Hogyan tudnék jobban látni dolgokat a teleszkópból? (skywatcher 70/900 capricorn eq2)
Nagyon határeset, hogy most a Jupiter felhősávjait azzal megfigyeld. Eleve olyan helyről kellene csinálnod, ahol minimális a fényszennyezés, a Jupiter is olyan helyzetben van, ahol jól megfigyelhető, stb, stb.
De kárpótoljon a Szaturnusz gyűrűje, az szépen kivehető már egy ilyen távcsővel is.
"Planetáris ködöket, galaxisokat meg egyáltalán nem láttam."
Ott csodát ne várj, azok fotón jönnek csak ki igazán szépen.
Kell ahhoz rutin, hogy ki tudjad venni, amit a leírásban írnak. Én régen egy kb. hasonló méret távcsővel figyeltem a Jupitert, a felhősávok csak a fantáziahatáron voltak kivehetők. De a holdjai szépen meg lehet figyelni (természetesen csak apró pontokként). A Szaturnusz szerintem is látványosabb, illetve megfelelő fázisban a Vénusz is (amikor sarlónak néz ki, de az nem most van).
" Planetáris ködöket, galaxisokat meg egyáltalán nem láttam."
Az mondjuk nem is lesz egyszerű egy ekkora távcsővel, de azért megfelelő körülmények esetén valamennyi megfigyelhető.
Honnan figyeled meg őket? Milyen a fényszennyezés? (Bolygóknál ez kevésbé lényeges, de mélyég objektumoknál nagyon). Az ilyen fényszennyezés térképek segíthetnek ezt belőni, illetve alkalmasabb helyet találni:
Azt is kell tudnod, mit kell egyáltalán nézni. Ne arra számíts, hogy olyan lesz egy ködösség vagy galaxis a távcsőben, mint a képeken. Itt egy videó, ami bemutatja, nagyjából hogyan néz ki néhány mélyég objektum távcsőben.
https://www.youtube.com/watch?v=jI7IPPmu76U&ab_channel=VeryI..
Érdemesebb kompektabb, nagyobb felületi fényességű objektumokkal próbálkozni (gömbhalmazok, planetárisködök), azoknál több esélyed van. De azt tudnod kell, hogy az általad használt távcső viszonylag kis átmérőjű és elég kis fényerejű, ezzel csak a legfényesebb mélyég objektumokat lehet megfigyelni.
Itt egy lista a Messier objektumokról, amiben feltűtnették a megfigyelhetőséget is. Az S70 oszlop elővárosi, az U70 oszlop városi égen adja meg a megfigyelhetőséget 70 mm-es teleszkóppal. (Minél kisebb a szám, és minél előrébb van a betű az abc-ben, annál jobb, de ha tudsz angolul, részletesebben is megnézheted a leírásban.)
Én például javasolnám az M13 gömbhalmazt első célpontnak, ami most elég jól megfigyelhet, magasan van az égen (néha szinte túl magasan), így fényszennyezett helyről is viszonylag jól megfigyelhető, és nem is olyan nehéz megtalálni. (A fent említett teleszkóppal én is meg tudtam figyelni közepesen fényszennyezett helyről.)
Amit még érdemes tudni, hogy nagyon halvány égitestek gyakran jobban látszanak úgy, ha nem rájuk nézel, hanem kicsit melléjük. (Az éleslátás helyén a szemünk retináján csak a színlátásért felelős csapok találhatók, amik viszont kevésbé érzékenyek, mint a retina perifériáján levő pálcikák.)
Kitatrást, ne add fel!
Az ismeretterjesztő írásokban látható csodás galaxisképeket nyugodtan felejtsd el, azok hosszú expozíciós idővel készült, szerkesztett fotók.
Én is a Messiereket akartam javasolni. Ezeket a mester maga, távcsőves vizsgálódásai során fedezte fel, bár ő még nem tudta, hogy ezek milyen tipusú objektumok.
A Messier-maraton meg lehetőleg az összes M objektum felderítése, de ez már komolyabb elhivatottságot tételez fel.
A Messierekről magyarul is rengeteg infó van a neten.
És mint minden optika, ez is technikai sport: jobb minőségű okulárokkal sokszor javítható a kép, csak bírja a bugyelláris.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!