A szívfrekvenciát az elektromos impulzus vagy a pitvar-kamrai nyomás okozza?
A vitorlás billentyűk csak akkor nyílnak meg, ha a pitvarban nagyobb a nyomás, mint a kamrában, a zsebes billentyűk pedig akkor nyílnak meg, ha a kamrában lesz nagyobb a nyomás, mint az aortában.
Ha viszont nő a nyomás a pitvarban, akkor az inak és a szemölcsizomzat elernyednek, és beáramlik a vér a kamrába, ahol fokozatosan nő a nyomás, majd összehúzódik az izom.
Milyen funkciója van a szinuszcsomónak, ill. a pitvar-kamrai csomóknak, hogyan egészítik ki ezt az összehúzódást? Mert eddig ebből csak az világos, hogy a nyomáskülönbség miatt történik meg az összehúzódás.
Köszi a választ!
"Mert eddig ebből csak az világos, hogy a nyomáskülönbség miatt történik meg az összehúzódás."
Nem így van, de majd valaki részletesen kifejti.
Röviden: jól működő szívnél a szinuszcsomó ad egy elektromos impulzust, amit a közeli sejtek érzékelnek. Egyrészt összehúzódnak, másrészt szintén kibocsájtanak egy impulzust. És saját maguk egy időre érzéketlenné válnak a jellel szemben. Ilyen módon ez az impulzus "körbejár" a szívben. Ahol éppen tart, ott összehúzódást okoz a megfelelő pitvarokban és kamrákban.
Ha egy hiba miatt ez az impulzus folyam a pl. pitvaron belül ér körbe, önmagát újra meg újra elindítva, akkor jön létre a fibrilláció.
A színuszcsomó rendszeres időközönként ad egy elektromos impulzust. A szíven végigterjedő impulzust a nyomás nem befolyásolja. A vezérlés a nyomástól független.
"Igen, azt sejtettem, hogy nemcsak a nyomáskülönbség okoz összehúzódást,..."
A nyomáskülönbség nem okoz összehúzódást. Így működik a dolog: jön a szomszéd sejttől az impulzus. A szívizom összehúzódik. A kamra vagy pitvar térfogata csökkenni próbál. Megnő a nyomás. A vér kinyitja a megfelelő billentyút, áramlik a vér.
"Igen, azt sejtettem, hogy nemcsak a nyomáskülönbség okoz összehúzódást"
Egyáltalán nem a nyomáskülönbség váltja ki az összehúzódást (ahogy már krwkco leírta). A szinuszcsomó (és pitvar-kamrai csomó) által küldött impulzus váltja ki az összehúzódást, ami nyomásváltozást okoz (ami aztán a billenytűk nyílását / záródsát okozza).
"és beáramlik a vér a kamrába, ahol fokozatosan nő a nyomás, majd összehúzódik az izom."
Hát ez nem igaz. Valóban beáramlik a vér az elernyedt kamrába, de ez legfeljebb minimális nyomásnövekedést okoz. A nyomás érdemben akkor, és anak következtében kezd el növekedni, amikor elkezd összehúzódni a kamra izomzat.
#6
A szinucscsomó által küldött jel következtében összehúzódik a szívizomzat (a megfelelő szoorandban). Amikor az adott üreg izomzata összehúzódik, abban megnő a vér nyomása. Ha nagyobb lesz, mint a billentyű másik oldalán (a megfelelő irányban), akkor a billentyű kinyílik. Tehát a billentyűket közvetlenül valóban a nyomáskülönbség működteti. (Plusz a vitorlás billenytűk záródásánál besegítenek a szemölcsizmok, de azokat a szinuszcsomó által küldött elektromos jel aktiválja.)
" akkor elernyednek a billentyűk"
A billentyűk nem csinálnak olyat.
"ernyednek el az ínszalagok, azaz a billentyűk"
Az ínszalagok sem csinálnak olyat. (Eleve a szaknyelvben nincsenek "ínszalagok". Inak vannak és szalagok, ez két külön dolog. A szívben ínhúrok vannak.) Összehúzódni és elernyedni izmok tudnak.
És az ínhúr meg a billentyű nem ugyanaz.
*elernyedés helyett inkább kinyílnak.
“Tehát a billentyűket közvetlenül valóban a nyomáskülönbség működteti.”
Igen, erre gondoltam. Most már értem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!