Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi abban a felfedezés, hogy...

Mi abban a felfedezés, hogy F=m*a?

Figyelt kérdés
Ha egy 1 kg-os testet 1 N erővel húzol, akkor 1 m/s^2 lesz a gyorsulása. De ez nyilvánvaló, hisz az 1 N pont úgy van definiálva, hogy az az erő, amivel ha húzol egy 1 kg-os tárgyat 1 m/s^2 gyorsulást kapjál. Szóval ez inkább egy körkörös hivatkozás, mintsem egy tudományos állítás.
2022. dec. 25. 22:54
1 2 3
 1/26 krwkco ***** válasza:
93%

"Mi abban a felfedezés, hogy F=m*a?"

Az, hogy egy testgyorsulása arányos a rá ható erővel: kétszeres erő, kétszeres gyorsulás. És a gyorsulása fordítottan arányos a tömeggel. Ennyi a "felfedezés".

A mértékegységeknben rejlő arányossági tényezők megválasztása már valóban csak megállapodás kérdése.

2022. dec. 25. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

"kétszeres erő, kétszeres gyorsulás"


Persze, hogy kétszeres erő, kétszeres gyorsulás, hisz pont azt hívják kétszeres erőnek, ami kétszeres gyorsulást okoz. Azt még értem, hogy s=v*t, hisz mind a három mennyiségnek van a másik két mennyiségtől független, önálló jelentése. De az F nem független a másik két mennyiségtől, hisz pont azokkal definiálják.

2022. dec. 25. 23:05
 3/26 anonim ***** válasza:
92%

Én mindig azt gondoltam, hogy ebben az erő absztrakciója a pláne.


Vagy az, hogy az erőt, gyorsulást, tömeget tudod mérni, és ezek között felfedezzük a kapcsolatot.


Egyébként Newton nem mondta, hogy F=ma. Ő azt mondta, hogy F=dI/dt, más formában dI=F*dt. Az I az impulzus, I=m*v. Namost, ha a tömeg állandó, akkor pont kijön, hogy F=m*a, mert a=dv/dt (a gyorsulás a sebesség deriváltja). Remélhetőleg nem kutyultam össze semmit ezen a kései órán.

2022. dec. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 krwkco ***** válasza:
91%

"hisz pont azt hívják kétszeres erőnek, ami kétszeres gyorsulást okoz."

Az erőt más módon szokás mérni. Rugós erőmérővel.

2022. dec. 25. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
96%

Abban semmi, nem az egyenletet fedezték fel. A megfigyelt működést írták le egyenlettel.


"De ez nyilvánvaló, hisz az 1 N pont úgy van definiálva, hogy az az erő, amivel ha húzol egy 1 kg-os tárgyat 1 m/s^2 gyorsulást kapjál."

Ha egyesekkel dolgozol, akkor persze. Ellenben ha pl egy 18,27kg-os tárgyat húzol 3,925N erővel, akkor már közel sem ennyire nyilvánvaló az eredmény, itt már muszáj lesz számolni. Na erre való az egyenlet.

2022. dec. 26. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
90%

Kérdező - képzeld - 300 éve még ezek a dolgok sem voltak eléggé tisztázottak!


Többek között hatalmas gubancot okozott az is, hogy nem voltak képesek eldönteni, hogy az m*v vagy az m*v^2 ad ki univerzálisan megmaradó mennyiséget. Ma meg már egy középiskolás megmosolyogja a korabeli tudósok efféle problémáit!

2022. dec. 26. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

"Ellenben ha pl egy 18,27kg-os tárgyat húzol 3,925N erővel, akkor már közel sem ennyire nyilvánvaló"


Igen, de attól, hogy kiszámolom, mit tudok meg? Egy univerzálisan létező mennyiség mértékét, amely elmond valamit a szóban forgó jelenségről, vagy hogy a fizikusok ki tudnak találni fiktív mennyiségeket, amit két szám összeszorzásával kapunk meg?

2022. dec. 26. 00:32
 8/26 A kérdező kommentje:

Most jut eszembe, hogy rossz volt az s=v*t példa. A v is csak a t és s alapján lett definiálva.


Szóval v=s/t definíció szerint. Lehetne ugyanígy az s*t-nek is valami nevet adni. Az, hogy a sebesség fordítottan arányos az idővel, nem tudományos felfedezés, hanem definíció.

2022. dec. 26. 00:48
 9/26 2*Sü ***** válasza:
96%

A mértékegység lényegtelen. Azok a fizikai összefüggést tükrözik csak. Ha más mértékegységeket választanánk, akkor maximum annyi történne, hogy a képletbe bekerülne egy állandó. Nem az a pláne, hogy 1 N = 1 kg*m/s², hanem az, hogy az egyenlet jobb oldalán pont ezek a mértékegységek és pont ilyen kifejezésként szerepelnek.


Hogy Newtontól miért volt ez korszakalkotó felfedezés? A görögök még azt tartották, hogy a sebesség az, aminek a fenntartásához erő kell. Ez valahol érthető is, hiszen úgy a hétköznapi életben azt látjuk, hogy a dolgok úgy önmaguktól csak megállnak, hiszen súrlódás és közegellenállás van. De ezt a görögök még nem tudták így, csak azt látták, hogy a sebesség fenntartásához erő kell.


Sőt nagyon bonyolult – inkább filozófiai természetű – magyarázatokat adtak bizonyos jelenségekre. Pl. hogy a kilőtt nyílvessző mitől marad mozgásban, hogy a nyílvessző erővel hat a levegőre, ami így csinál és úgy csinál, aztán a végén erővel hat vissza a nyílvesszőre.


Tehát a görögök még talán egy F=m*v jellegű képletet akartak kimagyarázni, és ha némi anakronizmussal SI mértékegységben gondolkodunk, akkor az erő mértékegysége kg*m/s lenne. Gondolom ez az m*v ismerős, ezt nevezzük ma impulzusnak. Tehát máshogy megfogalmazva a görögök azt tartották, hogy az impulzus az, amihez erő kell. Ha nincs erő, nincs impulzus.


Persze, hogy idő kellett, hogy észrevegyük, hogy az, ami a testek megállását okozza itt a földön, az nem a törvény. A törvény az, hogy az impulzus megmaradni igyekszik, az erő az impulzus megváltozásához kell. Az, hogy itt a földön nem ezt tapasztaljuk annak az oka az, hogy ott a súrlódás, közegellenállás, ami szintén erővel hat a testekre.


Ez az, aminek a felfedezése fontos lépés volt. Az, hogy később – a mechanika további összefüggéseit ismerve – az erőnek aztán adtunk egy új mértékegységet, amit tiszteletből Newtonról neveztünk el, az már más kérdés.

2022. dec. 26. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
92%
Az a felfedezés, hogy korábban ez nem volt ismert. Ugyanis a felfedezés ennyit jelent.
2022. dec. 26. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!