Van olyan élőlény amelyik gyorsabbnak vagy lassabbnak látja az idő múlását mint az ember?
Hááát... körkérdéssel kellene ezt megoldani. - Jó napot, moha/ tulipán/ cinege/ béka/ farkas koma/ medve úr! hogy látod te az idő múlását?
Az embernél van egy olyan jelenség: ha sok minden történik egy időtartamban, azt rövidnek érezzük alatta, utána meg hosszúnak. Ha "unalmas", nem történik semmi hosszúnak érezzük, de utána visszagondolva rövidnek. Gumi-idő.
A legegyszerűbb példa a kisgyerek és az öregek. A kisgyerek úgy érzi, hogy nagyon lassan telik, az öregek szerint meg repül az idő.
Másik példa, egy tengerparti nyaraláson rohan az idő, a fogorvosi váróban meg iszonyúan lassan telik.
Azok az élőlények, amik nem elég intelligensek az idő felfogására, nem értik a múlt-jelen-jövő fogalmát és folyamatosságát, azok számára sehogy sem telik. Azoknak csak a MOST létezik. A kísérletek arra mutatnak, hogy kevés élőlénynek van fogalma az időről.
Néhány, amelyeknek a kísérletek szerint van időfogalma: majom, elefánt, papagáj, holló, polip, delfin, de biztos van még néhány. Amelyik állatnak van ÉN-tudata, azok között lehet néhánynak valamilyen fogalma az időről is.
Attól, hogy agyilag nem fogják fel az időt, még rengeteg folyamat zajlik bennük, ami figyelmezteti őket bizonyos cselekvésekre. Például az emésztési folyamatok. Ezek a folyamatok különféle, többnyire a keletkező vegyi anyagok révén figyelmeztetik őket a teendőikre. Az agyuk nem érzékeli az idő múlását, egyéb történések hatására cselekszenek. Valamilyen belső óra kialakul az élőlényekben, amit az éjjel-nappal, az évszakok szinkronizálnak, de ez csak a legfejlettebb élőlényekben kezd tudatosulni.
A halaidat példának véve talán az éhség, az emésztőnedvek felszaporodása lehet az általad leírt viselkedésük mozgatója.
#7
Igen, erre én is gondoltam ,hogy az emésztésüknek több köze van. Ugyanakkor mégis a koplalónap utáni napon (merthogy heti legalább 1 napot koplalnak, de van mikor becsúszik +1 nap) is többnyire csak az említett etetés előtti időszakban viselkednek másképp, holott olyankor egész nap éhesek (vagy legalább is éhesebbek mint máskor napközben). S nem attól ,hogy elkezdem előkészíteni a kajájukat s felismernék a mozdulatokat mert egyébként azokat is egy idő után felismerik, tudnak tanulni. Az biztos ,hogy több dolog együttese ez. Mondjuk rendszerint lámpaoltás előtt egy órával etetek s gondolom ezzel is összekapcsolják a dolgokat. Megszokták ,hogy meddig van világos s ahhoz igazodnak. Viszont akkor ez is azt jelenti ,hogy –ha nem is tudatosan– valamilyen szinten “felfogják” az idő múlását, nem “csak jelen” van nekik. Félre ne értsd, nem azt mondom ,hogy ne lenne igazad, csak leírtam a tapasztalataimat.
S erre írtam ,hogy ha nem feltétlenül halaknál hanem a náluk bonyolultabb élőlényeknél is milyen lehet az idő felfogása/ megélése. Vagy a tudatosság, ami kapcsolódik is ehhez: mondjuk egy okosabb ragadozó hogyan él meg egy vadászatot. Persze ösztönök vezérlik meg ilyenek, de vajon az ő szemszögéből mi mennyire “tudatos”, mit fog fel az egészből. Vagy egy állatkerti emberszabású hogyan éli meg a vele történteket. Ez az egész szerintem egy nagyon érdekes téma s többek közt ezek miatt is szinte már elképedek mikor valaki képes olyat leírni ,hogy “az csak egy állat, nem fog fel semmit/ nincs öntudata” s mondja ezt kb bármire ami mozog s nem ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!