Mi a helyzet az átlagemberrel aki nem tudós, kötelessége elhinni azt amit papírra vetnek nála okosabb emberek vagy meg van a joga a saját véleményéhez?
"Mindenki hozhasson döntést saját maga felett, rendelkezhessen teste, szervezete felett. Ha tévedett akkor meg vállalja a következményeket."
Nade pont az a lényeg, hogy nem csak a saját teste felett hoz döntést bizonyos esetben..
#10
Nem diktatórikus. Az ember szabadságjogai addig tartanak, amíg nem veszélyeztet más alapvető jogait. A kötelező oltások be nem adása pedig eléggé elősegítheti a járványok kialakulását, terjedését, ahogy ez például látszik a utóbbi időben kialakult kanyaró járványokon (sajnos jópár országban volt). Az oltás megtagadója veszélyezteti a környezetét, hiszen nagyobb eséllyel terjeszti a kórokozót, mint aki nincs beoltva.
Emellett közvetett módon is veszélyezteti a környezetét, hiszen ha megbetegszik leterheli az egészségügyi rendszert (feleslegesen, hiszen ha beadta volna az oltást, jó eséllyel nem lett volna beteg), így másokra kevesebb idő/energia/orvos jut. Márpedig az élethez és egészséghez való jog elég fontos alapjog.
13
Természetes. Bevált és működő oltások esetén ez így van rendjén, amelyek bizonyítottan a fertőzést, vírus továbbadását is megszüntetik, jelentősen lecsökkentik.
Egy újonnan kifejlesztett vakcina amely hatásairól még nem tudunk semmit és nem volt 4-ik fázisa a klinikai tesztelésnek, az nem ez a kategória. Az ember joggal ódzkodik. Még ha nem is ért annyira hozzá.
"Egy újonnan kifejlesztett vakcina amely hatásairól még nem tudunk semmit "
De, már azért elég sok mindent tudunk a hatásairól.
"és nem volt 4-ik fázisa a klinikai tesztelésnek"
Van fogalmad róla, mi a klinikai tesztelés negyedik fázisa? 🤔
"Az ember joggal ódzkodik. "
Ódzkodni abszolút joga van. Meg megtagadnia is a beadatást, hiszen - nem tudom, feltűtn-e - a koronavírus oltás nem kötelező.
"Egy újonnan kifejlesztett vakcina amely hatásairól még nem tudunk semmit és nem volt 4-ik fázisa a klinikai tesztelésnek"
Ez így nem igaz, minden forgalomba hozott gyógyszernek, oltásnak van humán tesztje, itt az a kérdés, hogy mennyi.
Megelégszenek tízezer teszttel, vagy kell a százezerre, esetleg az egymillióra várni? Ráadásul a kontrollcsoporttal együtt?
A lényeg, hogy a klinikai teszt igen szigorú, minden kétséget kizáróan bizonyítani kell a terápia hatékonyságát, illetve a mellékhatásokat szigorúan adminisztrálni kell és csak olyan feltételek mellett lehet elvégezni, ahol kizárható az idegen hatás, ezért meglehetősen időigényes lehet elegendő esetszámot összegyűjteni - ez az, ami több évig is eltarthat.
Lehet ugyanis olyan mellékhatás, amely csak minden tízezredik esetben jön elő, de ugye ezt mégis fontos tudni mondjuk egymilliárd oltás esetén már figyelembe kell venni.
"Mi a helyzet az átlagemberrel aki nem tudós, kötelessége elhinni azt amit papírra vetnek nála okosabb emberek vagy meg van a joga a saját véleményéhez?"
Az átlagember és a tudós között nincs különbség a következményekkel járó véleményhez való jogot illetően. Mindkettőnek azonos jogai vannak.
Nem a státusz a lényeg, hanem az, hogy a vélemény mögött milyen tények, ismeretanyag és szellemi képességek állnak. Más szavakkal, az számít, hogy a véleményük mennyire megalapozott.
És ami a küllönböző kényszerítéseket illeti: a tudósok nem kényszerítik az embereket. Nem az a dolguk és nem is képesek rá.
A kényszerítés akkor merül fel, amikor az egyén érdeke ütközik a közösség, a társadalom érdekeivel.
Pl. amikor felmerül, hogy az egyénnek joga van-e terjeszteni egy betegséget, fenntartani egy járványt.
Vagy hogy joga van-e elpazarolni azt a munkát, amit a közösség bele fektetett a felnevelésével és tanításával. Vagy a társadalom megkövetelheti-e, hogy ahelyett, hogy magát indokolatlanul veszélyeztetné, visszaadja az értéket a közösségnek vagy a következő nemzedéknek.
Erre a kényszerítésre az állami erőszakszervezetek jogosultak, a törvények és a vezetők irányításával. (Bármennyi hibával működnek is ezek az intézmények, amig nincs más.) A tudósoknak ebben csak annyi szerepük van, hogy az előbb említettek elvileg a legmegalapozottabb vélemények alapján cselekednek.
A véleményedhez megvan a jogod, ahogy írták is.
Azonban a többi embert veszélyeztetni nincs jogod.
Azt meg, hogy mikor kit veszélyeztetsz, a tudósok jobban el tudják dönteni, mint te, tehát ilyen esetben köteles vagy alkalmazkodni hozzájuk.
Amennyiben csak saját magadról van szó, akkor pedig jogod van másképp dönteni. Ez egy fontos jog, és nem is nagyon régi. Pár 100 éve még tartoztál az életeddel az egyháznak, előtte pedig még az uradnak, királyodnak is.
Ezt is a tudósok tették lehetővé a fejlődéssel, hogy ma már nincs így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!