Ha beüt a klímaváltozás szélsőségesebb formája, és élelmiszerhiányok energiahiányok lesznek, akkor milyen szakmának, diplomának, képzettségnek veheti az ember leginkább hasznát?
"Magyarországon lényegében a természetben nincs elegendő ehető növény az embereknek"
Nem is kell, hogy mindenkinek elegendő legyen.
Az emberek túlnyomó többsége ugyanis szent meggyőződéssel hisz abban, hogy ez a technológiai-társadalmi-gazdasági stabilitás és biztonság, ami most körülvesz minket, ez örök és elpusztíthatatlan és sérthetetlen és törhetetlen.
Az emberek túlnyomó többsége tökéletes képtelenségnek tartja, hogy ez akár csak egy rövid időre is meggyengülhet vagy megszűnhet.
Ebből következően semmilyen szinten nem készülnek egy olyan scenario-ra, ahol a szó szerinti túlélésük érdekében önfenntartásra kényszerülnek, mert nem számíthatnak ennek a civilizációs gépezetnek a szolgáltatásaira.
Olyan dolgokra készülnek és olyan dolgokkal foglalkoznak csak a jövővel kapcsolatban, hogy fogom a gyereket egyetemre járatni, meg mennyi lesz a nyugdíjam, meg de jó lesz, ha 20 év múlva végre visszafizetem a hitelt.
És egyébként paradox módon jól is van ez így, hogy az emberek túlnyomó többsége meggyőződéssel hisz ebben az illúzióban, mert gyakorlatilag ez az illúzió az egyik tartópillére a mai civilizációnak, békének, gazdasági rendszernek - ha az emberek többségének nincs erős hite a nyugis, kiszámítható, biztonságos jövőben, akkor a civilizáció jelen formájában borul.
De mindenesetre a valóság ettől független az, hogy ez egy illúzió.
És még csak nem is kell olyan kataklizmákra gondolni, mint meteor meg atomháború meg hasonlók.
Elég egy lokális katasztrófa ahhoz, hogy az ilyen, illúziókban bízó egyszeri embernek vége legyen, mint a botnak, egy vulkánkitörés, egy hurrikán, egy földrengés, egy brutális hőhullám, egy közepesen erős solar flare, egy 1-2 hetes áramkimaradás, vagy egy lokális háború, ha már itt tartunk, hisz pont a szomszédban zajlik egy.
Na de ezzel a jó nagy kitérővel visszakanyarodva az elejéhez, nem kell, hogy elég legyen mindenkinek a vadon növő kaja, mert az emberek többsége az első pár napban, max. egy 1-2 hétben beszopja úgyis, és ezenkívül amúgy sem ismeri ezeket a növényeket.
Ha beüt egy katasztrófa, akkor már egyénben kell gondolkodni, nem emberekben, meg embertömegekben.
Annak a kevés embernek meg, aki felkészült, és ismeri a vadnövényeket, annak kiegészítésképpen elég lehet.
Mert azt sem mondtam, hogy önmagában elég, hanem egy kiegészítés - több lábon állás egyik lába lehet egy krízishelyzetben.
Hát még kiegészítésnek is kevés és gyenge tápanyagban. A semminél persze tényleg több és jobb. Kérdéses a túlszedése és a folyamatos vagy egész évi szedhetősége is. Adott helyzetben az emberek kiismernék és kb leszednék egy-két hónap alatt ami van. Valósíznűleg külön ültetés nélkül drasztikusan csökkenne a fellelhetőségük a természetben. Szóval azt is ültetni kellene.
Mert az nem egy nagy utánpótlás, ha idén még van valami és jövőre már csak a negyede vagy fele szedhető. Kb semmit sem érne. Azt is ültetni kellene ugyanúgy. Például tudjuk, hogy a csalán ehető. Viszont ha intenzíven szedik lecsökken az állománya is és szerintem szükség esetén ezekről tudnának az emberek és gyorsan le is szednék ami van. Mondjuk a vidéket 100%-ban bejárni sem gyors dolog, úgyhogy lennének "titkos" helyek, amiket már nagyon kevesen látogatnának meg és csak a helyiek ismernék... de hát tényleg valami plusznak lennének jók.
"Ha beüt egy katasztrófa, akkor már egyénben kell gondolkodni, nem emberekben, meg embertömegekben."
Szerencsére a többség ezzel nem ért egyet és sosem értett egyet a történelem során sem. Ez a filmekből átvett elképzelés. Ilyen még az ókorban sem volt, ez életszerűtlen teória. Csak az emberek a filmeket valósként igyekeznek értelmezni és ez terjed.
"Mert az nem egy nagy utánpótlás, ha idén még van valami és jövőre már csak a negyede vagy fele szedhető. Kb semmit sem érne."
Hogyne érne.
Ha az a két választásod van, hogy vagy kínkeservesen éhenhalsz most, vagy inkább csak jövőre, vagy két év múlva, elhiheted, hogy nem fogsz önként éhenhalni most :D Ilyen helyzetben nem évekre, évtizedekre tervezel, hanem a mostra.
"Szerencsére a többség ezzel nem ért egyet és sosem értett egyet a történelem során sem. Ez a filmekből átvett elképzelés. Ilyen még az ókorban sem volt, ez életszerűtlen teória. Csak az emberek a filmeket valósként igyekeznek értelmezni és ez terjed."
"Ilyen még az ókorban sem volt, ez életszerűtlen teória"
Nem tudhatjuk, lévén a történelemírás nagyon gyerekcipőben járt.
Viszont mondjuk a nagy pestisjárvány idejéből már kicsit több dolog maradt meg - sok helyen teljesen elszabadult a pokol, vallási fanatikusok körmeneteket tartottak, random embereket lincseltek, égettek, akasztottak, mert ugye boszorkányok és ők okozták a járványt, fosztogatták a járványban elhunytak vagy haldoklók házait.
Íroszszág, a nagy burgonyavész az 1800as évek közepén. Rablások, fosztogatások, csapatosan támadtak meg, fosztottak ki az emberek burgonya-raktárakat.
Ukrajna, holodomor. Egymás gyerekeit raboltak el, ették meg, vagy épp árulták az elrabolt és leölt gyerekek húsát az emberek.
Nazino incidens, 1933. Ugyanaz a forgatókönyv, egymást gyilkolták, ették az emberek.
New York, 1977, nagy áramszünet(ami amúgy alig több, mint egy napig tartott)
Órákon belül zavargások és fosztogatás.
Venezuela, 2019es áramszünet, szintén fosztogatások, zavargások.
Rohadt sok példa van ám arra, hogy ha széleskörű éhezés van, és a hatóság vasszigorral nem tart rendet valamennyire, akkor bizony sz-rik az egyszeri ember mindenféle rendre, meg erkölcsre, meg szolidaritásra meg egyebekre, és elszabadul a káosz, sőt, mint a blackout-os példák mutatják, még csak éhezés sem szükséges ehhez, elég 1-2 napnyi áramszünet.
Nyilván az sem mindegy milyen kataklizma lenne és milyen mértékű.
Erre adandó válasz ettől függ. Én is azt mondom hogy a magyar éghajlat nem tartana el sok embert, de ha erős felmelegedés jönne lehetséges.
Aztán a létszám csökkenésével és a civilizáció visszaszorulásával a zöld el kezdene burjánzani. Így a termőterületek is megnőnének. Réteken rengeteg ehető fűféle bokor található csak nem tudjuk még mert nem kellett. El kellene kezdeni akkor is területet védelmezni. Sztem a társas lét ekkor is gyümölcsözőbb volna mint egyedül védekezni. Erre már elég hamar rájött az ember falkákban jobb. Kérdés lenne maradna -e állat vadászható zsákmány a területen? Nagyon nem mindegy, mert az drasztikusan növelni a túlélést. Persze újra meg kellene tanulni vadásznunk. Harmadik opció hogy egymásra vadásznánk, a kannibalizmusnak vannak régre nyúló hagyományai és nem csak a rituálisnak. Pl. elhullott tetemek. Persze tudom hogy fúj, de éhes ember nem finnyás. Vannak egyébként szimulációs progik hasonló játékok erre. Persze nem élethű, de ki tudja megmondani mi lesz az élethű?
Ja és szemüvegesek rosszul hallók térdizületesek, derékfájósok- azt hiszem annyi. Civilizációs betegségeket nem tűr egy civilizációmentes túlélés.
"Sztem a társas lét ekkor is gyümölcsözőbb volna mint egyedül védekezni."
Nyilván, de úgy értettem a dolgot, hogy ez a nagyéptékű társadalmi szolidaritás, meg egymásra tekintettel levés, meg önzetlenség, stb. ez megszűnne.
Apró kis közösségi szinten működhetne csak, max 2 tucat ember, akik összefognak és együtt próbálnak túlélni, ez persze egyértelműen hatékonyabb, mint full egyedül, de onnantól az ilyeneket el kell felejteni, hogy ország, meg nemzet, meg ilyesmik, ezek már senkit nem fognak érdekelni.
"elég legyen mindenkinek a vadon növő kaja"
Nem olvastam minden hozzászólást, de a kérdező a klímaváltozásról kérdezett. Ha változik a klíma, akkor ez a terület a sivatagosodás irányába fog haladni, azaz szép lassan semmi sem fog nőni vadon, mert ezeknek a növényeknek nem megfelelőek a körülmények.
Ahogy a növényeket sem lehet majd itt termeszteni.
De lehet rosszul értelmezem a kérdést.
De hiába tanulsz meg vadászni és növényt termeszteni a sivatag kellős közepén, amikor nincs mit megfogni, nincs miben nőnie a növénynek.
Kérdező, tanulj biotechnológiát vagy hasonló genetikus tudományt. A klímaváltozást csak génmódosított állatokkal és növényekkel lehetne túléni. Már vannak is ilyenek, pl. az eco-malac, ami olyat kakil, ami nem mérgező a termőföldnek.
De szükség van olyan növényekre is, amik termésének nagy a tápértéke és bírja a szárazságot. Mert ide ez jön.
"Ha változik a klíma, akkor ez a terület a sivatagosodás irányába fog haladni, azaz szép lassan semmi sem fog nőni vadon, mert ezeknek a növényeknek nem megfelelőek a körülmények.
Ahogy a növényeket sem lehet majd itt termeszteni.
De lehet rosszul értelmezem a kérdést.
De hiába tanulsz meg vadászni és növényt termeszteni a sivatag kellős közepén, amikor nincs mit megfogni, nincs miben nőnie a növénynek."
Ez így van, de ez nem úgy történik, hogy egyik reggel felkelsz, és mindenhol sivatag.
Először az Alföld fog elsivatagosodni, de ahhoz is kell még 10-20 év.
Az északi, jelenleg bőven erdős vidékek meg még sokkal később lesznek élhetetlenek.
Azaz a mi életünkben még ki tudnak szolgálni kajával egy kisebb populációt.
Az a baj, hogy állandóan ezzel jönnek az emberek, hogy jaj, de majd egyszer ez is, meg az is elfogy, meg megváltozik, meg stb., hülyeség is bármire megpróbálni felkészülni.
Ennyi erővel felesleges egyáltalán bármiféle létezésünk is, mert pár milliárd év múlva úgyis belezuhanunk a napba.
Vagy ennyire erővel az összes ősember is fejbeverhette volna magát a szakócával, vagy leugorhatott volna a szakadékba, csak mert nem igazán láthatta és tervezhette tovább jövőt mondjuk 1-2 évszaknál.
Azt értsétek már meg, hogy egy ilyen permanens krízishelyzetben nincs hosszútáv.
Az van, hogy van megdöglesz itt és most, vagy élsz még hónapig/pár évig.
És ez a horizont nem is lesz több ilyen helyzetben pár hónapnál/évnél, mindig csak pár hónapra/évre gondolkodhatsz előre, viszont ettől nem kell se besz-rni, se feladni, mert ha ilyen nyominger töketlen lett volna az emberi faj a múltban is, már rég nem lennénk itt.
13/
-"Kb semmit sem érne."
- "Hogyne érne. Ha az a két választásod van, hogy vagy kínkeservesen éhenhalsz most, vagy inkább csak jövőre..."
Okés kicsit másról beszélsz. Adott egy erdőszéli csalános. Négy közeli család is kimegy és szedi. Kérdés: Meddig tart ki a csalános? Egy hét? Három hét? Utána mennyi idő mire újra kinő? Hónapok?
Nem keverném össze, hogy enni azt kell és azt, hogy az erdő széli növények megoldás. Nagyon nagyon nagyon mellékesen kiegészítés. Semmi más és értelmetlen alapozni rá. A növények ültetése az tényleg megoldás.
Tehát :) nem csak az van mint vázoltad, hogy vagy eszel csalán az erdő széléről, vagy éhenhalsz. Ennél jó esetben egy kisiskolás is többet tud. Ezek fantáziák a filmekből. :) Terjedni látni, hogy terjed a neten.
-"Szerencsére a többség ezzel nem ért egyet és sosem értett egyet a történelem során sem. ... Ilyen még az ókorban sem volt, ez életszerűtlen teória"
- "Nem tudhatjuk, lévén a történelemírás nagyon gyerekcipőben járt."
Talán olvass némi törtit. :) Ennél jóval többet tudunk az ókorról és bizony az ókorban is volt már történelem írás is! Lejegyezték. Az ókorban is szervezett társadalmak voltak és volt mezőgazdaság és nem csalánt (stb) szedtek mert nem volt más. Szóval nemhogy nem tudhatjuk, hanem meglehetősen sokat tudunk már az ókorról is.
"... pestisjárvány ... fosztogatták a járványban elhunytak vagy haldoklók házait."
Az viszont nem egy gazdasági és társadalmi berendzkedés volt, hanem pánik és zavargás. Egy nagy válság esetén is lenne biztosan ilyen, de a társadalom nem abba az irányba menne, hanem megszervezné magát, mint ... ládsd a történelmet. :)
Vagyis ne keverjük a hirtelen pánikot és zavargást a társadalom lényegi menetével. A pestis járványnak is vége lett, 1347 és 1352 között volt, ami sok és súlyos, de nézzük meg ma mégis mi van. Nem a semmi van pedig volt pestis járvány. Életszerűtlen elképzelés ehhez hasonlítani és valami végletesen kinagyítani. Zavargások biztosan lennének egy ideig, de a hatóságok sem lennének tétlenek.
Írország - nagy burgonyavész. Valóban súlyos volt és évekig tartott. Viszont a burgonya ületetésére voltak ráállva. Bizony lehetett volna mást ültetni, tehát rosszul oldották meg a helyzetet. És a burgonyvész után is ma ott van Írország és élnek és virulnak, tehát az sem egy világvége volt! Nem kellene úgy vélni.
New Yorkban a nagy áramszünet szintén ilyen. Azóta volt több más nagy áramszünet és az emberek nem úgy reagáltak. Utána lehet nézni.
Szóval voltak nagy problémák és voltak rossz rekaciók is, de ma itt van a mai társadalom mégis. Az emberek megoldják, mert általában a többség szociális és nem zavargásokra akarnak alapozni, hanem megoldásokra.
Úgy általában egy kicsit több töri tudnék javasolni. Kezdve akár az ókor nagy civilzációkkal és érdekes is. A legtöbb embert érdekli és youtube-on is vannak filmek. Nem linkelek mert simán találsz.
Ott vannak a prepperek... okés, nem mondom, hogy ne legyen tartalék ha valakinek módjában áll. Legyen. De egy évnyi élelem még nem megoldás, mert egy év az le is telik. Ugyanígy némi erdőszéli vadnövény ma Magyarországon bizony nem egy megoldás, épp egy kicsi. Az emberiség azért már sokezer éve növényeket termeszt, és azt lehetne tenni nagy élelmiszer hiány esetén is, hogy az emberek növényeket termesztenek. Régen is azt csináltuk, most is azt csináljuk és később is leht növényeket termeszteni. Csak vissza kell költözni a vidékre hozzá - már a kérdéshez kapcsolódóan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!