Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nehéz atombombát építeni?

Miért nehéz atombombát építeni?

Figyelt kérdés

Olvasni néha hírekben, hogy ez az az feltételezhetően ország kísérletezik nukleáris fegyver előállításával stb.

Mivel az atombomba működési elve azért régóta ismert, nyilván a konkrét megvalósításának folyamata is, így az a kérdésem, hogy mi okozza, hogy egy ország mondjuk csak próbálkozni tud vele?

Melyik az a lépés, ami gátolja, hogy pikk-pakk legyen mondjuk Iránnak vagy akármelyik országnak atombombája?


2022. ápr. 24. 19:24
 1/9 A kérdező kommentje:
Na, az első mondat remekre sikeredett, mivel egy másik mondatot írtam át, na mindegy, értitek, mit is akarok :D
2022. ápr. 24. 19:25
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem egyzerü megfelelö minöségü és mennyiségü hasadóanyagot beszerezni
2022. ápr. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Iránnak nagyjából már semmi, a többi országnak: a megfelelő mennyíségű fegyverminőségű hasadóanyag. Általános esetben ez 90-95% feletti tisztaságú Urán-235, aminek az előállítása bonyolult és baromi költséges. fegyverenként néhány tíz kilóra van szükség ebből aminek költségvonzata simán kinullázná a magyar költségvetést :D
2022. ápr. 24. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Azért az időzítés sem mindegy, mit mikor mivel és hogyan robbantani a bombán belül, hogy az a két (vagy több) darabban lévő hasadóanyag pont a megfelelő pillanatban és pozícióban találkozzon középen.
2022. ápr. 24. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem, egyáltalán nem ismert a pontos gyártástechnológia.

Az, hogy esetleg találsz az elvekről egy wiki cikket, az még nem jelenti azt, hogy a gyakorlati megvalósítás minden csínját-bínját ismered. Azt azért elég jól titkolják azok, akik már kitalálták minden apró részletét...

2022. ápr. 24. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Én is így tudom, legalábbis régen láttam egy filmet, ami a Manhattan-tervről szólt, és abban többek között azon problémáztak, hogy a hagyományos robbanóanyagot hogyan helyezzék el a bombában ahhoz, hogy a nukleáris töltet valóban be is induljon, ne pedig csak szétszóródjon.
2022. ápr. 24. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Az az implóziós megoldás volt, amire a plutóniumbombához volt szükség. Már régesrég ismert, hogy az urán alapú bombáknál az "ágyúcső" megoldást alkalmazzák általánosan, mert egyszerűen és olcsón kivitelezhető valamint üzembiztos.


Nyilván van egy rakás speciális dolog, amit az elmúlt 70 évben kifejlesztettek a nukleáris fegyverekhez, hogy az üzembiztos legyen és túlélje a baleseteket és ne lehessen véletlenül élesíteni ( az amcsiknál mindegyikre volt példa, ezeket a sztorykat és a fejlesztéseket megtalálod a neten ), de ezek egy sima bombához nem feltétlenül szükségesek.

2022. ápr. 24. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
50%

Lehet hogy nem annyira nehéz, csak ezt hiresztelik, hogy ne is probákozzanak. A fidesz ujabb 2/3 -ota elgondolkodtam rajta, hogy tényleg olyan nehéz-e . :)))

Ugyanakkor ha olyan könnyű lenne, akkor már biztos lettek volna az elmult 80 évben, akik megprobálják. Elöször is uránt kéne szerezni, ami talán illegális. Valószinűleg a bányászatát sem engednék civileknek, még ha valaki találna is uránlelőhelyet. Ha volna pár tonna urán, az önmagában kevés. Mert csak a 235-ős urán izotop alkalmas robbantásra. Tehát a vegyes uránból ki kell válogatni a 235-öst, ami rendkivűl bonyolult drága, eljárás, és valószinűleg ez az a pont ami egy átlag ember számára megugorhatatlanul nehéz, és drága folyamat. (a gázzá alakított urániunak, oriási centrifugákba probálják az izotopjait súly alapján elkülöniteni, és kinyerni az U235-at)

A megoldás az lenne, hogy egyszerűbben olcsobban kéne U235-t előállítani, például valamilyen részecskegyorsítos megoldással, más anyagokból, amik olcson könnyen elérhetők. Aszem a plutoniumot is ilyen részecskegyorsítos eljárással készítik.

2022. ápr. 25. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az U235 gyártás drága és macerás.

A Pu gyártás jobb, de ott meg bonyolult a bomba implóziós kivitelezése.


Ráadásul ha csinálsz egy földalatti tesztet azt mindenki azonnal megtudja (ha korábban nem fedezik fel a centrifuga telepeidet, reaktoraidat, Pu feldolgozó üzemeidet.)


Így politikailag és katonailag is sérülékeny művelet a fejlesztés.

2022. ápr. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!