Egy feketelyuk mindkét oldaláról ugyanúgy "látható" ha fénnyel kapcsolatos jelenségek zajlanak az egyik oldalán?
Az alábbi videó juttatta eszembe a kérdést:7
https://www.youtube.com/watch?v=wWmYgPe773s
Szóval, ha van egy f. lyuk, ami éppen felfal valamit, ami fényt bocsát ki magából, akkor ezt a jelenséget ugyanúgy látni lehet egy másik nézőpontból, pl. az eseményhez képest túloldalról?
"A" oldalon esemény, "B" oldalon mi látható? Feketeség, vagy ugyanúgy látszik minden, mert áttetsző a lyuk? De ez utóbbi hogy lenne lehetséges, ha azért fekete a lyuk, mert minden fényt elnyel?
Egyáltalán milyen térbeli kiterjedése lehet egy f. lyuknak? Mekkora az a pontja, ami a magja?
A feketelyuk középpontjában nem tudjuk mi van. Szingularitásnak nevezzük. A világot leíró egyenleteink itt csődöt mondanak, ezért nem tudjuk pontosan modellezni. Irgalmatlan tömeg végtelenül kicsi pontba összenyomva, vagyis végtelen sűrűségű (...???) valami.
A térbeli kiterjedés, amire gondolsz, az eseményhorizont. Ez annak a területnek a határvonala, ahonnan nincs visszaút. Ezen a pontot túl olyan erős a gravitáció, hogy a fény sem tud kiszökni onnan. Ez nem egyenlő az említett szingularitással.
A feketelyuk MÖGÖTT lévő dolgokat viszont érdekes módon lehet látni. A videóben is a körülötte látható fényes örvénylő cucc az akkréciós korong. Olyan gyorsan kering ott az anyag, hogy a súrlódás hatására annyira felmelegszik, hogy a látható fény hullámhosszán (is) fényt bocsát ki, azaz izzik = látható.
A mögötte lévő dolgot azért láthatod, mert a gravitáció olyan erős téridő-görbületet hoz létre, hogy a feketelyuk (eseményhorizontja) mögött lévő dolgok által egyébként másik irányba kibocsátott fény "feléd görbül".
Lásd ezt a képet:
A fekete korong (eseményhorizont) alatt és felett lévő fény valójában a feketelyuk TÚLOLDALÁN van.
Igen.
Amit itt látsz a képen, az egyetlen korong - csak alul-felül görbül a képe.
Amúgy a fényerőnek is kellene változnia: ami távolodik tőled, az halványabb - csak ez nem nézne ki ennyire jól, és a rajzoló egyszerűen figyelmen kívül hagyta.
Ami messze a lyuk mögött van, annak a képe gyűrű alakban látszik körülötte, ha elég fényes, vagy pedig a lyuk körül éppen nincsen fényes akkréciós korong.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!