Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vajon a devolúció vagy a...

U. Xorter kérdése:

Vajon a devolúció vagy a "provolúció" lenne eredményesebb?

Figyelt kérdés

Mindkettő az evolúció irányításáról szól génsebészeti vagy egyéb beavatkozások által, csak devolúció esetén a bioszféra egy korábbi állapotába lép vissza bizonyos Homo fajok kivonásával, a provolúció esetén pedig többnyire a Homo Sapiens génállományát felhasználva megkonstruálunk egy fejlettebb fajt, és a Sapiens kivonása opcionális.

Általában a biodiverzitást és a klímavédelmet tartjuk szem előtt, amikor ezen lehetőségeket fontolgatjuk.



2021. dec. 30. 21:06
A kérdező szavazást indított:
Provolúció - alkossuk meg a poszt-humánt, és váltsuk le a Homo Sapienst!
Provolúció - alkossuk meg a poszt-humánt, de a Homo fajok megtartásával!
Devolúció - vonjuk ki a bioszférából a Homo fajokat!
Jobb az evolúcióba bele nem avatkozni!
6 szavazat
 1/9 sadam87 ***** válasza:
100%
Azt ugye tudod, hogy nem létező fogalmakat használsz, a leírásod meg értelmetlen? (Egyébként jelenleg csak egy Homo faj él a világon...)
2021. dec. 30. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Devolúció: [link]

Ennek analógiája a provolúció. Elmagyarázzam másképp?

2021. dec. 30. 21:31
 3/9 A kérdező kommentje:

Ha beírod a keresőbe, hogy irányított evolúció vagy az angol megfelelőjét, akkor az első találatok közt találsz ilyeneket: [link]

Ugyan ez fehérje szintű evolúció, de nem nehéz elképzelni az állati populációk szintjén sem.

(Igazad van, egyelőre egy Homo faj él a világon, de ez remélhetőleg változik.)

@sadam87, esetleg kívánsz a kérdésre érdemben is reagálni?

2021. dec. 30. 22:27
 4/9 anonim ***** válasza:

Ez csak elméleti szinten lehet érdekes, de véleményem szerint sosem fogunk ilyen szinten beavatkozni. A többség ellene van, és nagyobb része a gének manipulációjának illegális kategória.


"Három év börtönre ítélték Kínában azt a kutatót, aki „génszerkesztett” ikreket hozott létre, hogy HIV-rezisztenssé tegye őket. He Csiankuj CRISPR-Cas9 génszerkesztési technológiával változtatta meg két ikerlány – Lulu és Nana – génjeit. A bejelentés nagy vihart kavart, és világszerte vitákat váltott ki a génszerkesztés etikai problémáiról.

A Xinhua kínai állami hírügynökség szerint a sencseni bíróság a letöltendő börtönbüntetés mellett 3 millió jüanra (mintegy 430 ezer dollárra) is büntette a kutatót illegális orvosi beavatkozás miatt. Kutatócsoportjának további két tagjára enyhébb büntetéseket és bírságot szabtak ki.

2021. dec. 31. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

Idézet a linkből:

"Tudományos szempontból a devolúció nem létezik."


#3

Ha az irányított evolúció a kérdés, akkor miért nem azt a kifejezést haszálod? (Mondjuk ahogy te is írod, ez nem élőlényekre vonatkozik, hanem fehérjékre.)

"(Igazad van, egyelőre egy Homo faj él a világon, de ez remélhetőleg változik.)"

??????

"@sadam87, esetleg kívánsz a kérdésre érdemben is reagálni?"

Szerintem az elég érdemi reakció, hogy jelzem, a kérdés értelmetlen. Válaszolni így nyilván nem tudok rá.

2021. dec. 31. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

További idézet a wikiről:

"Relatív egyszerűsödés sok helyen megfigyelhető az élővilágban, mint például az emberi lábujjak elcsökevényesedése, vagy a farok eltűnése, de ezek a változások kizárólag a környezethez való alkalmazkodást szolgálják, irányuk, céljuk nincs."


Másképp fogalmazva, az evolúció nem tud visszafelé haladni, ugyanis az kb. nem más, mint a környezethez, az élettérhez való alkalmazkodás. Ha a környezet egy korábbi állapotra áll vissza, vagy egy korábbi jellemző hasznos az új környezetben, az is előrelépésnek tekinthető, már amennyire irányultságról beszélhetünk. Minden változás, ami a nagyobb túlélési esélyt szolgálja, evolválódásnak tekinthető. És igen, a kihalások is részei az evolúciónak.


"biodiverzitást és a klímavédelmet tartjuk szem előtt"

Ha arra irányul a kérdés, hogy milyen módon tudjuk megőrizni a jelenlegi civilizált életterünket, akkor a legjobb megoldás, ha megpróbáljuk minél kevésbé megváltoztatni a bioszférát. Egy újfajta mesterséges élővilág kialakítása finoman szólva aggályos és kockázatos, jóval több kárt okozhat nekünk, mint hasznot.

2021. dec. 31. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Hogy picit értelmesebb legyen a kérdés, akkor az evolúció előrehaladottságát vizsgáljuk egy adott populáció átlagos intelligenciájától. Már az IQ mérése is problémás, főleg primitívebb fajoknál, de tegyük fel, hogy lehetséges és számszerűsíthető. Ekkor a Homo Sapiens nagyon korai elődei primitívebbek voltak, kevésbé korai elődei pedig nagyobb koponyatérfogattal rendelkeztek, így feltehetően fejlettebbek voltak. A kérdés az, hogy a következő evolúciós állomás (ami vagy egy Homo faj vagy egy másik faj továbbfejlesztése) az intelligencia szempontjából primitívebb vagy fejlettebb legyen-e: devolúció vs provolúció.

Természetesen más paraméter is kiválasztható, mint a koponyatérfogat, a vemhességi idő vagy pl. a napi alvás/ébrenlét arány. De szerintem az intelligencia egy olyan dolog, ami ezen a ponton veszélyezteti a bioszférát.

2021. dec. 31. 17:41
 8/9 anonim ***** válasza:
Mégis hogyan képzeled "leváltani" egy olyan fajt, amiből jelenleg 8 milliárd van, és akkor is sírunk, ha 100 maghal egy balesetben?
2021. dec. 31. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Értem, szóval azzal védjük a természetet, hogy előember szintre hülyítjük magunkat, és már azt se értsük, mi az a biodiverzitás vagy klímavédelem. És erről meg is kellene győzni ~8 milliárd embert. Kíváncsi leszek, melyik kormányzat lesz az első, aki az embereken elkezdi a kezelést. Ha ebben logikát látsz, akkor már meg is tetted az első lépést. Ennyit a regresszióról, az intelligencia fejlődés/fejlesztés inkább esélyes, de annak sem az lesz a célja, hogy megvédjük a környezetet, hanem hogy egy nemzet (vagy valamilyen csoport) nagyobb esélyekkel és jobb feltételekkel maradjon fenn a többihez képest.


Nyers eredményességről pedig kár beszélni, amíg semmit nem tudunk a valós technológiáról.

2021. dec. 31. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!