A hajó miért nem sűllyed el, pedig fémből van?
ugyanott elolvashatod....
Fizika órán nem figyeltél?
Volt már ilyen kérdés, onnan idézem:
"
Itt két erő veszekedik: a súly és a felhajtóerő.
Azért nem süllyed el, mivel a rá ható felhajtóerő nagyobb a súlyánál.
Folyadékokban az egy testre ható felhajtóerő megegyezik a test folyadékban lévő részével megegyező térfogatú folyadék súlyával.
Másképpen: azok a testek süllyednek el, amiknek a sűrűsége nagyobb a vízénél. Ez a vasra, amiből a hajó van igaz, de viszont a hajó belseje miből van? nagy részt levegőből! Ezért a teljes hajó sűrűsége kisebb lesz a vízénél. :)"
> A hajótestnek le kell fedni lennie a levegőt?
Nem, csak a víz szintje fölött kell lennie a fedetlen résznek.
Hogy könnyebben megértsd: A jó nagy hajó fém része a méretéhez képest egy vékony héj. Nézd meg egy ilyen nagy hajó súlyát. Utána akár tekintheted egy téglatestnek (elméletben a kiálló részeket levágod és beteszed oda, ahol a téglalapban nincs hajó), ennek térfogatát könnyen kiszámíthatod. Ha elosztod a súlyt a mérettel, megkapod a fajsúlyt, és láthatod, az egynél kisebb lesz, ezért nem süllyed el (a vízé egy).
A repülő más eset, ott a turbina ereje adja a hiányzó különbséget. Itt az a lényeg, hogy a szárny vastag és olyan alakú, hogy a turbina mozgatóereje miatt az alsó részére nagyobb erő hat, mint a gravitációs súly az egész gépre. Ezért aztán, ha a szárny letörik, a gép menthetetlenül lezuhan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!