Az hogy lehetséges, hogy amikor az űrteleszkópok fényévekre néznek, akkor a múltat látják?
Mert amikor látsz valamit, a róla tükröződő fényt látod. Ha egy 2 fényévnyi távolságra lévő bolygót nézel űrtávcsővel, akkor 2 évig tartott mire elért ide a róla letükröződő fény, a 2 évvel ezelőtti állapotában látod a bolygót. Egy csillag ami fénylik, ugyanígy működik.
De egy fényév felfoghatatlan távolság. A naptól 8 perc alatt ér ide a fény, a holdról egy szempillantás alatt, az a táv amit a fény egy év alatt megtesz más szint.
Bárhová nézel, mindig a múltaqt látod. Még a saját kezedre pillantva sem pontosan a jelenbeli kezed látod, hanem a múltbélit - igaz, csupán néhány ezred nanomásodperc az eltérés. Minél távolabbi tárgyra nézel, annál régebbi valóját látod, hiszen a fgénynek idő kell, mire a szemedbe ér róla.
A bolygónkon lévő dolgokról még úgy is milliomod másodpercek alatt a szemedbe ér a fény, de a csillagok azok nagyon-nagyon nagy távolságra vannak tőlünk, ezért már a fény ideje is számottevővé, észrevehetővé válik, mire elér róluk a szemedbe. Ha 5 fényévre lévő csillagra tekintesz, akkor ott és olyannak látod, ahol és amilyen 5 évvel ezelőtt volt. Ha pedig egyszer az Androméda-galaxist sikerül megtalálnod az éjszakai égbolton, akkor jusson eszedbe, hogy az igazából 2 és fél millió évvel ezelőtt volt olyan amilyennek most látod. Amilyen jelenleg, azt csak 2 és fél millió év múlva fogod meglátni innen a Földről, hiszen ennyi ideig utazik az általa kibocsátott fény, ami róla a szemedbe érkezik.
Képzeld el, hogy a barátaid messze országokban vannak tőled. Nincs internet, nincs telefon, csak hagyományos, postán feladott levelekből értesülsz arról, hogy kivel mi történt. Aki pár száz km-re lakik, attól 2–3 nap alatt jön meg egy levél, tehát amit ő friss élményként ír meg, az számodra, olvasó számára már 2–3 nappal ezelőtti történés. Aki meg a tengeren túlról ír, annak a levele lehet, hogy hetek alatt ér csak el hozzád, tehát mikor azt írta, hogy *ma* ez és ez történt velem, az számodra, mikor ezeket a sorokat olvasod, hetekkel ezelőtt történt eseményekről ad hírt. Mikor azt írja, hogy megfázott, akkor simán lehet hogy mire a sorait olvasod, már ki is gyógyult a megfázásból, csak az erről szóló levél még csak útban van feléd, nem érkezett még el hozzád.
A fénynek is véges a sebessége. Persze nagyon nagy a hétköznapi eseményeinkhez képest, a Holdról is csak 1,3 másodpercig tart, mire a fény ideér. Ezért nehéz elsőre elképzeli a jelenséget. Pedig ha valami 100 fényév távolságra van, akkor 100 év, mire a fény megteszi az utat. Az a foton, ami éppen most érkezik be a szemedbe, az 100 évet utazott, 100 éve hagyta el az adott objektumot, így annak a 100 évvel ezelőtti állapotát mutatja. Az a fény, ami meg most lép ki vagy verődik vissza az adott objektumról, az előtt még hátra van egy 100 évig tartó út, majd valaki másnak fog 100 év múlva a szemébe érkezni.
Ha menydörgést vagy ágyúdörgést hallasz, akkor is egy múltban lezajlott esemény hangját hallod. Ha egy kilométerre történt a dolog, akkor 3 másodperccel később hallod, mint ahogy megtörtént.
Ezen semmi érthetetlen nincs. A fénnyel is ugyanez a helyzet, csak az gyorsabb.
"... ha pl kiállok egy nagyon magas hegyre, van egy nagyon jó minőségű, messzire ellátó távcsövem, belnézek és a pár (másod)perccel ezelőtti dolgokat látom?"
Azért a fény ennél jóval gyorsabb. :) Amúgy így van, csak túl lassúra vetted a fény sebességét.
fénysebesség:
300 000 000 m/s
300 000 km/s
Nyilván jobban elhelyezhető a hétköznapi sebességekhez képest a km/h-ban számolva.
1 080 000 000 km/h
Vagyis a fény sebessége több mint egymilliárd km/h!
Egy hegy ha jó messze van az mondjuk 100 km. Ezt jól lehet még látni.
A fény 1 kilométert 0,0000033 másodperc alatt tesz meg.
Akkor a 100 km-re lévő hegyről a fény 0,00033 másodperc alatt ér el hozzád ha nézed a hegyet. Hát az elég gyors. :)
---
A fény olyan gyors hogy az egész földet egy másodperx alatt 7.5 szer meg tudná kerülni.
Így a földön de még a Föld - hold - műholdak viszonylatokban sincsen sok értelme hogy a látottaknál elgondolkozzunk azon hogy az múlt. Igen az csak annyira kicsit hogy elhanyagolható.
Kivéve néhány tudományos kísérletnél, és pl műholak GPS stb rendszerek üzemeltetésénél nos ott már komolyan számolni kell vele.
Sőt ott még azzal is hogy a sebesség miatt lassabban telik az idő ezeken az eszközökön!
De előzőek is sok jó példát hoztak már.
Adok én is egyet.
Tegyük fel hogy a kb 548 fényévre lévő Betelgeuse nevű óriáscsillag
Pont akkor robbant fel amikor Kolumbusz Kristóf "felfedezte Amerikát" 1492 -ben.
(Most azt hagyjuk hogy nem ő volt hanem a Vikingek 1000 éve meg amúgy is nem a Kontinentális részt fedezte fel stb...ez most nem érdekes.)
Ennek a robbanásnak a fénye 548 évig utazna az űrben mielőtt ideér(ne).
Tehát 2040 -ben rendkívüli jelenségnek lehetnénk szemtanúi ha ez így lenne. Tehát mostantól fogva is csak 18 év múlva értesülnénk arról hogy mi történt akkor amikor itt még csak kezdetleges vitorlás hajókkal szelték a tengert. Vagyis arról érkezne meg az információ (a levél az üzenet) hogy felrobbant egy csillag elég régen. De csak akkor tudnánk meg ezt amikor ide is ér a fénye. Pusztán azért mert olyan messze van tőlünk.
Remélem ez is segített a megértésében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!