Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem idegesít titeket, hogy az...

Nem idegesít titeket, hogy az átlagemberek ennyire műveletlenek a természettel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Gondolok itt pl. az állatokra. A legtöbb ember a kutyáján és a mcsakáján kívül alig ismer bármilyen állatot. Míg egy vidéki ember a hangjáról megmondja, hogy éppen milyen madár dalol a kertjében, a városi ember még a szarkát sem ismeri, nemhogy a madárhangokat. A legtöbben marhára meglepődnek, ha megtudják, hogy a környéken este teszem azt, nyest mászkál vagy borzot látnak. Mindenki, ha meglát egy kaszáspókot a sarokban, körberohanja a házat, hogy "úristen, meg fog csípni", vagy azt hiszi egy madárpókról, hogy halálosan mérgező és embert vacsorázik. Vagy amikor mindenre, ami 4 centinél kisebb és négynél több lába van, következetesen a "bogár" szót használják... ennél már csak azt szeretem jobban, amikor egy magát okosnak képzelő letorkolja az ilyet, hogy "az nem bogár, hanem rovar!". Ez kb. azzal egyenértkű, mintha valaki azt mondaná "nem varjúféle, hanem madár." Vagy az állatok viselkedésével kapcsolatban például: aki azt hiszi, hogy az állatok "gonoszak" és az ember után járnak... attól, hogy van egy skorpió, ami potenciálisan megölhet egy embert, attól még nem fogja megtámadni, mi haszna is lenne belőle? Vagy amikor meglátják, hogy egy mókus mogyorót dug el és mondják, hogy "Mennyi esze van!". Esze? Minden állatnak kifejlődött valamilyen túlélési mechanizmusa, csak ki kellene nyitni a szemünket, hogy a csodáikat észrevegyük.

Idegesít az is, hogy nem tisztelik az állatokat, nem látják az erejét, a ritkaságát, a csodáját sok állatnak.

De igaz ez másra is, növényeket sem ismerünk, a gombákhoz se értenek a legtöbben. Mesterséges gyógyszereket szedünk, amikor a természet gyakorlatilag mindenre kínál gyógymódot. És a saját hazánk élővilágát annyira nem ismerjük; hogy mást ne mondjak, ha madarak tartására kerül sor, mindenki papagájt akar. Miért? Itt van a mi hazai madarunk a szajkó, intelligensebb, mint egy papagáj, és ugyanúgy megtanul "beszélni". Miért nem ezt népszerűsítjük?


Engem nagyon irritál, hogy ennyire beszűkült, városban lakó fajjá váltunk, ami a saját hülyeségeiben mélyed el, kiemel pár idiótát, elkezdi "sztárnak" hívni őket, elképzelt világokban él, amit a TV és a számítógép ad meg neki, és semmit nem tud arról a közegről, amiben él. Szerintetek mennyi ideig maradnának legtöbben életben a természetben? Hisz még egy ehető meg egy mérgező gombát se bírnak a legtöbben megkülönböztetni! Akármelyik őrségi idős bácsi, vagy egyszerű parasztember ismer egy csomót.

Mit gondoltok?


2010. szept. 18. 22:47
1 2 3
 1/23 anonim válasza:
91%
Szerintem teljesen igazad van és realisztikusan gondolkodsz. Bennem is felvetődik néha ez a kérdéssor. (végigolvastam az egész irományod am) engem az irritált piszkosul mikor én 17 éves voltam egy haverom 18 és megkérdezte öcsém tőle (8 évesen) h mikor volt a 2. vh. Erre ő büszkén felelte h i.e ... vagy egy másik srác (miskolci vok és ő is az ezért ne lepődjetek meg de mégis):D megkérdeztük tőle poénbol hogy milyen medencébe vagyunk hol helyezkedünk el? erre ő hülyeék vagytok ennyit se tudtok? hát borsod medencében (nem poénból mondta!!!) szal tényleg elég idegesító, lehet kicsit off voltam de a kérdéshez hű maradtam:D 23/f
2010. szept. 18. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim válasza:
jah bocs természettel kapcsban bocsi akk az előző válaszért. full off voltam:D
2010. szept. 18. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
62%
bocs, de engem jobban idegesítenek az okoskodó és magukat nagyásznak hisző emberek
2010. szept. 18. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
75%

engem, meg az ilyen félművelt, de a világot felülről és nagyképüen szemlélő, majdénmegmondomafrankót mentalitású, magukat a többieknél okosabbnak képzelő zöldnácik idegesítenek...

ha egy kicsit visszavennél az arcodból, akkor lehet, hogy még barátaid is lennének.

2010. szept. 18. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:

hehe :)

látom, nem vagyok egyedül...

2010. szept. 18. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább szomorúnak tartom amit leírtál.

Idegesítőnek inkább az olyan embereket tartom, aki lenézi a másikat, mert okosabbnak, műveltebbnek tartja magát nála.

2010. szept. 19. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

Geológus vagyok, de én már feladtam a küzdelmet :) Nekem ott szakadt meg, amikor az egyik haverom (aki egyébként a saját szakmájában NAGYON jó), rámutatott a térképen Spanyolországra, hogy az Mexikó. Amikor aztán mutattam neki, hogy kicsit arrébb van, akkor azt mondta, azért keverte össze, mert alatta Afrika úgy hasonlít Dél-Amerikára.


Na ezóta én nem idegesítem magam ezeken. Mindenkinek megvan a saját területe, amihez ért, ezzel nincs is semmi baj, nem is kell elvárni, hogy mindenki értsen mindenkihez.


Ami mégis idegesít, ha valaki ennek ellenére olyanba szól bele, amihez nem ért. Kedvenceim például a klímaváltozásról beszélő közgazdászok és ügyvédek :D

2010. szept. 19. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Egyet kell értenem (bár kevésbé vulgáriasan) pár előttem szólóval. Tehát amit leírtál az tény. De mindezt olyan stílusban, mintha mindent tudnál, te nem volnál "városi aki éppen internetezik", holott azért a szövegből bőven kiérződik, hogy nemigen tudod miről beszélsz. Mert ez iszonyú mennyiségű tudást igényel, mondom ezt, mint biológus aki eddig 2 évtizednyi tanulás után kb azt tudja megmndani, hol kell keresni a könyvekben az információt. Megmondani milyen madár dalol/ornitológia, ismern iaz ehető növényeket/ növényrendszertan, gyógynövényismeret, állatokat/állatrendszetan, viselkedésük/etológia stb ezek brutális nagy területek, önálló tudományágak. Nem igazán kéne úgy beszélni róluk, mintha pár perc alatt elsajátítható tudás volna, miközben az embernek saját szakmájában is hely kell állnia.


A másik, hogy kit hibáztatsz ezért.?! Nem a játékosok felelősek a játékszabályokért, és napi nyolc óra munka, házimunka, gyereknevelés mellett az ember nem járhat naphosszat erdőt. Erre mondom én, hogy könnyű annak az őrségi öregnek, aki egész életében a réten dolgozott, városiként mutassa fel ugyanazt a tudást, ha tudja...


Harmadik része a dolgonak, hogy aki természettudománnyal foglalkozik, az hamar szembesül az emberek tudatlanságával ezen a téren. Egy ideig lelkesen küzd ellne, majd feladja. És alapvetően ez nem baj, engem azért tanítanak, hogy vezessem azokat, akik nem tudják, míg mások engem segítenek ki. Ez volna a társadalom lényege. Azt meg, hogy az emberk arrogénsak, egoisták stb. el kell fogadni. Ez van, ilyen a természetünk.

2010. szept. 19. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
64%

Szerencsére nem te vagy az egyetlen, aki kiakad ezen.

Ha valaki nem tud valamit, az egy dolog, megtanulhatja. A nagyobb baj az, hogy nem is akarja, hogy nagyok sok ember nem is igényli tudni, hogyan működik a természetes környezete, mi miért van úgy a világban, ahogy van.


Ha jobban belegondolsz, ez a "fejlődésünk" egyenes következménye. Amilyen mértékben távolodunk a természetes környezettől, "hála" a tudománynak, olyan mértékben válik fölöslegessé a természet ismerete. Ha csak a mesterséges világban élsz, nem szükséges tudni, mi van azon túl. A technika mindennel ellát, ki se kell mozdulnod. Sajnos, a tudomány elhitette velünk, hogy legyőzhetjük a természetet, bármilyen gondunk akad, a tudomány majd löki a megoldást.


Pedig nap mint nap látni, hallani, hogy pl. egy vulkán köhintett egyet, aztán megbénul a légi közlekedés. Kicsit megrázza magát a Föld, és ezrek halnak meg, felelőtlenül felépített épületek tömege dől össze. Kicsivel több égi áldás jön víz formájában, és lőn nagy sírás-rívás a "gonosz" természet miatt. Nézd meg, esik fél méter hó, és megbénul az ország. Szóval, legyőztük a természetet...


Fogadni mernék, sok gyerek még életében nem látott tehenet, disznót, kacsát, libát, tyúkot, így pl. fogalma sincs, honnan jön a tej, a vaj, a sajt, vagy a KFC csirkecombja, vagy a meki paradicsoma. És még sorolhatnám...

Lenézik a természetet, mert nem értik, és sajnos nem is akarják megérteni. Tisztelet a kivételnek.


Lehet, hogy csak nekem tünt fel, de az utóbbi időben mintha trendi lenne nem tudni, mintha a tájékozottság ciki lenne. Ez pedig már riasztó! Nem sokára ezen emberek kezében lesz az életünk, az ország vezetése. Szép jövőnek nézünk elébe.


Bocs, hogy nem kimondottan csak a flórával és a faunával kapcsolatos gondolataim támadtak, de e kettőn kívül még sok minden van körülöttünk, ami nélkül halálra volnánk ítélve.


A butaság nagyon sokba kerül, és halálos!


DeeDee

********

2010. szept. 19. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
83%

Teljesen egyetértek, sőt tovább megyek, büszkék rá, hogy nem olvasnak, hogy nem tudnak alap dolgokat, aki pedig kicsit tájékozottabb azt lenézik, sőt (saját tapasztalat) ki is közösítik maguk közül. Ha egy lány nem ijed meg egy póktól, vagy megfogy egy bármilyen rovart, már furcsán néznek rá és hülyének gondolják. Szerintem az ember egyik legfontosabb ismérve az esze kellene legyen, hogy művelt, és szereti a művészeteket, ez a sajátunk, ez tesz bennünket emberré.

Majd ha összeomlik a kapitalizmus, rájövünk milyen fontos is a természet szeretete és védelme.

2010. szept. 19. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!