A Föld holdja/a Hold különbözik valamiben a Naprendszer többi bolygója körül keringő égi kísérőhöz képest?
Igen, van. Sőt, alapvetően eléggé egyedi, valószínűleg nemcsak, hogy a Naprendszerben, de egyébként is ritka. Miért? Mert a bolygó méretéhez képest meglehetősen nagy a Hold, de nem túl nagy (tehát nem kettősbolygó).
Oké, a Pluto-Charon rendszert rögtön fel lehetne hozni ellenpéldának, ott kb. 2:1 a tömeg aránya (plusz van még néhány kisebb hold is körülöttük), de az voltaképpen
1) nem bolygó, hanem kisbolygó,
2) nem kisbolygó, hanem lényegében kisbolygó rendszer.
A ritkaság oka a Hold keletkezésében keresendő: a legelfogadottabb hipotézis szerint a korai Föld ütközött a Theia nevű, kb. Mars méretű kőzetbolygóval, és a koccanás eredménye, vagyis a kirepülő törmelék lett a Hold.
Tehát kellett egy baromi nagy ütközés, kellett egy megfelelő méretű másik bolygó, és kellett egy olyan sebesség/röppálya/becsapódási szög, hogy abból Hold lett. Azért ez elég ritka konstelláció.
Mondhatni szerencsénk volt.
Asszem eléggé kicsi a sűrűsége.
A földnek meg eléggé nagy. Az ütközés effektíve leborotválta a föld felső szilikátos aluminátos kőzetrétegeinek a nagyját. Nagyrészt ezekből a könnyűkőzetekből lett a hold.
Igen, a Föld holdja, azaz a Hold valóban különbözik a Naprendszer többi bolygójának körül keringő égi kísérőitől néhány fontos szempontból:
-Méret:
A Hold a Naprendszer ötödik legnagyobb természetes kísérője, ugyanakkor a Földhöz viszonyítva a legnagyobb. A Hold átmérője körülbelül negyed része a Föld átmérőjének, és ezáltal az égbolton is széles körben látható.
-Stabilitás:
A Hold keringési pályája rendkívül stabil, és a Föld gravitációs hatásának köszönhetően állandóan azonos oldalát mutatja felénk. Ez nem jellemző a többi bolygó körüli kisebb égi kísérőkre, amelyek pályája instabilabb lehet.
-Keletkezési mód:
A Hold keletkezése is egyedülálló a Naprendszerben. Az elméletek szerint a Hold egy óriási bolygó ütközése nyomán keletkezett, amely a Földdel ütközött valamikor az univerzum korai időszakában. Ez a folyamat lényegében a Földből kiürült anyagból hozta létre a Holdat, ami magyarázatot ad a Föld és a Hold közötti hasonlóságokra.
Ezen kívül a Hold szerepe a Föld életében is rendkívül fontos, hiszen hatással van a tengeri áramlásokra, a tengeri állatvilágra, az éghajlatra és az éjszakai égboltra is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!