Mennyire aggasztó, hogy az Egyenlítőnél egy óriási ózonlyuk van, ami a 80-as években keletkezett, de nem rég vették észre?
A NASA oldalán nem találtam ennyire aggasztó cikket.
Melyek a valódi, hiteles adatok?
"Az 1970-es évek közepén a légköri kutatások azt sugallták, hogy a Nap ultraibolya sugárzásának nagy részét elnyelő ózonréteg az ipari vegyszerek, elsősorban a klórozott-fluorozott szénhidrogének (CFC) miatt lemerülhet.
Az antarktiszi ózonlyuk 1985-ös felfedezése megerősítette a klór-fluor-szénhidrogének okozta ózonréteg károsodását.
Bár az ilyen vegyi anyagok betiltása segített lassítani az ózonréteg leépülését, a bizonyítékok arra utalnak, hogy az ózonréteg károsodása továbbra is fennáll.
"A trópusok teszik ki a bolygó felszínének felét, és a világ népességének körülbelül a felének ad otthont" - mondta Lu professzor, a Waterlooi Egyetem Fizikai és Csillagászati Tanszékének, valamint Biológiai és Kémiai Tanszékének kutatója.
"A trópusi ózonlyuk létezése nagy globális aggodalmat kelthet."
„Az ózonréteg csökkenése megnövekedett talajközeli UV-sugárzáshoz vezethet, ami növelheti a bőrrák és a szürkehályog kockázatát az emberben, valamint gyengítheti az emberi immunrendszert, csökkenti a mezőgazdasági termelékenységet, és negatívan hat az érzékeny vízi élőlényekre és ökoszisztémákra. ”
A trópusok feletti egész éves ózonlyuk felfedezése meglepetésként érte a tudományos közösséget, mivel a hagyományos fotokémiai modellek nem jelezték előre.
Léte komoly globális aggodalmat kelthet, mivel a talajszint UV-sugárzásának növekedéséhez vezethet, és a Föld felszínének 50%-át érintheti, amely a világ népességének körülbelül 50%-ának ad otthont.
Ezen túlmenően, mivel az ózonvesztés köztudottan a sztratoszféra lehűléséhez vezet, az egész évszakban fennálló trópusi ózonlyukak és a szezonális sarki ózonlyukak jelenléte egyenértékű három „hőmérséklet-lyuk” kialakulásával a globális alsó sztratoszférában.
"A felfedezés a kozmikus sugárzás által vezérelt elektronreakció (CRE) által elindított ózonréteget lebontó mechanizmus korábbi tanulmányaira épül, amelyeket eredetileg körülbelül két évtizeddel ezelőtt javasoltunk" - mondta Lu professzor.
"A jelen felfedezés további alapos tanulmányozást tesz szükségessé az ózonréteg leromlásával, az UV-sugárzás változásával, a megnövekedett rákkockázattal, valamint a trópusi régiókban az egészségre és az ökoszisztémákra gyakorolt egyéb negatív hatásokkal kapcsolatban."
A felfedezésről az AIP Advances folyóiratban megjelent cikk számol be ."
Sima google fordító. Sehol nem írja hogy azóta ne vették volna észre. 85-ben az antarktiszit fedezték fel, és a mostani felfedezését nem jelezte elöre a modell amivel a globális ózonszintet próbálták elöre jelezni.
Sokan nem annyira tartják megalapozottnak a cikk állításait:
Ez persze nem jelenti azt, hogy a dolog teljes egészében hülyeség, de az a minimum, hogy alátámasztást igényel több, független forrásból is.
Bónusz: sem az általad linkelt oldal, sem a publikáció nem említi, hogy csak nemrég vették volna észre ezt az "ózonlyukat".
A publikáció kritikusainak (többek között) az alábbiakkal van problémájuk:
Jól ismert, hogy a trópusok felett a sztratoszférában 2000 óta csökken az ózon szintje, de ez nem a kozmikus sugárzás miatt van, ahogy a publikáció állítja, hanem a globális felmelegedés miatti légköri mozgások gyorsulása miatt (Brewer-Dobson circulation).
A publikáció csak a százalékos értéket tekinti, ami félrevezető lehet, mivel a százalékos fogyás nem feltétlenül jelenti, hogy a jelenlegi érték alacsony.
Például, ha van húszmilliárd forintom, és elbukom a felét, az százalékosan nagy esés, de még mindig több pénzem van, mint a legtöbb embernek.
Több megalapozatlan állítás is van az írásban, melyeket az tényként kezel.
A cikkben foglalt megállapítások ellentmondanak a korábbi, dokumentált mérési eredményeknek.
A hivatkozott eredményeket (még) nem ellenőrizte harmadik személy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!