Ez megállja tudományosan a helyét?
Ma beírta valaki egy fb csoportba
"Gondoljunk el egy ágyon heverő nehéz tekegolyót, amely finoman belesüpped a gumimatracba. Gurítsunk el egy üveggolyót a matrac elgörbített felületén. A golyó egy görbült vonalon fog mozogni, a tekegolyó körül keringve. Egy newtoni gondolkodású személy, aki az üveggolyónak a tekegolyó körüli mozgását figyeli, azt mondaná, hogy egyféle erő az, amelyik a nagy tekegolyóból a kis üveggolyóra hatni igyekszik. Véleménye szerint a tekegolyó igyekszik pillanatról pillanatra magához rántani a kis golyót, és ez az erőhatás mozgatja a középpont felé a kis üveggolyót.
A relativista számára, aki az üveggolyó mozgását az ágyról, nagyon közelről szemléli, nyilvánvaló, hogy itt semmiféle erőről nincs szó. Csupán az ágy görbülete az, ami a kis golyót egy görbült vonalon történő mozgásra kényszeríti. Szerinte nincsen vonzás, csak nyomás, amelyet a görbült ágy fejt ki a kis golyóra. Cseréljük ki gondolatban a kis golyót a Földdel, a tekegolyót a Nappal és az ágyat az üres téridővel – és máris látjuk, hogyan mozog a Föld a Nap körül, de nem a gravitációs vonzás hatására, hanem mert a Nap meggörbíti a teret a Föld körül, ami így nyomást fejt ki és a Föld emiatt mozog a pályáján."
Hát az utolsó mondat biztos hogy nem állja meg a helyét.
" hanem mert a Nap meggörbíti a teret a Föld körül"
Nem a Föld körül, hanem maga (Nap) körül.
"ami így nyomást fejt ki és a Föld emiatt mozog a pályáján."
Nincs semmi "nyomás", csak a meggörbült térben az egyenes, az az ellipszis pálya.
#3
egy darabig, de egyre közelítenie kell a körhöz.
Ezek a besüppedős hasonlatok (youtubeon is van egy professzor így magyarázza a tömegvonzást) azért gagyik, mert van a Földnek egy tömegközéppontja, saját gravitációja, és ez húzza le a tekegolyót, és nyilván erre törekszik a kis üveggolyó is, igyekszik lefelé.
Szóval a téridőt ne azonosítsd az ágy besüppedt részével, a tekegolyót meg a nappal. Nem a Nap görbíti a teret hanem egy külső erő.
Rossz hasonlat.
Ezt analógiának nevezik. Az analógiákkal az a veszélyes, hogy aki nem érti a pontos összefüggést elemeiben, az rossz következtetésre juthat.
Jelen leírásban is nem az ágy görbülete fejt ki nyomást a golyóra, ugyan úgy a gravitációnak nevezett, Föld középpontja felé ható erö ad mozgást a golyónak, a gumi legfeljebb tereli útját egy nyugalmi helyzet felé.
Tehát a válasz az, hogy bizonyos értelemben a hasonlat megállhattja a helyét, de természetesen a valóságban egészen más történik.
Elsö körben a fizikai, matematikai alapokkal kell tisztában lenni, utána lehet komolyabb diskurzust folytatni a jelenségröl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!