Mikor jelenthető ki tudományosan, hogy egy adott betegségre, állapotra hat egy adott anyag?
Sokat szenvedek egy krónikus betegséggel, így kétségbeesésemben sok cikket olvasgattam, továbbá a statisztikát is kedvelem, ezért érdekel.
Többször belefutottam olyanba, hogy egy adott betegséggel kapcsolatban statisztikai elemzések után az volt a konklúzió, hogy javítja az állapotot. Majd évekkel később olyan kutatások is kijöttek (hasonló modszerekkel), hogy mégsem...
Na most igen, az egészség egy komplex dolog, a statisztikai elemzések eredményeit nem lehet biztosnak venni.
Mik a feltételei annak, hogy tudományos körökben is elfogadott legyen egy olyan kijelentés, hogy "Igen, X kezeli Y-t"?
Az alapmódszer az, hogy beadják 100 betegnek, másik 100-nak pedig hamis gyógyszert, placebót adnak. De senki sem tudja, mit kapott. Majd megnézik, melyik csoportban javultak többen. Ha a gyógyszeres csapat eredményei jobbak, akkor valószínűleg a szer működik.
De biztosat sosem tudhatunk, hiszen a betegek gyógyhajlama különböző, véletlenül beválogathattunk jobb-rosszabb gyógyhajlamú embereket. Ha véletlenszerűen osztjuk be a két csoportot, a mért különbség nagy, akkor igen csekély az esélye, hogy nem a gyógyszer okozta a javulást.
"Hát, az orvosnak azért van annyi tapasztalata, hogy megmondja melyik a placebo"
Mégis miből?
Ha valamilyen ritka kondícióról van szó, akkor lehet hogy csak egy-két tanulmány van róla, és akkor el szokták fogadni azoknak az eredményét.
Ha olyan dologról van szó, amiről sok tanulmány van, akkor szoktak csinálni meta-analízist róla. Ez egy olyan irodalomkutatás, ami átnézi az adott témában készült cikkeket, és megmutatja, hogy pl. a cikkek 95%-ban kimutatták, hogy ez hatásos, stb.
Próbáld meg azt, hogy beírod google scholar-ba, hogy "XY meta analysis", és ha van eredmény, az lehet hogy hasznos lesz neked.
Valami ilyesmit keress: [link]
(ez csak egy random példa, nem vállalok felelősséget a benne leírtakért...)
#6
Ha az a lényege, hogy az orvos se tudja, akkor értelemszerűen nem olyan szereket adnak neki, amik látványosan különböznek. A placebo tabletta, a placebo oldat is ugyanúgy fog kinézni, a különbség csak abban lesz, hogy az egyikben van a vizsgálni kívánt hatóanyagból, a másikban pedig nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!