Ha kiderülne, hogy az idő minden pillanatban elágazik, akkor a téridő milyen számosságú objektum lenne?
"Ha kiderülne, hogy az idő minden pillanatban elágazik"
Itt arra gondolsz hogy ha dönthetek hogy balra és jobbra megyek-e akkor el ágazik kétfelé és az egyikben így a másikban meg úgy döntöttem?
Mert ebben az esetben szinte végtelen sok elágazás jönne létre minden pillanatba. Kapásból rengeteg ember van és azok döntéseinek az össze kombinációja is létre jönne és ez csak egy pillanat. Az itt létrejött összes új ágból létre jönne megint iszonyatosan sok és így tovább és így tovább.
Tudtommal az ősrobbanás előtt nem létezett idő. Mivel van kezdete ezért lehet hogy lesz vége is így pedig véges számú elágazás tudd létrejönni. Az elágazások számát pedig akkor az emberek száma és azok döntései határoznák meg. (bár kérdéses hogy akkor az első elágazást melyik ember hozta létre, az állatok is hoznak létre új elágazást? Milyen fejlettnek kell lenni-e egy lénynek hogy új elágazást hozzon létre?)
Azonban mitől olyan különleges az ember hogy elágazásokat hozzon létre a döntéseivel? Az embert is csak a fizikai törvények irányítják mint minden mást így a döntéseinket is. Ennél fogva az ember döntése nem különbözik bármilyen más fizikai folyamattól csak annyiban hogy összetettebb. Tehát ha a döntéseink miatt új elágazások jönnek létre akkor nem kéne hogy minden más folyamat miatt is új elágazás jöjjön létre? De az lehetetlen lenne. Mivel amikor például egy labda elkezd legurulni a domboldalon akkor ott nem gurulhat el jobbra vagy balra vagy akármerre. A fizikai törvények irányítják hogy merre fog elgurulni. Ahhoz hogy legyen más lehetőség módosítani kell a rendszert. Ugyan ilyen módon az ember mint egy komplexebb rendszer esetén is van valamilyen állapotban és adott hogy mit fog tenni. Te úgy látod hogy döntesz de valójában a külső és a belső dolgok összességében adják meg hogy mi lesz a "döntésed" eredménye. Ahhoz hogy másképpen döntsél megint csak módosítani kéne a rendszerben valamit.
Különböző variációk szerintem inkább úgy lennének lehetségesek hogy ha különböző ősrobbanásokat hoznánk létre.
4.
" sot, vannak jelek amik arra mutatnak, hogy nem az."
Ez érdekes. Példát is írjál légyszíves hozzá.
"Pl. egyes kvantumfizikai jelenségek"
Kicsit konkrétabban?
" pl. a radioaktív bomlás."
Ez milyen módon mutatja azt hogy nem determinált a világ?
Ennél a kérdésnél nem azt szeretném megvitatni, hogy determinisztikus-e a világ - azaz csak egy időszál létezik-e - vagy nemdeterminisztikus-e (azaz lehetnek elágazások). Ehelyett azt szeretném megvitatni, hogy HA nemdeterminisztikus, azaz időkontinuum minden pontján elágazik kontinuum sokfelé AKKOR egy ilyen világ matematikailag milyen objektumnak tekinthető. Tehát ennél a kérdésnél felteszünk valamit, és a logikai következményeivel foglalkozunk; és önmagában nem a feltevést boncolgatjuk, azt majd egy másik kérdésnél.
Már az is kérdés, hogy a tér és idő folytonos-e.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!