Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tegnap bejelentett hír...

A tegnap bejelentett hír alapján már több energiát lehet nyerni a fiúziós erőműből mint amennyit befektettek. Az emberiség 100 éve nem látott ekkora tudományos áttörést? (videó)

Figyelt kérdés

Nézzétek meg a rövid videót: https://www.youtube.com/watch?v=R2knWzRheYE


Ez tényleg az elmúlt száz év legnagyobb tudományos technikai diadala?



#siker #magfúzió #fúziós erőmű #fúziós reaktor #végtelen olcsó energia #a legnagyobb felfedezés
2022. dec. 14. 09:20
1 2 3 4
 21/39 A kérdező kommentje:

Ez egy kis labor szobában sikerült elérni, ami alig nagyobb mint egy átlag házban a nappali, tehát nem értem mit rugózol azon hogy kicsi a teljesítménye. (2,5 MJ)



Másrészt szerintem te csak fennakadtál azon a régi közkeletű viccen, hogy mikor lesz fúziós erőmű "mindig 30 év múlva".


Nem vetted figyelembe hogy léteznek 85% hatásfokkal működő lézerek is, nemcsak 1-2%-osak mint a kísérletben.

2022. dec. 14. 14:10
 22/39 2*Sü ***** válasza:
100%

Nem „rugózok” rajta. Zárójelbe jegyeztem meg, mint egy lényeges, de nem a legfontosabb körülményt. De ha konkrétan kitértél rá, akkor nézzünk rá jobban.


Pár MJ elenyészően sok mondjuk Magyarország éves villamosenergia fogyasztásához mérten. Attól, hogy itthon tudok készíteni madáretetőt 4 madáretető / nap gyártási kapacitással, onnantól még hosszú út vezet odáig, hogy legyen egy napi 40 000 madáretetőt gyártó gyártósorom. Nem csak a méret, az idő számít, nagyobb tételhez másféle megközelítés szükséges. Vagy pl. egy szélerőmű nem csak méretében tér el egy házi barkács szélkeréktől, ami szeles időben tud annyi energiát termelni, hogy meghajtson egy LED-et. Még ha ott is tartanánk, hogy a berendezés képes bruttó energiát termelni, onnan is technológiai tervezés, innováció ezt az energiafogyasztáshoz mérhető kapacitásra felnagyítani. Az sem két hét és nem is két hónap, inkább évek. Hát de messze nem is tartunk itt, legalábbis ami a számokból kiolvasható. Amíg eljutunk addig, hogy „innen már csak pár év és elkezdhetjük építeni az első igazi erőművet”, addig vagy az energiafelvétel kell 400-ad részre csökkenteni, vagy a kinyert energiát a 400-szorosára növelni, vagy a kettőnek hasonló arányú javulását kell elérni. Ahhoz képest, hogy több, mint egy év alatt jutottunk el addig, hogy megduplázzuk a hatásfokot, ahhoz képest ez a 400-szoros bruttó hatásfok nem tűnik pár éven belül elérhető célnak.


Tök jó lenne, ha itt tartanánk. De sajnos nem tartunk itt. Én optimista vagyok, meg vagyok győződve, hogy eljutunk addig is – ha nem csinálja ki magát vagy a civilizációt az emberiség –, de nem pár éven belül. A lényeg, hogy nem olyan szintű és nagyságú áttörés történt, mint amekkorának a sajtó felfújja. Inkább csak pszichésen számít mérföldkőnek ez a nettó pozitív mérleg. Le a kalappal, tényleg, de egy év múlva erre „az elmúlt száz év legnagyobb tudományos technikai diadalra” már homályosan (sem) fogunk emlékezni.

2022. dec. 14. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
100%
A hír értékét könnyen meg lehet becsülni: ha ma veszel energiát 2027-re vagy 2032-re, az ugyanannyiba kerül mint tegnapelőtt - pedig a töredékébe kellene hogy kerüljön, ha a hír jelentőséggel bírna!
2022. dec. 14. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 NTBS ***** válasza:
100%
Sajnos nem igaz.
2022. dec. 14. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 A kérdező kommentje:
Mégis mi nem igaz NTBS?
2022. dec. 14. 17:03
 26/39 anonim ***** válasza:

Ez lényeges áttörés viszont ez csak a beindítás. A folyamatot még nem tudják fenntartani és ennél komolyabb hatásfok kell.


Példának okáért tök jó lenne ha lenne egy fúziós erőmű ami működik, de nincs sok értelme ha csak 1 háztartást tud ellátni energiával.

2022. dec. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 A kérdező kommentje:

A folyamat fenntartása nem újdonság régóta. Az újdonság az hogy a bemenő energiánál nagyobb kimenő energiát nyertek.


Ez a Tokamaknál modernebb, teljesen eltérő technológia. Rövidítése ICF


[link]

2022. dec. 14. 18:13
 28/39 A kérdező kommentje:

ISten vagyok, kitaláltam azt is, hogy költségmegtakarítási okokból csak 1% (azaz egy százalék) hatásfokú lézert használtak a drágább 85% hatásfokú helyett!!!!


Building on the achievement in August 2022, researchers at Lawrence Livermore National Laboratory National Ignition Facility (NIF) in California recorded the first ever net energy production with nuclear fusion, producing more fusion energy than laser beam put in. Laser efficiency was in the order of 1%.


SOURCE: Nuclear-Fusion Energy Breakthrough Reported by Scientists at U.S. Lab". WSJ. 2022-12-13. Retrieved 2022-12-13.


LINK:

[link]

2022. dec. 14. 18:16
 29/39 A kérdező kommentje:

Nem azért, de milyen okos vagyok már hozzátok képest. Kitaláltam hogy 1%-os lézert használhattak csak, és bassza meg, így is történt, ott van részletesen leírva!


Legközelebb LOTTÓZOK majd. Érdemes kipróbálnom.

2022. dec. 14. 18:17
 30/39 anonim ***** válasza:
100%

#27


Emlékeim szerint pár másodpercnél tovább nem sikerült fenntartani a fúziót:D

Tehát mégiscsak probléma van vele


#29

Elvagy magadnak

2022. dec. 14. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!