Tudományos értelemben miért lehetetlen egy olyan anyag létrehozása amely a fémet arannyá változtatja?
Tudományos értelemben nem lehetetlen. Csak többe kerülne, mint maga az arany, amit kapsz.
A probléma az, hogy egy elem milyenségét az atommagokban levő protonok száma határozza meg. 1 = hidrogén, 2 = hélium stb.
Namost a legtöbb ember számára ez olyan kis semmiségnek tűnik, olyan mintha azt mondanám, hogy egy szobában hány ember van, és ha túl kevés, miért ne lehetne beküldeni még párat.
Csakhogy az atommagok esetében a protonok száma az nem csak egy szám, hanem rengeteg járulékos következményt vonz. Természetesen be lehet küldeni további protonokat, vagy épp szét lehet hasogatni atomokat két másikra. Mindkettőre van példa, hidrogénfúzió a csillagokban működik, atombomlás pedig minden radioktív atomban saját magától, bár van olyan atommag, amit kicsit meg kell noszogatni. Viszont azt tudnod kell, hogy akár fúzióról, akár maghasadásról beszélünk, ezek mind brutális energiabfektetést igényelnek (kivéve ha az atommag instabil, de az arany pont nem az). Lehet, hogy végül több energia jön vissza mint a befektetett, de azt akkor is meg kell előlegezni, a kinyert energiát pedig jelenleg nem tudjuk felhasználni - ezért sincsen fúziós erőmű. Egyébként arany esetében még ez sem lenne igaz sajnos, nem nagyon termelne többlet energiát.
Tehát végül is aranyat is lehetne csinálni egy megfelelő ütköztetőben, "csak" annyit kell elérni, hogy 79 proton egyesüljön egy atommagban, esetleg szakadjon ki egy nagyobb atommagból. Egy ilyen kör energiaigénye egy atomerőmű napi teljesítménye körül lehetne nagyságrendileg, a termelt arany mennyisége pedig pár atommag. Az is lehet, hogy a kiindulási anyag eleve drágább lenne az aranynál.
Az anyag elektronokból, és az atommagot alkotó protonokból, és neutronokból áll, hogy melyikből mennyit tartalmaz az atom, az határozza meg, hogy milyen anyagról van szó(atomszám;rendszám).
-Általános Iskola: Kémia-
Képesek vagyunk aranyat csinálni más fémekből pl higanyból, vagy platinából, csak éppen olyan drága lenne, hogy semmi értelme.
Newton pedig még nem ismerte az anyagok atommodelljét. Ráadásul ma is vannak tudósok, akik jók a szakterületükön, mégis vasárnap templomba járnak.
Az előzők jól leírták, csak egy kicsit tájékozatlanok.
Készítünk ilyen aranyat.
Igen, használjuk is.
Orvostechnikában.
Nagyjából 100-szor annyiba kerül, mint a bányászott arany.
Ja, és radioaktív. Nem veszélyes, gyenge sugárzó.
De befektetésnek nem jó, mert sajnos ez elfogy :-(
Nem érdemes bankba tenni, nagyon kicsi a felezési idő!
Valamit azért csinálunk, mert a hiánya nagy áldozatokkal jár vagy kényelmetlen (pedig nem kéne). Az arany egyes területekről hiányzik ugyan, de messze nem annyira, hogy érdemes a befektetésre.
Az aranycsinálás mítosza mindig az egyes embert ragadta meg, mégpedig a meggazdagodás vágya által vezérelten. A 15. században vagy régebben az arany birtoklása hatalmas lehetőségeket adott, miközben más nem adott. Ma ez nem igaz. Ezért ez mára a fiktív vágyakozás birodalmába eset vissza. Nem valós igény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!