Lugol-oldat kimutatja a keményítőt, amit lebont a nyálamiláz. Hogyan teszi ezt és miért csak 37C fokon? Mi köze a hőmérsékletnek ehez?
Órán egy kémcsőbe tettünk nyáloldatot, keményítőoldatot, sóoldatot és lugol-oldatot. A tartalma sötét barna lett de 37 fokos vízfürdő után elhalványult (lebomlott a keményítő).
Miért kellett konyahasóoldat?
Miért kell 37C-s vízfürdő
A lugol-oldat hogy mutatja ki a keményítőt?
Kiegészítem a kérdést:
Miért kék színű lesz a kéményítő és a lugol-oldat ha nyálamiláz van benne, de ha a keményítő és lugol-odatba hasnyálat rakok akkor az miért sötétbarna?
Nektek csak úgy vakon kísérleteket mutogatnak, bármi magyarázat vagy tananyag nélkül? Vagy ezek ilyen kutató feladatok, hogy keress rá te magyarázatot. Mindkettő lehetőségnél felmerül, hogy vagy jobban figyelned kéne órán/olvasni a könyvet, vagy a feladat lényege hogy magadnak keresd ki, mert úgy tanulod meg. Így ha válaszolok annak ígyis-úgyis az lesz az eredménye, hogy nem tanulod meg, vagy csak a végeredményt tudod meg. Átugorva azt a részt ahol kutatnod kéne. Ami a legfontosabb része egy ilyen feladatban, mivel ez az egyik legfontosabb késség amit iskolában taníthatnak, hogy magadtól képes vagy információt felkeresni. Vagy ha csak nem figyeltél órán akkor tovább táplálnám azt az amúgy egyenlőre jól működő meglátást hogy minek figyelni ha mások úgy is megcsinálják helyettem. (mellesleg van egy külön házifeladat kategória.)
De itt van néhány kérdés + forrás ami segíthet rávezetni a válaszokra:
Mi okozza a színváltozást?
https://www.youtube.com/watch?v=UDuSQ1sI5u0
Mit csinál az amiláz enzim?
Mik az enzimek működési feltételei?
(Az enzimek tulajdonságai 1. bekezdés)
Miért kellett konyahasóoldat?
(Ez igazából nem szükséges de lehet szerepe a barna színben)
NaCl + KI-> ?
(Kémiai tulajdonságai)
"Miért kék színű lesz a kéményítő és a lugol-oldat ha nyálamiláz van benne"
Ezt te magad cáfoltad meg: "Órán egy kémcsőbe tettünk nyáloldatot, keményítőoldatot, sóoldatot és lugol-oldatot. A tartalma sötét barna"
(amúgy eredetileg tényleg kéknek kéne lennie a sötétbarnás szín a felszabaduló jód okozza, ami elrejti a kék színt. Azt hogy miért okozná ezt a hasnyálmirigy váladék őszintén szólva fogalmam sincs.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!