Ha a gázok oldhatósága a hőmérséklet csökkentésével nő, akkor a gázok oldhatóságára nem igaz a túltelített-telített oldat fogalma? Vagy igen?
Ha a túltelített - telítet oldat "fogalmat" - amit az oldhatóság - hőmérséklet függésre értesz szilárd anyagok többségének esetére (vagyis, a hőmérséklet csökkenésével csökken az oldható mennyiség) azt jelenti, hogy melegebb oldatban több anyag kell a telítettség eléréséhez, akkor nem igaz ez a "fogalom".
Azért írom idézőjelben a "fogalom" szót, mert ilyen fogalmat, törvényt, szabályt nem ismer a kémia.
A fizikai kémia az egyfázisú rendszerek (itt oldatok) esetében a kémiai potenciálra bízza a külön fázis megjelenését : amíg az oldott anyag kémiai potenciálja kisebb az oldatban mint az oldattól eltérő fázisban (szilárd vagy gáz) a folyamat az oldódás irányába folyik. Egyensúlyban (telített oldat) a külön fázisban lévő anyag kémiai potenciálja megegyezik az oldatban levő anyag potenciáljával.
Ha ilyen szemléletű fogalomrendszert használunk, akkor egyértelműen igaz mind gázokra, mind folyadékokra a hőmérséklet - oldhatóság definíció, és pontosan megmagyarázza a gázok oldékonyságának negatív hőmérsékletfüggését: ugyanis lényegesen gyorsabban nő a kémiai potenciál az oldatban a gáznemű anyagok esetében, mind a szilárd anyagok esetében a hőmérséklet növekedésével.
és még nem kezdtük el boncolni a binodális/spinodális diagrammok esetét, ami gyakorlatban az egyensúly kialakulásához szükséges idő meglétére/nem meglétére utal.
(hideg kóla esete a palackozáskor)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!