Mekkora a minimális méret ahonnan már lékkör lehet egy bolygón? Mitől függ még?
hát a földszerű légkör feltétele leginkább a mágneses tér, mert egyébként elfújja a napszél
metánból vízgőzből pedig egy üstökösnek is lehet "légköre"
Vagy, hogy az eredeti kérdésre válaszoljak:
- a hőmérséklet legyen fagypont alatti
- legyen szabad vízfelület
- és legyen értelmes élet, aki a jégen is szeret horgászni és tud léket vágni. :-)
Tudom, szemét vagyok. Bocs.
1-es adta meg az igazi választ.
Egy a földinél valamivel nagyobb bolygón szuper föld de nem óriás mondjuk 1,5 vagy két föld tömeg a magas gravitáció meg emeli a légköri nyomást ami melegedéshez vezet már ha jól mondom xD na de ha a lakhatósági zóna külső határán helyezkedik el mondjuk a mars helyén úgy ellensúlyozná e a nap kisebb hatása a hőmérséklet emelkedést? Gyakorolna e ez valamilyen hatást a légnyomásra tehát csökkenne e valamennyit? Azért is érdekes ez a kérdés mert a vénusz is egy föld méretű bolygó de mivel a lakhatósági zóna belső küszöbén fekszik így ott a magasabb hőmérséklet óriási nyomást eredményezett! A Merkúrnak meg gondolom azért nincs lékköre mert az túl kicsi ehhez meg az már túl közel van a naphoz!
Szal lényegében ara vagyok kíváncsi hogy egy bolygó mérete hogyan befolyásolja az optimális lakhatósági zóna távolságát a napjától amennyiben ugyan olyan napja van mint a mienk?
Egy szuper földnek is lehet e olyan optimális zónája amin földihez hasonló körülmények vannak? Mik ennek a határai amíg még nagyjából arányosítható a földi körülményekhez?
a Merkúrnak nagyon gyenge a mágneses tere, a napszél elsodorja a légkörét
és persze meleg is van, de alapvetően ez csak a földi életre igaz, az élethez folyékony víz kell meg olyan állapotok, ahol a szerves (szén alapú) élet jól érzi magát
a földnek sem volt mindig a mai állapotoknak megfelelő élhető légköre, nem is a felszínen alakult ki az élet
A bolygó mérete nem függ össze azzal, hogy a lakhatósági zónában van, vagy nem.
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Hogy egy bolygó, vagy hold megtartja-e a légkörét, sok mindentől függ. Úgy tudom van egy szabály, vagy képlet erre. A lényege, hogyan aránylik a légkör gázmolekuláinak átlagos sebessége az adott égitestre érvényes szökési sebességhez.
Ha a gázmolekulák átlagos sebessége megközelíti a szökési sebességet a légkör néhány ezer év alatt elszökik.
A Szaturnusz Titán nevű holdjának van légköre, bár a szökési sebesség viszonylag kicsi, a hidegben a gázmolekulák nem száguldoznak gyorsan.
Mire alapozod ezt az állítást:
"Hanem csak hogy ha a föld 2szer akkora volna ugyan ezen a helyen hamarabb fel melegedne és jutna a vénusz sorsára!"
Arra, hogy kétszer akkora felületen kétszer akkora energiát kap?
Én viszont azt állítom, hogy a hőmérséklete közel azonos lenne, mert bár több energiát nyel el, de azt nagyobb felületen sugározza ki.
/ Föltéve, hogy a szuper-Föld abeldója, és a légkör összetétele is azonos.
/
A kétszeres távolság se stimmel. Ha azt akarod, hogy egy égitestet fele akkora megvilágítás érjen, az eredeti távolság négyzetgyök(2) -szeresére ( 1,414...) kell elmozdítani.
A jó hír, hogy érdekel ez a téma.
A rossz hír, hogy keményebben kell matematikát, fizikát, és helyesírást tanulnod.
/ A helyesírást azért mert senki sem fog komolyan venni, ha az égitestek nevét kisbetűvel írod. Bármilyen jó ötlettel, vagy érdekes problémával jössz elő. /
Nekem ez csak a fantáziák szintjén mozgat meg de igyekszem minél élethűbben el képzelni! Így aztán nem bánom ha matematikailag is el igazítanak!
Am az állítást ara alapozom hogy a szuper földeknek a lékköre sűrűbb így hát forróbb is vagy jobban érintett a globális felmelegedés terén mint a föld! Ezért gondolom hogy ebben a közelségben hasonló sorsra jutna mint a vénusz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!