Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy az írásos...

U. Xorter kérdése:

Lehetséges, hogy az írásos történelem óta legalább egy 1000 IQ-s embert kitermelt a civilizáció?

Figyelt kérdés
El tudjuk képzelni, hogy egy ilyen ember mire képes? Miben más, mint a többi?

2022. máj. 18. 23:47
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
40%

Szia!

Az ezres IQ akkor lehetséges, amikor ezrelékben(0/00) számolsz százalék(0/0) helyett. És az ezer IQ ilyenkor száz IQ-t jelent. Vagyis nincs semmi különbség, csupán a mérésed pontosságát javítod egy nagyságrenddel.

Ez azért van, mert nem szoktak nagy átfedést hagyni a demográfiai csoportok között. Ha te tényleg tízszer hatékonyabban el tudsz végezni egy feladatot 20 évesen, mint egy 90 éves, akkor lenne olyan hogy ezer íkú. Mint már mondtam, nem igazán hasonlítanak össze 20 éveseket már 50-60 évesekkel sem.

2022. máj. 19. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 LeonScottKennedy ***** válasza:

#10:


Nekem is mindig azt írják, hogy 95% felett vagyok, ezek szintén értelmetlen statisztikák. Bebaitelnek hogy költs egy kis pénzt az oldalon még több teszteléshez, legalábbis sok IQ mérős oldal ilyen ;). Szóval nem kell hinni az ilyen kiírásoknak. Ugyanaz, hogy gratulálok, nyertél egy iPhone-t. Mondjuk nekem nem ad ki ilyet amióta adblockerem van, de ugyanaz.

2022. máj. 19. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
#12 Szia! Az ingyenes IQ tesztek azért jobbak, merttöbben töltik ki őket. Minél többen töltenek ki IQ tesztet, annál pontosabb. Sajnos csak azok az emberek töltenek ki ilyet, akik valószínűleg tényleg buták, így a te értéked nyilván magasabbnak fog tűnni az övéknél. Egy okos embernek nem kell teszt. Nekem például 114 lett egy ingyenes IQ teszt elvégzése után, ami vagy azt jelenti hogy géniusz vagyok, vagy azt jelenti hogy főleg buta emberek töltötték ki előttem a tesztet, így az én értékem nagyobb. Őszintén nem tudom. Mivel kétséges volt hogy kitöltsem, biztos nem vagyok valami okos.
2022. máj. 19. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
44%
Nekem is 95% lett... öö.. vagy 95 az IQ-m? Má' nemtom... :(
2022. máj. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 2*Sü ***** válasza:
67%

@LeonScottKennedy #4 > Az IQ teszt egyetlen dolgot mér, hogy mennyire vagy jó az IQ teszt kitöltésében.


Igen, csakhogy az IQ-teszt kitöltéséhez kell rendelkezned valamiféle képességgel, így a teszt közvetett módon ennek a képességnek a meglétét, mértékét méri. Hogy ez a képesség mennyire túlértéklet vagy sem az más tészta, de az IQ-teszt valós, létező, és nem egy elhanyagolható jelentőségű képességet mér.


> Sőt, érdemes tesztelni, de ha egymás után kitöltesz több IQ tesztet, biztosíthatlak, hogy nem lesznek ugyanolyanok az eredmények


Ez amúgy óhatatlanul így van. Egy futó sem ugyanannyi idő alatt futja le a 100 métert, befolyásoló tényező, hogy ki mennyire fáradt, friss, mennyire hangolódott rá a tesztre vagy éppen mennyire kalandoznak máshol a gondolatai. Illetve az intelligenciának sok alkategóriája van, amelyek viszonylag jól korrelálnak egymással, de ez nem teljes korrelációt jelent. Az egyik tesztben mondjuk csak és kizárólag logikai jellegű feladatok vannak, a másikban térbeli, forgatásos feladatok is, vagy éppen a nyelvi intelligenciát érintő feladatok is. Így nyilván két különböző IQ-teszt eredménye egymással nem igazán vethető össze.


> talán még egy szórásnyira belül sem (én voltam 110-től 160-ig minden)


Egy szórásnyi különbség még könnyen elképzelhető. De 50 IQ pont különbség – 15-ös szórás esetén –

már aligha. Mondjuk egy 160-as eredményt adó teszt eleve gyanús. Mert a 160-as IQ azt jelenti, hogy kb. 31 ezer emberből 1 ember ér el a teszten ilyen, vagy ennél jobb eredményt. Ehhez legalább ötször, ha nem tízszer annyi emberrel kell kitöltetni a tesztet, és nem olyan egyszerű ez, hogy behívsz egyetemistákat, mert ennek a 150–300 ezer embernek, akivel sztenderdizálód a tesztet, reprezentálnia kell a teljes lakosságot kor, nem, végzettség, lakhely, társadalmi osztály és egy raklap más szempontból, hogy a tesztalanyok egy-egy szempont alapján azonos arányban legyenek képviselve, mint ahogy a társadalomban. Nem lehetetlen egy ilyen teszt megalkotása – vannak ilyenek –, csak költséges. Ha nem fizettél érte – vagy nem fizetett más, pl. a munkáltatód helyetted –, akkor aligha lett egy ilyen teszt tisztességesen sztenderdizálva. Az meg nyilván nem egy IQ-teszt – hiába írják rá –, aminél a pontszámhoz hasra ütéssel rendelnek hozzá IQ-t.


> Az IQ teszt intelligenciára való jelentősége az egyik legnagyobb tudományos tévhit.


Az IQ teszt tényleg egy általános intelligenciát mér. Az más kérdés, hogy egy-egy területen ennek mekkora jelentősége van. Van, ahol hangsúlyos ennek a képességnek a szintje. Lehet ott sem kizárólagosan meghatározó, de lehet fontos. Máshol meg nincs akkora jelentősége, mert sok egyéb más készség, tulajdonság sokkal fontosabb (pl. szociális képességek, alkalmazkodó képesség, empátia, szorgalom, jó kommunikációs készségek stb…). De ez egy másik kérdés, ez nem ennek a kérdésnek a tárgya.


~ ~ ~


#5 > Ugyanis adott idő alatt az adott számú kérdésnél többet nem tudsz megoldani.


Nem ez a lényeg. Minden teszt egy adott intervallumban képes mérni, adott pontossággal. A Magyarországon használt tesztben pl. – ha jól emlékszem – 36 kérdés van, és 40 perc áll rendelkezésre a kitöltésre. Nem azért 40 perc, mert számít a gyorsaság, sőt pont azért lett 40 percben meghatározva a teszt időtartama, mert azt tapasztalták, hogy 40 perc után már sokkal több kérdést nem tudnak a kitöltők jól megválaszolni, plusz 20 perc csak időhúzás lenne.


~ ~ ~


#7 > Látni kell, hogy az intelligencia is egy eshetőség az univerzumban, mert ha nincs meg a: […]


No igen, az intelligencia koránt sem az egyetlen meghatározó képessége az embernek. Még csak nem is általánosságban meghatározó, sőt bizonyos területeken még csak nem is a legfontosabb képesség.


> Amúgy nem csak annak lehet kimagasló intelligenciája, aki x idő alatt old meg egy adott feladatsort, hanem annak is, aki mondjuk x+15 perc alatt oldja meg az adott feladatot.


Az intelligencia mérésében nincs különösebb szerepe a sebességnek. Segédkeztem pár teszt lebonyolításában, de mikor elhangzik, hogy már csak öt perc, már csak két perc van hátra, nem látom kapkodni az embereket… Illetve általában aki jó eredményt ér el, az 10 perc alatt ledarálja a feladatok felét. Aki a 20-30 perc alatt a viszonylag egyszerűbb feladatokkal is nehezen birkózik meg, az a nehezebb feladatokra hiába kapna több időt, beletörne a bicskája. Nem az idő lenne kevés, hanem a kitartás, koncentráció, motiváció.


> Az intelligencia jóval összetettebb annál, mint amit ott mérnek (fluid, logika és mintázat felismerés)


Viszont a fluid intelligencia viszonylag jól korrelál az intelligencia különböző kategóriáival. Pont ezért mérik ezt.


> mégis a sok egoista elhiszi, hogy a mensa (szervezet) által közölt intelligencia hányadosnak ő maga a mintapéldánya.


Egoista emberek vannak magas és alacsony IQ-val is. Nem tudok róla, hogy lenne korreláció.


~ ~ ~


#11 > Az ezres IQ akkor lehetséges, amikor ezrelékben(0/00) számolsz százalék(0/0) helyett.


Az IQ gyerekkorban valóban hányados. Pl. ha egy öt éves gyerek egy *átlagos* hat éves gyerek mentális képességeivel rendelkezik, akkor az ő IQ-ja 6/5 = 1,2 → 120 (%?). Nem is igazán százalék ez, inkább százzal való szorzás, hogy kezelhetőbb, egész számot kapjunk. De felnőttkorban nem ezt jelenti az intelligencia, nyilván nem így mérik.


~ ~ ~


#13 > Az ingyenes IQ tesztek azért jobbak, merttöbben töltik ki őket. Minél többen töltenek ki IQ tesztet, annál pontosabb.


Nem. A teszt sztenderdizálásához a kitöltőknek a teljes népességet kell arányaiban reprezentálnia.


> Sajnos csak azok az emberek töltenek ki ilyet, akik valószínűleg tényleg buták, így a te értéked nyilván magasabbnak fog tűnni az övéknél. Egy okos embernek nem kell teszt.


Inkább fordítva. Ki fogja előbb lemérni, hogy hányszor talál be a kosárba? Az, aki el se lát a palánkig, vagy az, aki már azért kosárlabdázott már, és úgy érzi, van némi tehetsége hozz? Ki fogja előbb lemérni, hogy mennyi idő alatt fut le egy 10 km-es távot? Az, aki 120 kg, és már attól is fulladozik, ha fel kell menni a harmadik emeletre, vagy az, aki azért szokott sportolni, futni, és tudja, hogy van mit mérni? Az intelligenciával is ez a helyzet. Józsi bácsi, gyakorlott alkoholista nem fog IQ-tesztet írni, mert nem tudja mi az, meg nem is akarja tudni, meg az olyan tudálékosoknak való dolog. Általában az kíváncsibb az IQ-jára, aki azt sejti, hogy az átlagnál jobb ebben. Segédkeztem pár Mensa IQ-teszt lebonyolításában, ott is az a tapasztalat, hogy bár a népességnek 2%-a ér el mensás szintet, a tesztíróknak a fele-harmada eléri ezt a szintet.


Na és pont emiatt nem lehet önkéntesekkel – online tesztkitöltőkkel, vagy egyetemistákkal – sztenderdizálni egy IQ-tesztet, mert az erre való hajlandóság nem független az intelligenciától.


> Nekem például 114 lett egy ingyenes IQ teszt elvégzése után, ami vagy azt jelenti hogy géniusz vagyok


Amúgy ez azt jelenti, hogy jobb eredményt értél el, mint az emberek 82%-a. Ez korántsem jelenti azt, hogy géniusz vagy, különben 5–6 emberből egy géniusz lenne. De még a Mensa-szint sem egy hű de nagy valami, 50 emberből 1 megüti ezt a szintet. A felnőtt férfiak átlagos magassága Magyarországon 177 cm. A magasság szórása kb. 7 cm. Egy 114-es IQ kb. egy 184 cm-es magasságnak felel meg, ami azért még nem egy óriás. De még a Mensa-határt jelentő 130-as IQ is egy 191 cm-es magasságnak felel meg, ami azért nagy, de napjában látsz ilyen magas férfiakat is az utcán sétálni.

2022. máj. 20. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
58%
Az IQ-s kérdések alatt mindig megjelnnek a Mensa-tagok, és alaposan megtárgyalják a témát minden akalommal. Tényleg, a Wadmalaccal mi lett? Nincs itt, és mintha más kérdések alatt se nagyon látnám.
2022. máj. 20. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom megunta a meggyözhetetlen és érdektelen kérdések tömegét. Sajna egyre több van ilyen.
2022. máj. 20. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a nem-spam válaszokat!

Alapvetően deviációs IQ hányadosra gondoltam, amit felnőtteknél mérnek. De most eszembe jutott egy új kérdés:

Ha egy másfél éves gyerek egy 15 évesnek megfelelő képességekkel bír, akkor rá nyugodtan mondhatjuk, hogy 1000 IQ-s, nem?

Illetve ha egy 10 éves gyerek egy 1 évesnek feleltethető meg az 10 IQ pont, nem?

Amúgy azzal én is egyetértek, hogy a fluid intelligencia korrelál legjobban az összes többi képességgel - a Mensa is pont ezt méri.

2022. máj. 20. 11:44
 19/20 anonim ***** válasza:

Szia #15 !

Én úgy emlékszem életkorral szór az IQ teszt, és nem magassággal.

Ismersz jó inteligencia tesztet?

2022. máj. 20. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 LeonScottKennedy ***** válasza:
Hmm, lehet, hogy tévedtem, legalábbis a Mensa-s tesztel. Csak végignyomkodtam a teszteket és 95-ös eredményt kaptam, ami relatíve kicsi, a múltkori 128-hoz képest. Csak néhányra nyomtam rá helyesen, ami intuitívan jött, mert gondoltam, hogy úgyis bescammel és kiad valami 100+-os eredményt, érdekes. Mondjuk még a 95 is kicsit nagynak tűnik nekem, mert kb tényleg csak végignyomkodtam, 70%-át random. Szóval nem tudom, többünknek le kéne tesztelnie több range-ben, hogy kiderüljön, mennyire scam.
2022. máj. 20. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!