Hogyan kellene elképzelni egy nuki rakétahajtóművet? Csak mert a nuki hajók, tengók hajtómműve légyegében egy igen fejlett gőzgép, ahogy az erőművek is. Csak szén helyett vmilyen nukreáris folyamatból állítanak elő hőt, ami vizet forral és turbinát hajt meg. (Nagyon leegyszerűsítve.)
Ezt rakétában hogyan lehetne hasznosítani?
Mit szeretnél meghajtani a nukleáris erőművel?
Mert a földön ez a dolog úgy működik, hogy gyakorlatilag forgó mozgássá alakítják a nukleáris energiát - pl. egy hajócsavart forgatnak vele, a megfelelő formájú hajócsavar meg a közegben (víz) forogva a közeg ellenállását kihasználva előrelöki a hajót.
Na most az űrben nincs közeg, ha ott elkezdesz forgatni egy propellert egy mini-atomerőművel, akkor nem fog történni semmi.
"Miért nem építenek nukleáris meghajtású űrhajókat?"
Az atomerőművek általában hosszabb ideig, állandó, közepes teljesítménnyel működnek. Az űrhajóknak az induláshoz rövid ideig tartó, nagy teljesítmény kell. Erre a kémiai energia alkalmasabb.
A pályára állt űrhajóban lehetne a folyamatos gyorsításhoz vagy a korrekciókhoz egy állandó teljesítményt használni. De itt az impulzusmegmaradás hajtja az űrhajót. A megtermelt energiával valamilyen magával vitt anyagot kellene nagy sebességre gyorsítani és kilőni. Ez még külön megoldandó probléma.
Már kezdik tervezni ezeket, mostanában erről szólnak a hírek.
De valami hajtóanyag ezekhez is kell.
Gondolom azért, mert nem biztonságos és drága is volna kifejleszteni. A nukleáris meghajtásnak csak nagy teljesítmény esetén volna értelme, úgy viszont már elég komoly reaktort kéne felvinni, sok hasadó anyaggal.
#1 és #2
Például termikus elven működhet a hajtómű (felforralt folyadék gőze távozik hátul nagy sebességgel. Vagy lehet elektromos energiát termelni, és azzal ionhajtóművet működtetni. Stb.
(Spacecraft fül)
#3
A nukleáris hajtóműnek pont az volna az előnye a hagyományossal szemben, hogy sokkal nagyobb sebességgel léphet ki a hajtóanyag, így jóval kevesebb is elég.
Már írták kérdező, de azért még egyszer.
A nukleáris erőművek ma úgy működnek (egyszerűen és konyhanyelven), hogy
1. az atom hasadásakor hő keletkezik ami vizet melegít
2. a forró víz a szokásos turbinát hajtja meg forgó mozgással
3. ebből meg elektromos áramot állítanak elő.
Vagyis nem az atommag hasadás ad közvetlenül elektromosságot - ha ez segít tisztázni.
Na most ha van atom hasadásunk, sok hővel és sugárzással az hogyan hajt meg bármit is, főként az űrben? Amit egy mai atomreaktor ad, abból még nincs semmiféle űrhajó meghajtás, mert a sima hőből még nincs, az csak hőmérséklet. A keletkező sugárzásból sincs, az meg csak sugárzás. A kapott elektromosság sem hajt meg még egy űrhajót.
Vagyis kellenek fejleszteni olyan hajtóművet, aminek az egyik része egy atomreaktor. Vannak kísérletek rá, de majd aki tud naprakészebb infót majd írja, hogy az hol tart és mik vannak vele.
Vagy röviden az alábbiakból hogyan csinálunk űrhajó meghajtást:
- sugárzás
- hő
- elektromosság? Ezeket adja egy atomreaktor.
A válasz az, hogy nincs még rá hajtómű technológia.
Hogyan működik a paksi atomerőmű
---
7/ Tényleg. Pedig volt már itt szó erről. Kérdező akkor ott a link róla. Röviden a technológia amit a 7-es linkelt, a hidrogén hirtelen nagy hőmérsékletre hevítése, nagyobbra mint a jelenlegi technológiával. De javítsatok ha rosszul írom.
+
1. Nagyon veszélyes. Ha az atmoszférában (vagy annak környékén) szétmegy egy űrjármű (ami elég gyakori eset), akkor nagyon súlyos környezetszennyezést okoz.
2. Nagyon költséges a fejlesztése. Még a világbéke sem megoldott, nemhogy egy ilyen projekt finanszírozása.
3. Bár hatékonynak ígérkezik egy ilyen technológia, mégiscsak korlátolt igény van rá. Jelenleg az űrbéli aktivitások többsége Föld-körüli pályákon zajlik, ehhez pedig elég gazdaságosak, biztonságosak és környezetkímélőek az O2-H2 meg hasonló békebeli kémiai hajtások.
4. Szondák és műholdak kigyorsítására és pályakorrekcióira már vannak nagy specifikus impulzussal bíró ionhajtóművek, de ezek energiaellátása nagyon gazdaságosan megoldható napelemekkel, vagy kis teljesítményű magreaktorokkal.
Viszont távolsági utakhoz meg más nem jó.
Hacsak nincs rá nagyon sok időd.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!