Igaz, hogy a Newton által meghatározott törvényekben hiba van, tehát a klasszikus fizika egzakt tudománya nem tökéletes alapokon nyugszik?
Tévedsz kérdező! Nincs benne hiba. A hiba az értelmezésben van.
Minden tudományos felfedezés relatív abban az értelemben, hogy a feltárt folyamat adott feltételek mellett igaz. Így például a a Newton törvények nem érvényesek a kvantumfizikában, de nem is oda találták ki őket. Viszont érvényesek a klasszikus fizikában.
Minden elméleti megállapítást ellenőriznek a gyakorlatban, és ha ellentmondást találnak, akkor ezt meg kell magyarázni. A newtoni szabályokat is ellenőrízték nagyon sokszor. Ezek makroszabályok, makro mérőeszközökkel minden állítás igaznak bizonyult. Ha a kvantummechanika eszköztárával vizsgáljuk, akkor az körülbelül annyira hibás, amennyire a hallást lencsével való ellenőrzése.
Nincs hiba bennük, csak annyi van, hogy adott feltételrendszer szerint érvényesek. Ezek a feltételek a hétköznapi élet 99,999%-ában adottnak tekinthetők. A kvantumfizika és a relativitás kiterjesztette a klasszikus fizikát, kitolta a feltételrendszer határait. Ettől még egyik sem hibás, egyik a másik kiterjesztése.
Például az egész számok műveletei (összeadás, maradékos osztás, stb.) nem lesznek hibásak attól, hogy egyébként kiterjeszthetők valós számokra is.
"Legyen a vizsgálandó fizikai alakzat olyan anyagi pontok rendszere, amelyek konzervatív erőtérben konstans összenergiával mozognak. Ekkor a klasszikus fizika szerint minden egyes pont minden időpillanatban valamilyen meghatározott állapotban van, azaz meghatározott helyzete és sebessége van, és mozgását egész pontosan ki lehet számítani, a kezdeti állapotból és az erőtér lokális tulajdonságaiból a térnek azokon a helyein, amelyeken a mozgás közben áthalad. Ha ezek az adatok ismeretesek, a vizsgált pontrendszer egyéb tulajdonságairól nem kell semmit sem tudni.
Az új mechanikában ez egészen másképp van. Eszerint pusztán lokális összefüggések épp olyan kevéssé elegendőek a mozgástörvények megfogalmazásához, mint ahogy valamely festmény jelentésének megértéséhez nem elegendő minden egyes részének mikroszkopikus vizsgálata. Inkább úgy jutunk el a használható törvényszerűség felállításához, ha a fizikai rendszerek összességét mint egészet szemléljük. Ennek megfelelően az új mechanika szerint a rendszer minden egyes anyagi pontja minden időben bizonyos értelemben egyszerre van jelen az egész rendszer rendelkezésére álló térben, nincs szigorúan véve saját erőtere, még saját tömege és töltése sem."
Bocsánat, még egy:
"A kvantummechanikai korrespondencia elv szerint a határozatlansági törvények belesimulnak a makro-világban a klasszikus fizika determinizmusába. Más a helyzet, ha egyetlen foton, vagy elemi részecske tulajdonságait vizsgáljuk. Erre példa az Einstein, Podolsky és Rosen által felvetett gondolatkísérletek esete (EPR-paradoxon), melyek közül néhányat már tényleges kísérlettel is ellenőriztek."
Lehet-e emiatt úgy fogalmazni, hogy a klasszikus fizika csak adott feltételrendszerben és közelítően igaz (ha jól értettem)?
Meg kell lepjelek: ez a kvantummechanikára is igaz!
A jelenlegi modell ugyanis nem érvényes erős gravitációs térben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!