Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Génmódosítással lehetne (vagy...

Génmódosítással lehetne (vagy a jövőben lehet-e majd) pozitív értelemben manipulálni az embrió intelligencia szintjét?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy két 90-es IQ-val rendelkező ember gyermeket vár. Nem tudom pontosan, ezen a szinten hogyan zajlik az öröklődés, de gondolom a gyerek hasonló IQ-t fog örökölni.


Tegyük fel azt is, hogy a terhesség rendkívül korai fázisban tart még. Van-e - vagy lesz-e - olyan módszer, amivel manipulálni lehet genetikai beavatkozással az embrió IQ-ját, hogy mire megszülessen, MENSA szintű legyen? Ami azt jelenti, hogy 90-ről, 130-ra kellene felhúzni az intelligenciáját.


2022. febr. 16. 13:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Pillanatnyilag annyit tudunk, hogy az intelligencia sokféle (több részképességből áll), ezeknek különböző arányban genetikailag meghatározottak (pl. a szociális intelligencia nagyobb mértékben tanulható, mint a nyers matematikai készségek), és ahol szerepelnek genetikai faktorok, azok is poligénesek (több különböző DNS-szakasz befolyásolja a végső eredményt). Még szigorúan egy génes öröklésmenetnél is nehéz és drága genetikailag módosítani egy élőlényt (lásd az SMA1-ben szenvedő kisfiú esetét, a Zolgensma egy vadonatúj fejlesztés). Jelenleg nem lehetséges genetikai manipulációval szuper okos gyerekeket létrehozni.
2022. febr. 16. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
71%

Lehetséges.

De a gyakorlatban még sokáig nem lesz ilyen.

Ja, és 1 sejtes korában egyszerűbb.

2022. febr. 16. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2022. febr. 16. 14:19
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a dolgok fejlődése nem olyan, hogy minden irányba fejlődnek. Például attól, hogy fel tudunk lőni 1-2 embert a Holdra, nem fejlődünk abba az irányba, hogy 1000 embert is fel tudjunk lőni egyszerre. Egy 1000 emberes űrkabint csinálni eszetlenül bonyolult volna, rengetegszer sokkal bonyolultabb, mint az 1-2 fős űrkabin.


Ugyanígy, sajnos a sokgénes, soksejtes, embrió korban végzett génmódosítás az minden irányban sokkal bonyolultabb, mint amit ma meg tudunk csinálni. Ma 1-2 gént tudunk módosítani, kis hatékonysággal, izolált sejteken.


Egyébként meg nincs is értelme. Ha intelligens gyereket akarunk, akkor sokkal több értelme van intelligens emberek ivarsejtjeit lombikozni. Ha az ember nem a saját génjeit adja tovább, akkor mégis mi értelme annak, hogy “enyém a gyerek”. Márpedig ha a saját génjeit meghegesztik menet közben, akkor azok nem is a saját génjei, innen kezdve olcsóbb és eredményesebb dolog lombikozni a megfelelő donoroktól.

2022. febr. 16. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!