Az embernél lényegében haszontalanná csökevényesedett reflex a libabőr. A szőrtüszőkhöz csatlakozó izom megfelelő inger hatására a szőrszálat felegyenesíti. Mi a reflex szerepe?
Válassza ki a 2 helyes válasz betűjelét!
A. Az izom öszehúzódással hőt termel.
B. A felegyenesedett szőrszálak elvezetik a hőt testfelszínről.
C. Az izmok összehúzódásukkal fokozzák a szigetelő faggyúréteg termelését.
D. A szőrszálak felborzolásával a megnyílt bőrfelszínről fokozódik a hőleadás.
E. A felborzolt szőrzet hőszigetelő rétegként funkcionál.
AE
adaptáció a környezethez (intenzív napsugárzás, több melanin)
A,E.
Az állatoknál riasztó/védekező mechanizmusként is funkcionál, a felborzolt szőr miatt nagyobbnak látszik a testük, így veszélyesebbnek tűnnek.
Gondolom a hivatalos válasz tényleg az A és E szeretne lenni, de:
- A szőrmerevítő izmok nagyon kis munkát végeznek! Következésképp a hőtermelésük is kicsi. Gondoljunk bele, mennyit kell mozogni, hogy az ember kimelegedjen. Nem tudok pontos értéket, de szerintem a belső szervek működése, plusz a vázizmok alapműködése (izomtónus) során képződő hőmennyiséghez képest a szőrmerevítő izmok hőtermelése elenyésző. Valamennyi hő nyilván termelődik, de nem ez a reflex funkciója (erre vannak sokkal hatékonyabb módok is). Már csak azért sem volna ennek a funkciónak sok értelme, mert a hőszigetelő zsírréteg felett vannak a szőrmerevítő izmok, így a termelt hő hidegben gyakrolatilag rögtön el is veszne.
- Az E. pont igza állatok esetében, de embernél értelemszerűen nem annyira. (Egyes részeken lehet, hogy van valamennyi szerepe, nem tudom.) Mondjuk nekem az sem világos, hogy a kérdés az emberre vonatkozik, vagy az állatvilágban betöltött szerepére (az embert hozza fel, de közben meg leírja, hogy nálunk lényegében haszontalan).
Egyébként a libabőr nem reflex, hanem a reflex miatt kialakuló kidudorodásokat nevezik így. (Szóval ez nem tűnik nekem a legigényesebb feladatnak.)
Köszi.
Erre még tudja esetleg valaki?
a) Hol található a bőr termoreceptorai felől elvezető afferens rostok sejttestje?
A. gerincvelő elülső szarv
B. szimpatikus dúc
C. csigolyaközti dúc
D. talamusz
E. gerincvelő hátsó szarv
b) Tételezzük fel, hogy a bőrreceptorok a bőr lehűlését érzékelik. Ebben az esetben hogyan változik az alábbiak működése a központból kifutó ingerület hatására?
Verejtékmirigyek:
Bőrerek:
Vázizmok:
C
verejtékmirigyek: csökken a verejték szekréciója
bőrerek: összehúzódnak
vázizmok: megfeszülnek, akár akarattól függetlenül is (didergés)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!