Miért is könnyebb a nedves levegő? Ez nekem fura. akárhogyan is oszlanak el a vízcseppek és akármilyen kicsik, a sűrűségük nagyobb a levegőnél, nem?
Azért azt nem kell elfelejteni, hogy a felhő alatt többnyire van egy masszív feláramlás.
Akkor pedig már nem is kell könnyebbnek lennie a levegőnél.
Na ja.
Csakhogy a gáz halmazállapotú víz nem látható, átengedi a fényt.
Felhő akkor lesz belőle, ha kicsapódik, cseppek formájában. Ezek pedig nehezek!
"A tudósok korábban már megállapították, hogy ez a felhőtípus körülbelül fél gramm vizet tartalmaz köbméterenként."
Egy köbméter levegő sürüsége meg 1,2 kg körül van a felszínen. (Nyomastól és hőmérséklettől is függően, szóval magasabban kisebb lesz, de azért nem nagyságrendileg.) Szóval elég elhanyagolhatónak tűnik ez a vízmennyiség.
Ez a cikk hülyeség. Úgy kezeli a felhőt, mintha egy zárt léghajó lenne. Nem azért nem esik le a felhő, mert kisebb az átlagsűrűsége, mint az alatta levő levegőnek, hanem mert a felhő tartalmát a légáramlások, feláramlások a magasban tartják. Ez télen csak kisebb vízcseppeket, hópelyhek magasban tartásához elég. Nyáron meg, amikor a meleg levegő masszívan áramlik felfelé, akkor akár több centis jégszemcsékéhez is.
A dolog fizikájához induljunk egy kicsit távolabbról.
A légellenállás arányos az áramlás irányába eső felülettel (ismerős lehet az érzés, hogy ha összehúzod magad a bringán, kisebb a légellenállásod). Ez pedig a méret négyzetével változik. Szóval kétszer akkora méret, négyszer akkora légellenállás.
A testre ható gravitációs erő a tömeggel arányos, ami pedig a térfogattal arányos. A térfogat pedig a méret köbével változik. Szóval kétszer akkora méret, nyolcszor akkora tömeg, s így nyolcszor akkora gravitációs erő.
Látszik tehát, hogy minél nagyobb valami, annál kevésbé lesz jelentős a légellenállás a gravitációs erőhöz képest. Kis méretű testek esetén pedig pont fordítva, nagyon is jelentőssé válik a hatása. Szóval bár az apró vízcseppeket is húzza lefelé a gravitáció, de nagyon lassan esnek, mert erősen fékezi őket a légellenállás. Másrészt mivel aprók és könnyűek, ezért egy kis légmozgás, feláramlás is elegendő ahhoz, hogy visszalökje őket egy nagyobb magasságba.
#8
A válasz nagy részével egyetértek, de azért szögezzük le, hogy több centis jégdarabok felemeléséhez elég erős feláramlás kell. Olyan nyáron sem sűrűn szokott lenni.
#9
Így van. Ezt próbáltam érzékeltetni a releváns mondatban az "akár" szócskával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!