2100-ra Szibéria és Észak-Kanada már egész tűrhető lesz a tömeges betelepítéshez?
nem lesz az. ezekben a térségekben iszonyat hideg a tél, amennyire el sem tudjuk képzelni - a legtöbb helyen -20 °C alatt van a januári középhőmérséklet, de a cúdarabb részeken -40 °C alatt
szóval emberi lakhatás szempontjából még akkor sem épp baráti a végeredmény, ha 2100-ig egy szédítő ütemű +10 °C-os enyhüléssel számolunk.
Nem csak a hőmérséklettel van a baj. Elfeledkezel a hosszú sötét téli időszakról ami északon annyit jelent hogy hosszú hónapokig alig vagy végképp nem kel fel a nap.
Több ember nagyobb mezőgazdasági termelést igényel erre meg nem alkalmas sem a talaj sem a klíma, és nem is lesz alkalmas.
Az említett helyeken eleve nem hull sok csapadék de a hűvös hideg idő miatt a párolgás nagyon kicsi, szóval szibériában leesik 200 milliméter és elsüllyednek a sárban míg nálunk leesik 500 mm és aszály van a párolgás meg a meleg miatt.
Ha a klímaváltozás miatt ott még kevesebb csapadék lesz hamarább sivatagosodnak el mint oda emberek költözzenek.
"Ha a klímaváltozás miatt ott még kevesebb csapadék lesz hamarább sivatagosodnak el mint oda emberek költözzenek."
ez egyáltalán nem biztos. a klímaváltozás nem mindenhol jelenti az éghajlat szárazabbra fordulását, sőt az intenzívebben párolgó víztömegek miatt en block globálisan növekedés várható (ami viszont persze nem feltétlen jár kisebb aszályhajlammal - szóval soktényezős a dolog, no)
Az alábbi publikáció szerint azért nem egész Kanada és Szibéria területéről lenne szó, ami a neten igencsak szebb változatban terjdet el. :) Amit jeleznek az Szibéria déli területei, amik vélhetően jobbak lesznek az emberek számára. A nagyon észai részek azért hidegek maradnak.
ScienceDaily
"A Krasznojarszki Szövetségi Kutatóközpont (Oroszország) és a National Institute of Aerospace (USA) kutatócsoportja jelenlegi és előre jelzett éghajlati forgatókönyveket használt az ázsiai Oroszország klímakomfortjának vizsgálatára és az emberi betelepülés lehetőségeinek kidolgozására a 21. század során."
"Szimulációink azt mutatták, hogy az RCP8.5 szerint a 2080-as évekre Ázsia Oroszország éghajlata enyhébb lesz, kevesebb örökfagy borítással, és a terület jelenlegi 65%-áról 40%-ra csökken a 2080-as évekre."
"A kutatók azt is megállapították, hogy még az RCP 2.6 forgatókönyv szerint is az emberi fenntarthatóság ELP-je javulna a terület több mint 15 százalékán, ami lehetővé tenné a terület eltartóképességének ötszörösére való növekedését. vonzó az emberi populációk számára."
---
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!