Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Villámcsapás energiájának...

SIDLER22 kérdése:

Villámcsapás energiájának eltárolása másképp?

Figyelt kérdés

Nagyon sokszor lehet hallani, hogy egy egy ember kitalálja, hogy mi lenne ha elfognánk a villámcsapást és eltárolnánk akksiba. Ezt ugye tudjuk, hogy lehetetlen. Hirtelen nagy energiáról beszélünk. Több millió voltról. Nincs is nagyon eszközünk, hogy ezt felfogjuk pláne, hogy még el is tároljuk...


De mi van abban az esetben ha igazából nem is a villám csapást akarjuk elfogni hanem jó magasra felemelünk (vagy felröptetünk vagy akármi...) egy rácsos/antenna szerű nagy fémet. Ez a felhők és a föld között keletkezett elektron különbséget összefogja és egy irányított helyre a keletkező töltést elvezetjük és így már el is tudnánk tárolni. Tehát nem várnánk meg míg annyira felhalmozódik az elektronkülönbség, hogy villámcsapás legyen hanem a folyamatosan keletkező feszültséget már le is vezetjük használatra vagy tárolásra. Így ugye nem is történne villámcsapás.


Gondolom nem kivitelezhető mert már rég megcsinálták volna. Mi lehet ennek a hátránya? Nem ér annyit, hogy egy-egy viharhoz vigyünk vagy építsünk egy ilyet? A méretekkel meg szerintem nem lenne probléma. A Duga radar után én már nem lepődnék meg semmin.



2021. dec. 10. 17:22
1 2
 1/12 crudy ***** válasza:
100%

Nem kéne megkeresni a nagy vihart, elég lenne egy olyan térség ahol gyakorta van. A szélerőművet se viszik a szélhez.


A gond a tárolással van. Minden mostani energiatermelési módszerben az a jó, hogy jól szabályozható. Ha kevesebb kell, kevesebbet termelünk, ha több kell, többet. Ez azért van mert borzasztó rossz hatásfokkal tudunk elektromosságot tárolni.


A villám is jó lenne, ha el tudnánk tárolni, de nem tudjuk.

2021. dec. 10. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de egy vihar esetén a környező lakosságnak az áramigénye ezáltal lecsökkenne. Kevesebb áramot kéne szolgáltatni nekik az erőművekből egy időre.
2021. dec. 10. 17:38
 3/12 crudy ***** válasza:
100%

Ebben igazad van, viszont akkor megfordúlna az igény. Most az van, hogy ha kell áram, akkor kapsz. Este jellemzően többet fogyaszt a lakosság, többet termelnek.


Ha az időjárásra bíznánk akkor vihar esetén hirtelen megugrana az áramleadás de nem szabályozható mértékben. Hirtelen ott lenne egy valag energia amit fel kell használni.


Ez a mennyiség függne a vihar métetétől, az időjárási tényezőktől és ezt nem tudnánk kiegészíteni a hozzátermeléssel mert ennyire gyorsan nem szabályozható a termelés.

2021. dec. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Villámmal nem lehet vizet gőzzé alakítani ?
2021. dec. 10. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A baj az, hogy a millió volt meg a mikroszekundum prefixumai pont kiütik egymást. Így, ami marad, az a villámcsapás energiája, mely természetesen az adott villám erősségétől (ami kb hússzoros átfogás lehet) azért függ, körülbelül annyi, hogy egy 5 cm átmérőjű, 0,5 mm vastag rézlemezt éget át. Hát ennyi energiával aztán sokra lehetne menni.
2021. dec. 10. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 krwkco ***** válasza:
100%

"De mi van abban az esetben ha igazából nem is a villámcsapást akarjuk elfogni hanem jó magasra felemelünk (vagy felröptetünk vagy akármi...) egy rácsos/antenna szerű nagy fémet. Ez a felhők és a föld között keletkezett elektron különbséget összefogja és egy irányított helyre a keletkező töltést elvezetjük..."

Jó ötlet, de van vele egy kis baj. A töltéssel rendelkező apró vízcseppek egy rossz vezető gázközegben vannak szétszórva. Ha sok energiát akarunk, akkor nagyon sok cseppet kell jó vezetővel összekötni a földdel. Ez vezetékekkel nem nagyon megy.

Viszont amikor ez megvalósul (a villám okozta ionizáció formájában), akkor túl rövid idő alatt megkapjuk az energiát.

2021. dec. 10. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Most már értem köszi. Meg azt is olvastam, hogy egy villámcsapás energiája kb 3 kilówatt. Egy 2-3 órás vihar meg akkor kb 100-200 kilówattot termelhet? Ezért a mennyiségért nem érdemes foglalkozni az egésszel.

Viszont az áram leadást még mindig nem értem. Ha jön egy esőzés és sok áram termelődik belőle akkor az eredeti áram ellátást le kell szabályozni. Nem hiszem, hogy egy kisebb városba áramot vezető transzformátor házból ezt ne lehetne megoldani. Ha meg hirtelen jön a nagy áram (még ahhoz képest is, hogy fokozatosan vonjuk ki belőle) akkor is azért minimálisan, nagyobb kondenzátorokban el lehetne tárolni szerintem. Tehát egy kiegyenlítést lehetne csinálni.

2021. dec. 10. 19:43
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Az egész Föld felszínét tekintve normális időben 1800 A folyik fentről lefelé, ennek hiába folyna a százszorosa zivatarban, mennyi egy valami jóindulattal elképzelt felfogó berendezés területe az egész Föld felszínéhez képest, mondjuk egy focipályáé?
2021. dec. 10. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Igen, pont ez a gond.

Nem kell vihar, normál időben is van feszültség.

De a kivehető áram hihetetlenül kicsi.

2021. dec. 11. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Egy villámcsapásban nagyjából 9-10 ezer forintnyi áram van, ha mindet ki tudnánk nyerni belőle.


Most képzelj el egy olyan erőművet, amit megépítenek, és csak akkor termel áramot ha épp vihar van, és akkor is csak mondjuk pár százezer forintnyit.


Ami lehet, hogy átlagemberként, párszezres fizetés mellett soknak tűnik, de ipari szempontból nagyon kevés, ahhoz képest, amennyibe kerülne megépíteni egy ilyet, és amennyire kiszámíthatatlan, hogy hol fog villámlani.


(Mert például a napfényt elég jól meg lehet jósolni: minden nap süt. De hogy hol fog villámlani az elkövetkező években, azaz hova érdemes letenni egy villámcsapoló erőműtelepet, azt senki se tudja megmondani.)

2021. dec. 11. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!