Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a csillagás...

A nagy Levin kérdése:

Miért van az, hogy a csillagászati magnitudó skálán a negatív tartomany jelöli a fényesebbnek, a pozitív a halványabbnak látszó égitesteket?

Figyelt kérdés

A Nap látszólagos fényessége -26,8 magnitudó, a szabad szemmel látható leghalványabb égitestek fényessége pedig +6 magnitudó körül mozog.

Értem, hogy a Hipparkhosz féle kategorizálás az alapja, de nem lett volna célszerűbb egy pozitív/fényesebb- negatív/halványabb skála bevezetése?



2021. dec. 10. 01:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A skála a kialakulásakor nem volt lehetőség fényességmérésre.

Voltak elsőrendű csillagok, ezek voltak a legfeltűnőbb, fényes átlagcsillagok. Meg voltak az alacsonyabb rendűek, 6-tal jelölve a még észrevehető leghalványabbat.

Aztán volt a néhány igen fényes, ezek 1-nél kisebb számot kaptak.

A Nap mai értelmezés szerinti fényessége már mérések alapján értelmezhető, tulajdonképpen kapóra jött a véletlen, hogy a régi tapasztalati skálára egész jól ráhúzható volt a 100^-5 modern szabály.

2021. dec. 10. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy 1-es válaszoló írta, ez olyan, mint a rangsor egy versenyen. Minél kisebb a sorszámod, annál előrébb vagy az eredménytáblán.
2021. dec. 10. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

olyan értelemben jogos, hogy többnyire az intenzívebben érzékelhető jelenségekre használunk nagyobb mérőszámot, a kevésbé intenzívre pedig kisebb mérőszámot

a csillagok fényessége esetén viszont azért nem lett volna célszerű, mert a skálának pont az "intenzív" végpontja az, ami nagyjából fix (a legfényesebb látszó csillagok fényessége).

gondolj bele, kijelöljük, hogy legyen a Szíriusz 0 magnitúdó. hogy nézne ki az, hogy az összes többi állócsillag fényessége negatív?

vagy kijelöljük, hogy legyen a Szíriusz mondjuk 10 magnitúdós, az összes többi csillagnak pedig ennél kisebb. ebben az esetben viszont mit fejez ki a nulla? az elég zavaró, ha a nulla semmiféle jelentéssel nem bír, lásd mennyivel célszerűbb a Celsius-féle vagy a Kelvin-féle hőmérsékleti skála, mint Fahreinheit-féle.

esetleg egy nagyon halvány fixpontot lehetett volna nullának választani, de az is elég furcsa lenne (na meg különböző korok technológiája mellett más és más számított nagyon halványnak)

2021. dec. 10. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. dec. 10. 13:03
 5/5 anonim ***** válasza:
2021. dec. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!