Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem esik hó télen...

Jeffrey Spender kérdése:

Miért nem esik hó télen Magyarországon az utóbbi években ?

Figyelt kérdés
2010 - 13 környékén még normális mennyiségű hó esett, azóta mintha elzárták volna a csapot, és száraz és sima esős teleink vannak.
2022. dec. 13. 14:18
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Melegzsik a klíma, kevesebb a csapadék, változnak az óceáni áramlatok.
2022. dec. 13. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ilyen gyorsan ?


Régen több évszázad / évezred kellett a klímaváltozáshoz, most meg 5 - 10 - 20 - 50 év alatt végbemegy a radikális változás.

2022. dec. 13. 14:40
 3/8 anonim ***** válasza:
77%
Alapból van egy természetes felmelegedés mindenhol, csak mi felgyorsítjuk.
2022. dec. 13. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Psycho ***** válasza:
89%

Igen, sajnos ilyen gyorsan. Az emberi tevékenység okozta globális éghajlat-változásnak ezek az általunk is "kézzel fogható módon" tapasztalható jelei.


Ugyanígy: a szüleim (60-70 körüli korosztály) sokszor meséltek arról, hogy amikor gyerekek voltak, a 30 fok igazi kánikula volt, s legfeljebb 1-2 ilyen nap volt egész évben.

Ma már ott tartunk, hogy a 30 fok teljesen normális nyáron, és vannak napok, amikor 40 fölé is megy a hőmérséklet hazánkban. Idővel ezek egyre gyakoribbak lesznek.

2022. dec. 13. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
86%

Igen, a természetes folyamatokhoz képest sokkal gyorsabb a mostani. Ez azért ne tévesszen meg, nem 5 évröl beszélünk most sem, inkább pár százról, ha az ipari forradalomtól számoljuk. Az emberi befolyás folyamatosan egyre nagyobb és nagyobb befolyással van, mivel folyamatosan növeljük a káros kibocsátást, szemetelést, erdöírtást, stb.

Emellé jön a közvetett hatás, mint pl a permafroszt olvadása, vagy a jégfelület rohamos csökkenése, a korallzátonyok pusztulása, ami már jelentkezik kisebb melegedésnél, és gyorsítja a folyamatot. Egyfajta láncreakció megy végbe, amin az emberi tevékenység lökött egy nagyot.

Az nem biztos, hogy többé nem lesz havunk a télen, mert a konkrét helyi változások is függenek a helyi körülményektöl, lehet hogy jön majd 2-3 év megint sok hóval. Jelenlegi állás szerint pár évtizeden belül elérjük azt a globális szintet, ahonann kb. nincs visszaút, számunkra kezelhetetlen lesz.

2022. dec. 13. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

valószínűleg benne van valamilyen klímaingadozás is, valamint az időjárás véletlenszerűsége.

2010-13-hoz képest nem változott olyan sokat az éghajlat, és az azt megelőző években is jó néhány enyhe tél volt (köztük a 2006/07-es magasan a csúcstartó az enyhe telek között, egész január-február rengetegszer hozott tizenfokokat)

"Ugyanígy: a szüleim (60-70 körüli korosztály) sokszor meséltek arról, hogy amikor gyerekek voltak, a 30 fok igazi kánikula volt, s legfeljebb 1-2 ilyen nap volt egész évben."

ahogy egyébként ebben is benne van a természetes klímaingadozás. a hetvenes-nyolcvanas évek nyarai nagyon hűvösek voltak a korábbi évtizedekéhez képest is (noha az ember okozta klímaváltozás már akkor is folyamatban volt)

2022. dec. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Láttad már ezt a filmet?

David Attenborough 1937-től követi végig a világ megváltozását, a filmen három adatot kiemelve mutatja a változást.

1. a Föld lakossága

2. a légkörben lévő szén mennyisége

3. az érintetlen vadon mérete százalékosan

A bemutatott évtizedeket ő természetfilmesként dolgozta végig, elég jól szemléltei a népességrobbanás, a pusztuló vadon, és a légkörben lévő szén mennyiségének összefüggéseit.

Az a változás okozza, hogy Magyarországon is melegszik a légkör, kevesebb csapadék hull, és már 2010-2013 között sem volt normális a tél, a '80-as évek végétől határozottan érzékelhető a változás.

Régen is voltak enyhe telek, akkor sem volt törvényszerű, hogy fehér a Karácsony, de statisztikailag kimutatható, hogyan változik az időjárás.

Alacsonyabb volt az átlaghőmérséklet, több volt a csapadék, és télen nagyon nem mindegy, hogy mínusz egytized fokban, vagy plusz egytized fokban jön a csapadék, hó lesz-e, vagy eső, és ha hó, az meg is tud-e maradni.


A film:

[link]

2022. dec. 14. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A csapadékingadozásért, ideértve a havazást is nem tehető fellelőssé az emberi tevékenység, főleg nem egyedüli okként. Vannak kutatások, amik keményen cáfolják ezt, nem beszélve a globális felmelegedésről amit nem bizonyított még senki, de mégis sokan hisznek benne. Az időjárásunkról tehát nem állítható, hogy globálisan melegszik, az viszont tény, hogy szélsőséges is tud lenni. Statisztikák kb. 120 évre visszamenőleg vannak. Már ebből is kitűnik, hogy az évi csapadékmennyiség erősen ingadozott, a tél száz éve is előfordult, hogy rendkívül száraz, hideg, vagy éppen enyhe volt. Ugyanígy a nyarak is. Az adatok nyilvánosak.
2022. dec. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!