Azért bírják jobban afrikába a hőséget, mert magasabb a páratartalom?
Beszélgettem egy barátommal, hogy milyen meleg van. Mondjuk mult héten sokkal melegebb volt, amikor erről beszélgettünk. Hogy is bírják az ennél sokkal melegebb 40-50 fokokat indiába, afrikába?
Azt mondta a barátom, hogy itt rossz a levegő, mert száraz. Nehezen bírjuk ki. Ott indiába, afrikába ott az óceán ami magas páratartalmat biztosít így jobban bírják a hőgutát. Ennyi lenne az egész? Párásítót kell venni itthonra?
A magas páratartalom pont hogy nehezíti a magas hőmérséklet elviselését.
Magas páratartalomban nem tudsz izzadással hatékonyan hőt leadni, szóval az csak ront a helyzeten.
Akik meleg égövön élnek, azok többnyire hozzászoktak életvitelükben, pl nem nagyon dolgoznak a déli órákban. A sziesztát sem (csak) lustaságból találták ki. De ide kapcsolódik az építészetük is, nagy hangsúlyt fektetnek az árnyékolásra, a természetes szellőzés kialakítására pl kéményhatást kihasználva.
4-es - na igen. Mondjuk az ember külön infó nélkül szerintem is magasabb páratartalmat saccolna minden trópusi helyre, csak ez tényleg nincs így. A magasabb páratartalom az Egyenlítő mentén összpontosul, de nagyon szűken az Egyenlítő sávjában, és északabbra és délebbre már nagyon változó és alacsonyabb. Csak egy szűk Közép-Afrika az ahol tényleg nagy a páratartalom és nem teljes Afrikában.
Térkép - A relatív páratartalom globális eloszlása:
És a hőmérséklet is nagyon eltérő Afrika szerte. Itt egy átlagot mutató térkép, de ettől függetlenül vannak még különbségek. Az látható rajta, hogy nagyobb területre terjed ki a magas hőmérséklet, mint a páratartalom, tehát ezek sem járnak tejesen együtt. És szintén láthatóan nem azonosan meleg egész Afrika.
Az országokat az éves átlagos hőmérséklet szerint ábrázoló térkép:
A fekete bőrűek tanulmányok szerint jobban teljesítenek fizikailag meleg és párás környezetben, mint a fehér bőrűek, valamint leéghetnek és kaphatnak bőrrákot a feketék is, csak kevésbé van rá hajlamuk. A hőgutának azonosan vagyunk kitéve mindannyian. A meleg vidékhez azért hozzászoknak az emberek és úgy tűnik gének is játszanak benne szerepet. Viszont a kevés napfényen élő fekete bőrűek érzékenyebbek a D vitamin hiányra. Szóval vannak különbségek. A hőséget valamennyivel jobban bírják, de azért nem extrém mértékben.
---
A megszokás és tapasztalat hatalmas előny. Trópusi országokban alapvetően más az építészet, szokásrendszer, öltözködés, de még az étkezés is. És még egy sor dolog. Ezért bírják jobban.
Az északi vidékeken ugyanez a helyzet, csak más irányban.
Az egyes vidékek minden vonatkozásban alkalmazkodnak a körülményekhez, a célszerű viselkedés megkönnyíti a szélsőséges események elviselését is. Itt az a probléma, hogy igen erős változás következett be, amihez az emberek csak kevéssé tudnak alkalmazkodni. Épületeket, településszerkezetet, eszközöket nem lehet gyorsan átalakítani, és mindez drága is. Itt a jelenlegi éghajlati viszonyok szokatlanok, nem vagyunk felkészülve rá.
Értem és köszönöm!
Akkor mi lehet a magyarázat vajon?
7 és a többi is nagyon jaja... A páratartalom is ilyen és zöldeztem is mindet. :) A 7-hez egy másik példa. Egy érdekes videó egy népcsoport adottságáról :)
Ultramarati futásról van szó :) 100 km. A nyertes egy Raramuri nő, amerikai őslakos népből való. Ők extrák futásban. Szinte már bájos, hogy nem törődik a modern elvárásokkal és saját népi, megszokott öltözékében teljesítette a távot és ha jól látom a videon akkor a megszokott szandálban és nem futócipőben. :) A raramurik életének megszokott része a hegyekben való gyalogolás és futás.
- 0:18
- 1:51 a dobogón
- 3:02 a startnál még a versenyzők között érdekesen mutat
- célba érkezés 4:30
"Egy sportoló, akinek bennszülött képességei segítették őt maratoni sztárrá tenni"
https://www.youtube.com/watch?v=j-U6uv7zEhs
Láttam egy filmet (most meg nem találom) amiben perui nők mentek foci mérkőzésre (focizni) és az akárhány heggyel arrébb rendezett versenyre konkrétan elfutottak szoknyában, lefocizták a meccset és hazafutottak. :D Meg azért a Machu Picchun és az Andok településein meg tudtak edződni a hegyi terepen.
Na itt mutatja 0:05-nél, hogy szandálban fut a versenyen is a mexikói nő :)
https://www.youtube.com/watch?v=tWn6NDvtyXg
A feketék hőtűrésére nem tudok videót, de ha valaki linkel én is megnézném. Mindenesetre vannak ilyen érdekességek a népek között.
---
"Akkor mi lehet a magyarázat vajon?"
Amit már írtak kérdező. A magas páratartalom pont nem segít a hőtűrésben, de a genetikájuk és hozzászokás igen. Mint amit írt valaki, hogy északon meg a hideget viselik jobban és ők meg jeges vízben fürdenek. Youtube-on biztos van erről is videó.
Azt volt szerencsém tapasztalni trópuson, hogy milyen az extrém hőség extrém páratartalommal. Borzalmas. :) Próbáltam kulturált európaiként öltözködni, de az utcán kigombolt inggel mentem, nem úgy mint az ottaniak és 2 óránként hideg zuhannyal már bírtam (valahogy). Rosszabb volt mintha szaunában kellene lenned. Közben a helyieken semmi sem látszott. De tényleg semmi. Szóval bírják. Van náluk is egy határ, a kimagasló hőségek az nekik is sok. Valahogy így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!