Mi a baj a műtrágyákkal?
Eddig csak annyit hallottam, hogy ha az esö/talajvíz/bármi révén bekerül a természetes felszíni vízekbe (folyók, tavak, tengerek) akkor ott algavirágzást okoz, ami pedig sok vízi állatot ellehetetlenít.
De ez ugye nem minden esetben történik meg.
Ha azt a helyzetet vesszük, hogy nem kerül be a természetes vízekbe a műtrágya, akkor az algavirágzáson túl miért "rossz" a műtrágya?
Kifejtenéd?
Milyen "szakszerűtlen" használatból lesz környezeti kár, és ezek a környezeti károk pontosan mik?
Illetve, ha helyesek az információid, akkor kimondható hogy a műtrágya se állategészségügyi, se emberi egészségkárosító hatással nem rendelkezik?
A műtrágyákkal az égvilágon semmi baj nincs. A gond a gazdák fejében van, akik össze-vissza szórják. Nem jó időben, nem jó típust, nem megfelelő mennyiséget.
Ha kevés van a vízből, kiszáradsz, ha sok belefulladsz. Na most akkor káros a víz?
A műtrágya pont ez a téma.
Alapvetően a nagyüzemi mezőgazdasággal van a probléma. Mivel a megtermelt növények szinte minden részét elszállítják feldolgozásra, ezért a földeken nem marad jórészt semmi, ami lebomolva visszakerülhetne a talajba mint a következő generáció tápanyaga. Az elszállított növényekből élelmiszer lesz, ami előbb-utóbb a szennyvízben végzi, távol a termelés helyétől. Tehát a talaj tápanyagtartalmát pótolni kell. A tápanyagok pótlását gondos elemzésnek kellene megelőznie (a talaj laboratóriumi vizsgálat), majd ezek alapján kellene a megfelelő mennyiséget kijuttatni a földekre. Ez a vizsgálat sokszor elmarad.
Szóval kellene a műtrágya, de az meg honnan is van?
A nitrogén műtrágyákat -bármennyire is meglepő- földgázból állítjuk elő. Mondjam tovább, hogy ez most miért is baj?
A foszfort is pótolni kell. A foszfor műtrágyát bányászott, azaz szintén nem megújuló foszfát kőzetből állatják elő. Lassacskán annak is a végére fogunk érni.
Valamint számos egyéb nyomelem is eltűnik a termőföldből az intenzív használat miatt, nem véletlen az, hogy a mostani gyümölcsök, zöldségek kevésbé zamatosak. Így szemlélve vannak gondok a mezőgazdaságban és nem csak a műtrágyával...
5# eddig te írtad a legjobbat
De "nitrogén műtrágyákat -bármennyire is meglepő- földgázból állítjuk elő."
Ez csak szo-szo igaz.
A nitrogénműtrágyákat ammoniaszintézisen és salétromsav gyártáson keresztül állítjuk elő levegőből és hidrogénből.
A hidrogént ma földgázból a leggazdaságosabb előállítani, de technikai, kémia akadálya nincs annak, hogy mondjuk vízből állítsuk elő.
Ha viszont a foszfor elfogy, az szívás lesz.
Akkor a szennyvív "nagyon" értékes lesz. Arizónában, pl már most is visszaforgatják egy részét öntözésre. (Jó ott a víz miatt teszik ezt)
Jaj de vicces voltál.
A szennyvíztisztító telep a nevéből adódóan baromira nem utalna arra, hogy a leülepített cuccból ott bármilyen további felhasználásra szánnák a szennyvíz iszapot.
A szennyvíztisztító mint név pusztán arra utalna hogy egy hely, ahol semlegesítik, tisztítják a szennyvízet mielőtt visszakerülne az élővizekbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!