Lehetnek még olyan felnem fedezett dolgok az unjverzummal kapcsolatban mint pl hogy a gravitáció nem csak tömegvonzás hanem görbíti a téridőt?
Nemcsak, hogy lehetnek, hanem biztosra tudjuk, hogy vannak.
Amire hivatkoztál, az a többszáz éven át érvényesnek és tutinak gondolt newtoni gravitációelmélet volt. Mindenki azt hitte, tökéletes modell. Egy-két apróságtól eltekintve (pl. Merkúr pályája) szuperül leírta a Naprendszer bolygóinak mozgását.
Aztán jött egy fura hajú bohókás fickó, és felforgatta a világmindenségről alkotott addigi képünket.
Magyarán: egy BIZONYOS KÖRÜLMÉNYEK KÖZT jól működő elméletet átdolgozott, pontosított, kiegészített - így az már jóval több helyzetben, extrémebb körülmények közt is jól működött. Jó működés alatt azt értem, hogy az elmélet tesz egy jóslatot, és a jóslat tesztelése igazolja az elméletet: bejön a predikció, igazolva az elgondolást.
Viszont azt is pontosan tudjuk, hogy az einsteini relativitáselmélet sem teljes, mivel még extrémebb helyzetekben összeomlik. Ugyanez a helyzet a kvantummechanikával, és a részecskefizika standard modelljével, hogy nem teljes, extrém helyzetekben nem működik.
Az univerzum működését összefoglaló és leíró "mindenségelmélet" felfedezése még várat magára.
De ezen kívül is még sok-sok ismert ismeretlen van. Ezek azok a nagy kérdések, amikről tudjuk, hogy valami van (ismert), de nem tudjuk, hogysmint van meg miért van (ismeretlen). Pl.: sötét anyag, sötét energia.
És az ismeretlen ismeretlenekről még nem is beszéltünk, amiknek még a létezéséről sem tudunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!