Miért nem esik hó télen Magyarországon az utóbbi években ?
Ilyen gyorsan ?
Régen több évszázad / évezred kellett a klímaváltozáshoz, most meg 5 - 10 - 20 - 50 év alatt végbemegy a radikális változás.
Igen, sajnos ilyen gyorsan. Az emberi tevékenység okozta globális éghajlat-változásnak ezek az általunk is "kézzel fogható módon" tapasztalható jelei.
Ugyanígy: a szüleim (60-70 körüli korosztály) sokszor meséltek arról, hogy amikor gyerekek voltak, a 30 fok igazi kánikula volt, s legfeljebb 1-2 ilyen nap volt egész évben.
Ma már ott tartunk, hogy a 30 fok teljesen normális nyáron, és vannak napok, amikor 40 fölé is megy a hőmérséklet hazánkban. Idővel ezek egyre gyakoribbak lesznek.
Igen, a természetes folyamatokhoz képest sokkal gyorsabb a mostani. Ez azért ne tévesszen meg, nem 5 évröl beszélünk most sem, inkább pár százról, ha az ipari forradalomtól számoljuk. Az emberi befolyás folyamatosan egyre nagyobb és nagyobb befolyással van, mivel folyamatosan növeljük a káros kibocsátást, szemetelést, erdöírtást, stb.
Emellé jön a közvetett hatás, mint pl a permafroszt olvadása, vagy a jégfelület rohamos csökkenése, a korallzátonyok pusztulása, ami már jelentkezik kisebb melegedésnél, és gyorsítja a folyamatot. Egyfajta láncreakció megy végbe, amin az emberi tevékenység lökött egy nagyot.
Az nem biztos, hogy többé nem lesz havunk a télen, mert a konkrét helyi változások is függenek a helyi körülményektöl, lehet hogy jön majd 2-3 év megint sok hóval. Jelenlegi állás szerint pár évtizeden belül elérjük azt a globális szintet, ahonann kb. nincs visszaút, számunkra kezelhetetlen lesz.
valószínűleg benne van valamilyen klímaingadozás is, valamint az időjárás véletlenszerűsége.
2010-13-hoz képest nem változott olyan sokat az éghajlat, és az azt megelőző években is jó néhány enyhe tél volt (köztük a 2006/07-es magasan a csúcstartó az enyhe telek között, egész január-február rengetegszer hozott tizenfokokat)
"Ugyanígy: a szüleim (60-70 körüli korosztály) sokszor meséltek arról, hogy amikor gyerekek voltak, a 30 fok igazi kánikula volt, s legfeljebb 1-2 ilyen nap volt egész évben."
ahogy egyébként ebben is benne van a természetes klímaingadozás. a hetvenes-nyolcvanas évek nyarai nagyon hűvösek voltak a korábbi évtizedekéhez képest is (noha az ember okozta klímaváltozás már akkor is folyamatban volt)
Láttad már ezt a filmet?
David Attenborough 1937-től követi végig a világ megváltozását, a filmen három adatot kiemelve mutatja a változást.
1. a Föld lakossága
2. a légkörben lévő szén mennyisége
3. az érintetlen vadon mérete százalékosan
A bemutatott évtizedeket ő természetfilmesként dolgozta végig, elég jól szemléltei a népességrobbanás, a pusztuló vadon, és a légkörben lévő szén mennyiségének összefüggéseit.
Az a változás okozza, hogy Magyarországon is melegszik a légkör, kevesebb csapadék hull, és már 2010-2013 között sem volt normális a tél, a '80-as évek végétől határozottan érzékelhető a változás.
Régen is voltak enyhe telek, akkor sem volt törvényszerű, hogy fehér a Karácsony, de statisztikailag kimutatható, hogyan változik az időjárás.
Alacsonyabb volt az átlaghőmérséklet, több volt a csapadék, és télen nagyon nem mindegy, hogy mínusz egytized fokban, vagy plusz egytized fokban jön a csapadék, hó lesz-e, vagy eső, és ha hó, az meg is tud-e maradni.
A film:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!