Mi a telep szerepe az áramkörben?
Most akkor feszültség van áramforrás?
A kettőnek elég sok köze van egymáshoz, de nem mindegy!
Helló,
mielőtt a telepről beszélnék, előbb pár szó a feszültség- és áramforrásokról:
Tökéletes feszültségforrás, illetve tökéletes áramforrás a valóságban nem létezik. Ezek csak modellek. Egy tökéletes feszültségforráson mérhető feszültség - akármennyire is terheled le a feszültségforrást - nem változik. Akár rövidre is zárhatod, a feszültség váltoatlan lenne, irtózatosan nagy áram leadása mellett.
Egy tökéletes áramforrás akkor is a megadott áramot pumpálja a áramkörbe, ha az éppen szakadást tartalmaz. Ehhez, ha kell, ívet húz, ha kell végtelen nagyságúra emelné a kapcsain a feszültséget.
Tehát a telep se nem feszültségforrás, se nem áramforrás. Ha mégis ilyen egyszerű modellt akarsz használni, akkor a feszültségforrás áll közelebb a valósághoz, azaz a telep feszültsége a terhelés függvényében nem nagyon változik.
Ha jobban akarjuk modellezni a valóságot, akkor az áramkörben levő energiaforrást generátorként szokás ábrázolni. Thevenin-generátor modellt, vagy Norton-generátor modellt szoktak használni (fontos, hogy ezek még mindig csak modellek). A Thevenin-generátor egy feszültségforrás, amivel sorba van kapcsolva egy ellenállás. A Norton-generátor pedig egy áramforrás, amivel párhuzamosan van kapcsolva egy ellenállás. Ezeknél a modelleknél már nem száll el sem a feszültség sem az áram.
A két modell ekvivalens egymással, azaz egy Thevenin-generátor modell átszámolható Nortonra és fordítva.
Tehát ez azt jelenti, hogy egy telep a valóságban se nem áramforrás, se nem feszültségforrás, mivel egy telep nem képes ideális áram- vagy fezültségforrásként viselkedni. Ha viszont a generátor modellt használjuk, akkor már használhatunk feszültséggenerátor (Thevenin) vagy áramgenerátor (Norton) modellt is.
Általában a telepet Thevenin-generátorral szokták ábrázolni, azaz megadják a terheletlen állapotban mérhető feszültségszintet (a feszültségforrás feszültsége) és a belső ellenállást (a sorbakapcsolt ellenállás értéke).
Ez például autó akkumulátor méretezése esetén fontos. Pl. autóakksi frissen feltöltve kb. 12.5 V feszültségű és az ellenállása kb. egy-két század Ohm. Ahogy az akksi öregszik, úgy ez az érték elkezd növekedni.
Kedves előttem való hozzászóló! (13:56)
Nekem bizony van olyan stabilizált tápegységem, ami megközelíti a tökéletest. :-D Én csináltam. :-P. Annak akárhogy rángathatod a kimenetét és alig tudod kimérni az ingadozást :-D.
Egyébként jó amiket leírtál, de aki megkérdezi, hogy mi a telep szerepe az áramkörben, annak szerintem tök fölösleges Norton és Thevenin helyettesítő képet emlegetni, mert a kérdező az áram és a feszültség fogalmával sincs tisztában :-D
Kedves 4.
Szinte semmit nem értek abból, amit leírtál.
Az utolsónak némileg igaza van, nem lehetek tisztába ezekkel a dolgokkal, mert még csak nyolcadikos vagyok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!