Miért nincsen ragadozó kérődző emlős?
#11
Persze. Celluláz enzim. Ezt termelik a korábban említett bélbaktériumok. Mondjuk ha csak úgy lenyelnéd a fűvel vagy levelekkel együtt, nem hiszem, hogy segítene, mert nem igazán alkalmasak a körülmények (például a gyomor rögtön emészti a fehérjéket). Plusz mint említettem, a cellulz lebontása elég macerás. Baktériumokkal is (azok nélkül az emlősöknek nem is menne). Ha megnézed egy ló ürülékét, rögtön láthatod, hogy egy nem kérődző állat milyen hatékonysággal emészti a füvet.
#9
Jogos, kimaradt.
#10
Alapos válasz, pár kiegészítést hadd tegyek.
1. A nyulaknak azért megvan a saját (bár kevéssé gustusos) "kérődzés" változatuk, amivel kiküszöbölik az általad említett veszteséget.
"Rabbits are herbivores that feed by grazing on grass and other leafy plants. In consequence, their diet contains large amounts of cellulose, which is hard to digest. Rabbits solve this problem via a form of hindgut fermentation. They pass two distinct types of feces: hard droppings and soft black viscous pellets, the latter of which are known as caecotrophs or "night droppings" [32] and are immediately eaten (a behaviour known as coprophagy). Rabbits reingest their own droppings (rather than chewing the cud as do cows and numerous other herbivores) to digest their food further and extract sufficient nutrients."
Magyar nyelvű leírásnak csak ilyet találtam hirtelen, nem egy kifejezetten természettudományos honlap, de ez a leírás nekem korrektnek tűnik:
2. "Röviden, a bendőben élő mikroorganizmusok lebontják a cellulózt, az abból származó anyagok felszívódhatnak, míg a bacik nitrogén-tartalmú anyagokat vesznek fel."
Ez könnyen lehet, hogy így van, de nekem kicsit furának hangzik, hogy a baktériumok egyáltalán ne hasznosítanák a cukrot. Mindenesetre tény, hogy a szénforrás csak kis részét veszik fel (szemben az általad említett nitrogénnel).
"As bacteria conduct fermentation in the rumen, they consume about 10% of the carbon, 60% of the phosphorus, and 80% of the nitrogen that the ruminant ingests."
Ugyanakkor ezek a tápnyagok nem vesznek el az állat számára, hiszen a tápcsatorna távolabbi részébe (oltógyomor, belek) kerülő baktériumok megemésztődnek, így az állat visszanyeri a tápanyagokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!