Miért hajnalban van a lehidegebb?
Mert addig folyamatosan hűl a levegő, felmelegedni pedig csak reggel kezd el.
Azt meg nem is értem, hogy képzelted hogy közelebb lennénk a Naphoz...
Nem vagyunk számottevően közelebb.
És azért mert addig nem volt ami melegítse a talajt ami a levegőt szokta melegíteni
Ez az utolsó időpont amikor még nem melegít a Nap annyira szóval ezért van akkor a leghidegebb
Oké, mindenki ott téved, hogy a levegőt a Nap melegíti fel. A nap a Föld felszínét melegíti fel, és az melegíti a légkör alsóbb rétegeit. Ezért van a magasban hideg még szép időben is.
A válasz a kérdésre az, hogy hajnalra hűl vissza a földfelszín, mert kisugározza a felvett hőt, és így már kevésbé képes melegíteni a légkört.
A Nap-Föld távolsághoz ennek semmi köze, a napsugarak beesési szögének függvényében melegszik a földfelszín.
Ez kicsit olyan, mintha 14:00-kor lekapcsolnám a sütőt, majd 15:00-kor újra bekapcsolnám. 14:50-kor lehet, hogy időben közel vagyok a sütő újra bekapcsolásához, de nyilvánvalóan nem fog 14:50-kor elkezdeni melegedni a sütő azért, mert „tudja”, hogy hamarosan be fogom kapcsolni. Nyilvánvaló, hogy 14:50-kor is még hűlni fog a sütő, meg 14:55-kor, sőt 14:59-kor is. Melegedni akkor kezd, mikor bekapcsolom azt a sütőt.
A Földet napsugárzás éri, ez átalakul hővé. Közben a Föld infravörös tartományban hőt sugároz az űrbe. A kettő úgy általánosságban egyensúlyban van. Ha nem sütné a Nap a Földet, akkor addig hűlne le a Föld, amíg az a relatíve kevés hőmennyiség, ami a Föld magjából érkezik, az nem kerülne egyensúlyba a kisugárzott energiával.
Ma a Nap 6:35-kor kel. 5:00-kor lehet, hogy időben közelebb vagyunk a napfelkeltéhez, mint a napnyugtához, de még sötét van, a Föld felszínét itt még minimális napfény éri. Nincs ami melegítse a felszínt. Viszont infravörös sugárzást továbbra is bocsát ki. Így nyilvánvalóan hűlni fog a felszín. Újra melegedni akkor kezd, mikor a beérkező napfény – akár közvetlen módon – újra el nem kezdi melegíteni a felszínt, mikor a beérkező fény által hordozott energia nagyobb lesz, mint a felszín által kisugárzott energia. Ez viszont csak napfelkelte környékén következik be.
(Az, hogy a Föld fordul a Nap irányába, X város közelít a Naphoz az tényleg lényegtelen szempont, pár száz, maximum pár ezer kilométerről van szó a 150 millió km-hez képest. A Naptól való távolság sokkal jobban változik a Föld keringésével, de ez is maximum 3%-nyi különbség. Ez kb. annyira számít, minthogy 97 cm-re, vagy 1 méterre vagy-e a kandallóhoz.)
"Miért hajnalban van a lehidegebb?"
Ha a terület hővesztesége nagyobb, mint a besugárzással nyert energia akkor hülni fog.
Hajnalban, amikor világosodni kezd, még nem éri közvetlen napsugárzás a Földnek azt a részét. A nap még a horizont alatt van, a fény csak a légkörben szóródva jut a területre. Ennek a melegítőhatása elhanyagolható.
Kora reggel a nap már a horizont fölé kerül, de a beesési szöge még alacsony. A napra merőleges 1 négyzetméteren áthaladó napsugarak nagyon nagy területen oszlanak meg. Ezért kevésbé melegítenek, mint amikor pontosan az ember feje felett van a nap (nem a mi szélességi körünkön) és ugyanez az energiamennyiség 1 négyzetméterre jut.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!