Köztudott, hogy a kutyák természetét a neveltetés mellett leginkább a fajtájuk befolyásolja. Embereknél ez hogyhogy nem így van?
Azért némileg megvan ez embernél is.
Az angolok hűvös nyugalma. Az olaszok temperamentuma,stb.
A kutyák családja és a fajok is sokkal fiatalabbak az embernél, bár azt teljes bizonyossággal nem lehet tudni, hogy pontosan mikortól háziasítottuk, de 11000 éve még csak öt kutyafajta létezett, legalább is ennyit sikerült eddig találni.
Ezért a ma élő kutyák a kitenyésztés során szorosabb rokonságban vannak egymással, gyakorlatilag erős beltenyészetnek tekinthetők tágabb értelemben, főleg mivel az un. korcsokat nem számítjuk, csak a fajkutyákat, de a korcsoknál már éppen keveredési jellegeik miatt mindenféle habitusú és tulajdonságú jószág előfordul.
Az ember attól függetlenül, hogy szintén egy szúk csoportból fejlődött ki, sokkal kevertebb, mert nem volt 'tenyésztési' korlátoknak alávetve, gyakorlatilag régebb óta és minden szempontot mellőzve szaporodhatott, keverve a meglévő és kialakuló tulajdonságokat.
Az ,hogy “adott fajta jellemző viselkedése” az tulajdonképpen annyit jelent ,hogy genetikailag milyen viselkedésformákat örökölt a kutya. S ugye két ugyan abba a fajtába tartozó kutya több közös gént hordoz mint egy másik fajtájú társuk, a viselkedést befolyásoló génekből is. Ugyan ez megvan az embereknél is, mármint nekünk is ugyan úgy vannak génjeink bennük ilyen-olyan hajlamokat kódolva amiket továbbadunk stb (csak ugye az embert nem tenyésztette senki, a kutyákat meg mi erősen szelektáljuk-tenyésztjük, a mi agyunk/ személységünk/ viselkedésünk általában bonyolultabb, mások a környezeti hatások stb, viszont a genetikánk működése kb ugyan az). Persze ahogy a kutyák esetében a nevelés+környezeti hatások úgy embernél is ezek ugyan úgy sokat nyomnak a latba, nem minden genetika.
Lehet hozni statisztikákat meg egyebeket ,hogy melyik népre mi jellemző (s ennek ugye lehetnek többek közt fenetikai gyökerei) viszont a mindennapi életben ne ezek alapján akarj “előítéletes” lenni mert nem biztos ,hogy az az olasz akivel épp beszélsz temperamentumos vagy az a japán zárkózottabb stb.
Embereknél is így van. Mindenki ugyanabba a fajtába tartozik, és mindenki* emberekre jellemző módon viselkedik.
* mármint az emberek 70%-a úgy viselkedik ahogy az emberek 70%-a, a 95% a 95%-os normát üti meg, sít.
^ ez volt a komoly válasz: az embereknél nincsenek fajok + mindenki viselkedésére ugyanannyira hat a genetika: lényegében semennyire.
..hogy ezzel mit tudsz kezdeni? Pl el tudod fogadni, hogy így van. Te vagy a felelős a cselekedeteidért + rasszon alapuló predikció használhatatlan bármire.
#4 Sajnos nem képes. És pont ezt az embertelen, állatias tulajdonságát mondják "emberi" tulajdonságnak. Mert hogy ettől ember az ember.
Szerintem meg ettől állat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!