Ha elvégeznénk gondolatkísérletként egy proton-antiproton annihilációt a megjegyzésben részletezett kétféle módon, lenne -e különbség a két kapott eredmény között (energiamennyiség, bétasugárzás)?
Ha elektronokat gyorsítasz, a tömegnövekedés miatt nem lesz belőle antiproton, csak az alló megfigyelő szemszögéből nagyobb lesz a tömege. Ha például azonos sebességgel mennénk vele, akkor semmi különbséget nem tapasztalnánk a tömegében, szóval nincs értelme sem annak hogy hirtelen antiprotonná váljon. Elektront gyorsítva egyszerűen egy nagy energiájú elektront kapunk.
A másik létrehozási módban sem vagyok biztos, hogy lehetséges, de ezt jobban meg kéne vizsgálnom, hogy így lehet-e antiprotont létrehozni.
Anti-protont nagy energiájú protonok és egy atommag ütköztetésével hoznak létre.
Na de ha lenne is két különböző módja anti-protonok létrehozásának, ha az ütköztetés minden paramétere azonos, akkor azonos eredményt is kapunk, hiszen minden azonos paraméterű (pl spin) anti-proton teljesen egyforma, függetlenül a létrehozás módjától.
Egyrészt az a tömegnövekedés az a relativisztikus tömegnövekedés, az invariáns tömege ettől változatlan marad. Másrészt ezt a fogalmat már inkább kifele vezetik hogy relativisztikus tömeg. Már Hraskó Péter se használta a relativitáselméletről szóló könyveibe. Bár matematikailag ekvivalens a kétfajta tárgyalásmód, de mégis inkább azt preferálják ahol nem szerepel ez mind fogalom, e nélkül is hiánytalanul tárgyalható a rel.elm, az atomfizika stb. Cserébe viszont egy okkal kevesebb az ilyen félreértésekre amatőrök részéről. Szóval nem lesz ott semmi fajta tömeg többlet a gyorsítás miatt.
Továbbá egy rendkívül rossz elnevezés ez az annihiláció, bár ez már így marad. Az anyagnak egy fajtája az antianyag, konrét anyag - antianyag fajták közül jobbára azt nevezzük anyagnak amit hamarabb felfedeztünk. Habár egyéb okok miatt amibe most nem megyek bele az antianyagból van kevesebb. A proton az anyag egy olyan fajtája amely építőkő részecskékből áll, a foton azaz anyag olyan fajtája amely kölcsönhatást közvetítő részecske. Ha az anyagot és annak megfelelő antianyagot ütköztetünk, máshogy mondva két fajta anyagot ütköztettünk mely anyagok valamilyen értelemben egymás ellentettjei akkor ezen anyagok az anyag egy másik fajtájává alakul át, fotonoká.
Protonok ütközésével lehet antiprotont létrehozni, ha elég nagy hozzá az ütköztetés energiája E=m*c^2 (energia = tömeg szer fényebesség a négyzeten) képlet szerint 2E energia kell hozzá, mert csak önmagában nem, hanem csak párban kelthető proton-antiproton pár ként, szóval mindenképpen lesz egy új proton is az új antiproton mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!