az éveket, és az pedig 2010 éve volt. Az, hogy ők elszámolták, nem jelenti, hogy mi is elszámoltuk.
És igen, náluk 2012-ben 0001 lesz, legalábbis az annak megfelelő valami. (Kicsit bonyolultabb, de kb igen.)
Nálunk 2013 lesz, a majáknál sem 1-ről indul újra, hanem megy tovább (vannak nagyobb időegységeik is, nem csak az 5000 év).
Lehet 20 nap eltérés a számolásban a mi naptárunk pontatlansága miatt (az övék egyértelmű, nálunk szökőnapok vannak) - de több nem.
Azt meg, hogy ők nem várnak világvégét, onnan tudjuk, hogy még vannak élő maják, és megkérdezték őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!