Mikor kerül egy termodinamikai rendszer egyensúlyi állapotba?
"Bármely magára hagyott termodinamikai rendszer egy idő után egyensúlyi állapotba kerül, amelyből önmagától nem mozdulhat ki;"
Mitől függ, hogy mennyi idő után kerül egyensúlyi állapotba?
Soha.
Definíció kérdése. Amikor melegedést mérünk, akkor az volt a meghatározás, hogy időegység alatt (ez a motor teljesítményétől függött) a burkolat hőmérséklete kevesebb, mint egy Celsius fokot változik.
Más esetben más a meghatározás, de a lényeg az, hogy az egyensúlyi állapotot mindig csak közelíteni lehet.
1: Ugye azzal tisztában vagy, hogy amit leírtam, az a nulladik termodinamikai főtétel?
A kérdést pedig félreértetted, nem azt kérdeztem, hogy hogyan áll be az egyensúlyi állapot, hanem mennyi időn belül és az utóbbi mitől függ.
"Bármely magára hagyott termodinamikai rendszer egy idő után egyensúlyi állapotba kerül"
Ezt úgy kell érteni, hogy az egyensúlyi állapot felé tart, afelé konvergál.
Gondolj bele abba, hogy van egy csesze kaved, amibe tejet ontesz, es elkevered.
Par masodperc utan eloszlik egyenletesen a tej benne.
Egy perc utan megall a forgas.
Egy nap alatt elparolog a kave.
Ezer ev alatt elbomlik a csesze.
Na marmost melyiket nevezed egyensulynak?
A termodinamika nem jol definialt rendszer, emiatt nincs ertelme arrol beszelni, hogy melyik az a pillanat amikor egyensulyba kerult a rendszer.
"Egy rendszer termodinamikai egyensúlyban van, ha makroszkópikus jellemzői (például a nyomása, hőmérséklete, térfogata és így tovább) nem változnak az idő folyamán. Egy csésze forró kávé a konyhaasztalon nincs egyensúlyban a környezetével, mert fokozatosan lehűl, csökken a hőmérséklete. Amikor a hőmérsékletcsökkenése megáll, akkor szobahőmérsékleten marad, és egyensúlyban lesz környezetével."
Na most az, hogy mikortól "nem változik" egy mennyiség, az az elvárt pontosságtól és a mérőműszertől függ. Egy elméleti kijelentést nem fogsz tudni általánosságban egy az egyben másodpercre fordítani.
"Mitől függ, hogy mennyi idő után kerül egyensúlyi állapotba?"
Egyrészt az egész rendszer jellemzőitől, másrészt az "egyensúly" konkrét meghatározásától. Egyébként vannak rá matek képletek, általában valamilyen "éad" taggal megspékelve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!