Hová tűnik a víz?
Nagy szárazságok vannak mostanában. Kis patakok, folyók eltűnnek, a Velencei-tó 70 cm, stb.
De hová tűnik belőlül a víz? Miért nem hullik vissza csapadékként?
Elnézést, ha hülye kérdés, de nekem nem evidens a válasz.
Néhány 100 éve a mezőgazdaság építi a vízelvezető csatornákat, vízelvezetésre állami támogatás van, vízmegtartó intézkedéseket nehezítik és esetenként tiltják is. A saját földeden engedélyek nélkül nem építhetsz víztározót, sem pedig vízgyűjtőt, "ÁLLAMI TULAJDON AZ ESŐ!" kizárólag a házad tetőfelületéről legális a gyűjtése.
A természetes vízcsatornák eltűnnek, a talaj vízmegtartó képessége csökken, ez azonos eső mennyiség esetén is alacsonyabb vízszintet eredményez.
A kisebb vízbázis kevésbé ellenálló a nagy melegeknek, a párolgás növekszik ez tovább csökkenti a vízbázist, öngerjesztő folyamat:
kevesebb víz---nagyobb párolgási veszteség---még kevesebb víz---még több párolgási veszteség...
Példaként vegyél egy edényt töltsed meg félig vízzel és párologtassad el VS az edény tele van és a felét párologtatod el, ez tovább fog tartani, ez van a természetben is több víz, nagyobb ellenállás a szárazságnak.
A csapadék természetesen visszahullik, de ott fog lehullani, ahol sok vegetáció van, alacsonyabb hőfok, magasabb páratartalom, tehát pl. az esőerdőben. A sivatag ennek az ellentéte nincs vegetáció, magasabb hőfok.
Mivel melegebb légkör, jobban párolognak a vizek, mint eddig.
A melegebb levegő több vízpárát képes megkötni kicsapódás(eső) nélkül, mint eddig.
A csapadék pedig máshol hullik le, mint eddig.
Röviden ennyi.
Amint azt bizonyára mindenki hallotta, létezik olyan, hogy globális felmelegedés.
Addig evidens, hogy magasabb hőmérséklet nagyobb párolgással jár.
A felmelegedés éves átlagban értendő ugyan, de lokálisan ez többszöröse lehet a Földre számított átlagértéknél.
Azt kevesen veszik figyelembe, hogy nem csak a vízfelületek, a tavak, tengerek, óceánok, hanem a szárazföld is ugyanúgy párologtatja a nedvességet.
A csapadék azonban sosem egyenletesen oszlott el, van ahová több hullik, van ahová kevesebb, így egyes helyeken, ahová rendszeresen több eső esik, ott elmocsarasodás lép fel hosszú távon, máshol ellenben a kiszáradás dominál és sajnos ez a nagyobb terület.
Igaz ugyan, hogy több pára kerül a levegőbe, de mivel a vízfelületek aránya nagyobb a szárazföldénél, az esők többsége eleve az óceánokba is hullik vissza.
A rendszer sajnos nagyon érzékeny, ugyanis a Föld vízkészletének 97,5 % -a az óceánokban, tengerekben van. További 2 % van a sarki jégsapkákban, így a vízkörforgásban részt csak 0,5 % vesz részt és ez adja az összes tavat, folyót, a talajvizet, meg természetesen az esőfelhőket és a csapadékot, így csekély, akár egy-két C° átlagos hőmérséklet emelkedés a Föld vízkészletének átrendeődésével jár.
Mindez részben természetes folyamat, mert hosszabb időskálán történnek változások a bolygó klímájában a felmelegedés és a lehűlés váltogatja egymást, csupán ennek a változásnak a sebessége rendkívüli most, amihez bizonyára az emberi tevékenység is hozzájárul és mindenki tapasztalhatja drasztikus hatásait, amely ráadásul nem is áll itt meg, hanem egyre gyorsuló tempóban fokozódni fog sajnos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!