Ha fényesebességgel vagy ahhoz nagyon közeli sebességgel utaznék mondjuk 2 fényév távolságra és vissza, akkor az én órám mit mutatna?
Mint minden relativisztikus jelenségnek, így az idődilatáció feltételezett létezésének is az átléphetetlen határsebesség, vagy ha úgy jobban tetszik, a fénysebesség állandósága az alapja. De miután a fény sebessége nem állandó, hiszen ez egy félreértés, ezért az idődilatáció feltételezett létezése is egy félreértés.
Miről van szó?
Inerciarendszerek egymáshoz képesti mozgása esetén mégis hogyan lenne értelme idődilatációról beszélni, amikor ezek a mozgások egymáshoz képest szimmetrikusak?
Ja vagy hogy azt kell mozgásban lévőnek tekinteni, amelyik előzetes gyorsuláson esett keresztül?
Nézzük:
Erős gravitációs hatás alatt a gravitációs térerő erősségének függvényében a fény sebessége kisebb az olyan környezeti viszonyokhoz képest, ahol gyengébb a gravitáció.
Na most mivel erősebb gravitációs hatás alatt nem csak a külső megfigyelő nézőpontjából, hanem ott a helyszínen is a tényleges fizikai valójában, minden jelátviteli sebesség is kisebb, aminek következtében pl az órák is lassabban járnak, ezért ez nem lehet egyenlő az idő múlásának lassulásával, hiszen így nem relativisztikus, hanem klasszikus fizikai, mechanikai oka van valamennyi működési folyamat zajlási ütemének a lassulásának, amiből adódóan gravitációs idődilatáció nem létezhet.
A súlyos és tehetetlen tömeg ekvivalencia elvének alapján egy gravitációs környezetben lévő testre ható, tehát például egy égitesten, vagyis az égitest felszínén lévő testet érő fizikai hatások azonosak a gyorsulásban lévő testet érő fizikai hatásokkal.
(Leszámítva a gravitációs környezetben lévő inhomogenitást, vagyis azt a tényt, hogy a tömegtől, azaz az égitesttől távolodva a gravitációs erő csökken.)
Ennek alapján pedig az előzőekben elmondott gravitációs idődilatáció lehetetlenségére vonatkozó elveket, egy az egyben rá lehet értelmezni egy gyorsuló mozgásban lévő testre is.
Az egymáshoz képest mozgó Inerciarendszerek esetén az idődilatáció megállapításában ezek szerint nem segít az sem, hogy melyik esett át előzetes gyorsuláson.
Idődilatáció úgynézki tehát semmilyen formában nem létezik.
Relativisztikus fizikára építés helyett sok más mindennel együtt, másképp lenne célszerűbb kitalálni a természet működéseit.
#12
Nálam van idödilattáció a lakásban. Van egy faliórám a konyhában, mutatja a helyes idöt. Bemegyek a szobába, és az ottani falióra sokkal lassabban jár. Nincs semmi olyasmi a dologban mint amit leírtál, egyszerüen merül benne az elem, én meg lusta vagyok kicserélni. Kevesebb energiát fektetek bele, ezért dilattálódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!