Miért nem lesz konzervdoboz egy tárgyból az óceán
mélyén?
Figyelt kérdés
Vegyük példának a Titanic-ot. Nagyjából 4000m mélyen fekszik az Atlanti-Óceán fenekén, mégis mérete a felszínhez képest nem változott. Pedig az ott uralkodó nyomás kb 400 bar. Hogy nem roppantotta össze a felette uralkodó nyomás. Másik kérdés, amely elég morbid: de, ha egy ember ilyen mélyen a tenger fenekén lenne kiengedve, mondjuk egy tengerealattjáróból az miszlikre szakadna? Lehet ostoba kérdések, mégis szeretném megérteni.
2021. dec. 9. 20:28
1/8 anonim válasza:
a) Ha a Titanic belseje hermetikusan le lett volna zárva, mint egy tengeralattjárónak, akkor összeroppantotta volna. Így viszont belül is ugyanolyan nyomás van, mint kívül. A konyhaasztalon álló nyitott PET palackot is azért nem nyomja össze az 1 atmoszféra légnyomás, mert benne is ugyanannyi a nyomás. Ha vákuum lenne benne, akkor kicsire összenyomódna.
b) 4000 méter mélyen egy embert összepréselne a víznyomás, pillanatok alatt végezne vele.
2021. dec. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
Ha kiegyenlitödik a belső és a külső nyomás akkor nem történik semmi. Ahogy egy lufival se történik semmi ha nincs bekőtve a szája. Ha a nyomás lassan, vagy egyáltalán nem tud kiegyenlitődni akkor a nyomás külöbséggel arányos erő lép fől.
2021. dec. 9. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
Vegyünk egy üreges gömböt, aminek a belsejében 1 bar nyomás van. Lesüllyeszted az óceán mélyére. Belül 1 bar lesz, kívül 400 bar, így összeroppan.
Vegyünk egy nyitott alakzatot, mondjuk egy lyukas gömböt. Lesüllyeszted az óceán aljára. Kívül 400 bar lesz. Mennyi lesz belül? Ugyanúgy 400 bar. Tehát mi történik vele? Semmi.
Pl. a Titanic maradványaira minden irányból ugyanaz az erő hat, így nem történik vele semmi.
Ha kiengednének téged egy tengeralattjáróból, akkor a tüdődben, ereidben, stb. 1 bar körülötti nyomás lenne, körülötted viszont 400 bar, így azonnal összenyomna téged a nyomás.
2021. dec. 9. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 A kérdező kommentje:
Ja tényleg!.... Ez az amiről teljesen megfeledezkeztem, pedig régen magyarázta már a fizika tanár. Tehát mivel szépen feltöltődött vízzel a Titanic, így valóban nem történhet semmi, mert teljes nyomáskiegyenlítődés van. Köszönöm a sok választ!
2021. dec. 9. 20:59
5/8 A kérdező kommentje:
Ha jól emlékszem volt egy dokumentumfilm, ami egy tengeralattjáróról szólt. Lehet az I52-ről? Találat érte merülés közben és mikor elért egy mélységet mondta a narrátor, hogy bummmm, nem bírta a nyomást... Logikus magyarázat.
2021. dec. 9. 21:02
6/8 anonim válasza:
Például vannak mélytengeri robot-tengeralattjárók vagy mini kamerák. Egyik megoldás, hogy jó erős anyagból csinálják, ami ellenáll a nyomásnak, a másik (amit alkalmaznak is), hogy nem kizárják a hatalmas nyomást, hanem beengedik minden kis résbe, így nem tudja összeroppantani a víznyomás. (Annyi trükkel, hogy nem a tengervizet engedik be, hanem kitöltik pl. olajjal, és csak valami puha anyaggal vonják be a nyílásokat, hogy ne folyjon szét az olaj.)
2021. dec. 9. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 EagleHUN válasza:
"hanem beengedik minden kis résbe"
Hát azért az elektronikánál pl az elektrolitkondiknál vagy a világításának megoldásánál azért megnézném ezt hogy oldja meg.
Fogalmazzunk inkább úgy hogy vannak részek ahova inkább beengedik.
Meg van egy kicsi ám nagyon megerősített ahonnan meg kizárják.
2021. dec. 9. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
Ha az emberen is biztosítod a nyomáskiegyenlítődést (koponyalékelés, stb.) végül is az is egyben maradna...
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!